• Güncel
 • Kültür & Yaşam
DİĞER
  Genel Kültür Geçmişten Günümüze İnternet Kullanımı ve Koronavirüs Etkisi

  Geçmişten Günümüze İnternet Kullanımı ve Koronavirüs Etkisi

  -

   

  COVID-19 salgınıyla birlikte internet kullanımının zirve noktasına ulaştığını görüyoruz. Bunun sebebi ise günler süren bu evde kalma sürecinde iletişim, iş, eğitim ve eğlence aracı olarak internetin büyük bir ihtiyaç halini alması. Peki, internet nasıl bir süreçten geçerek insan hayatının ve iş dünyasının merkezine yerleşti?

   

  Aslında internetin tarihi tahminlerden biraz daha geriye, bundan 50 yıl önceye kadar gidiyor. 1960’ların sonunda bugün e-mail olarak bildiğimiz haberleşme sistemiyle ortaya çıkan internet kullanımı, 1970’lerde dosya paylaşımına da açık hale geldi. İnternetin, şu anda kullandığımız ve bildiğimiz halini alması da 1989 yılında “World Wide Web” denilen ağ sisteminin icadı ile gerçekleşti. Geleceğe yön verecek olan bu icadı yapan kişi İsviçre Alplerinde yer alan CERN fizik laboratuvarı çalışanı Tim Berners-Lee’ydi.

  internet-kullanimi

  İnternet ağının ilk kullanım amacı, devlet tarafından yürütülen araştırma laboratuvarları arasında bağlantı sağlamaktı. Ancak, 1994 yılından itibaren milyonlarca insanın kullanabileceği bir platform haline geldi. İnsanların iş hayatında ve iletişim yönteminde köklü bir değişime yol açtı. Bu değişimle birlikte, insanların evrensel bilgi kaynağı internet haline geldi. Artık adını yeni duyduğumuz bir şey hakkında bile kısa süre içerisinde genel bir bilgiye sahip olma imkanımız var. Bilginin en büyük güç olarak görüldüğü bu yıllarda ise internetin insan hayatının merkezine yerleşmesi ise kaçınılmaz oldu.

   

  COVID-19 salgınının 2019 Aralık’ta ortaya çıktığını biliyoruz. Bu durum itibariyle git gide yaygınlaşan bir evde kalma süreci internet kullanıcılarının alışkanlıklarını da tamamen değiştirdi.

   

  Bu yazımıza, internetin yaygınlaşmaya başladığı dönemden bugüne olan sürecini inceleyerek başlayacağız. Daha sonra, COVID-19 salgınıyla da etkilenen internet kullanım sürelerini detaylandırarak inceleyeceğiz.

   

  Yıllara göre İnternet Kullanıcı Sayıları ve Oranları


  1994 senesinde herkesin kullanımına açılan internetin yaklaşık 1 sene içerisinde 16 milyon kullanıcıya ulaştığını görüyoruz. Ancak, bu kullanıcıların hazır altyapıları olması nedeniyle çoğunlukla devlete ait kurumlar ve araştırma merkezlerinde bulunduğunu belirtelim. İlk iki yılda dünya nüfusunun yüzde birinden az bir bölümü internetle tanışabilmişken, 2017 yılıyla birlikte artık dünya nüfusunun yarısından fazlasının internet kullanıcısı haline geldiğini görüyoruz. 25 yıl gibi kısa bir süre içerisinde kullanıcı sayısını 285 katına çıkaran internete yapılan yatırımların büyüklüğünü, yaşadığımız bu dönüşümün hızı ve etkisi sayesinde anlayabiliriz.

  Kıtalara göre İnternet Kullanıcı Sayıları


  Peki bu dönüşüm dünyanın her yerinde aynı miktarda mı gerçekleşti? Ne yazık ki bu soruya cevabımız hayır. Yukarıdaki grafikte internet kullanıcılarının kıta nüfuslarına göre oranlarını inceleyebiliriz. Amerika ve Avrupa’nın diğer ülkelere göre daha yüksek oranlara sahip olduğunu görüyoruz ve bu farkın da yüksek maliyetleri karşılayabilme kapasitelerinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Asya kıtasının ise Japonya ve Güney Kore gibi dünya devi teknoloji şirketleri olan ülkelere ev sahipliği yapmasına rağmen %53,6 oranında kalması, imkanların kıta geneline eşit oranda dağılmadığının bir göstergesi olarak düşünülebilir. Afrika ise internet kullanımı oranı açısından %39,3’le diğer kıtalara göre oldukça geride kalıyor.

   

  Kişilerin İnternet Kullanım Süreleri

  internet
  Kaynak:https://webrazzi.com/2020/02/03/we-are-social-digital-2020-raporunda-turkiye-ozelinde-one-cikanlar/

  Yukarıdaki grafikte internet kullanım sürelerinin ülkelere göre dağılımlarını inceleyebiliriz. Güneydoğu Asya’nın internetin en çok kullanıldığı bölgelerden biri olduğu biliniyor. Bu yüzden Tayland ve Filipinler’in listenin başında yer alması beklenilen bir durum. Güneydoğu Asya gibi, gelişmekte olan ülkeler sınıfında bulunan Latin Amerika ülkelerinin de listede yukarılarda yer aldığını görebiliriz. Brezilya ve Kolombiya, dünya genelinde ikinci ve dördüncü konumda yer alıyorlar. Bir önceki grafikte Avrupa ve Kuzey Amerika en yüksek internet kullanıcısı oranına sahip bölgeler olarak karşımıza çıkıyordu. Ancak bu grafikte durumun tam tersi olduğunu görüyoruz. Bu bölgelerde bulunan ülkelerin neredeyse hepsi, internet kullanım süreleri olarak dünya ortalamasının oldukça altında bulunuyor. Bu bilgiler ışığında, Amerika ve Avrupa’da internet kullanımının boş zaman geçirme aracından çok amaca yönelik olarak sınırlı miktarda kullanıldığını söyleyebiliriz.

   

  Kullanıcıların İnternette Oyun Oynama Süreleri

  internet
  Kaynak: https://webrazzi.com/2020/02/03/we-are-social-digital-2020-raporunda-turkiye-ozelinde-one-cikanlar/

  Bu grafikte ise internet üzerinden oyuna ayrılan zamanı inceliyoruz. Günlük oyun oynama sürelerine baktığımız zaman, yine Tayland ve Filipinler’in üst sıralarda yer aldığını görüyoruz. Bu grafikte dikkatimizi çeken şey ise günlük internet kullanım süresi açısından dünya ortalamasının altında olan Çin’in, günlük oyun oynamaya ayrılan süreye bakıldığında üst sıralarda olması. Çin’in e-Spor’un yükselişindeki lider olmasının bu sonuçla bağdaştığını düşünüyoruz. Örneğin, bir online oyun turnuvası olan League of Legends World Championship 2018, Çin’den 203 milyon izleyiciye ulaşmış. Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde internet kullanımının boş zaman geçirme aracı olarak daha az kullanıldığından bahsetmiştik. Oyun oynamaya ayrılan sürelere bakıldığında, bir tane bile Avrupa ya da Kuzey Amerika ülkesinin dünya ortalamasının üzerinde yer almadığını görüyoruz. Türkiye’de genç nüfus oranının fazla olmasına ve e-Spor’un popülaritesinin giderek artmasına rağmen, oyun oynamaya ayrılan süre bakımından dünya ortalamasının altında kalmasının sebepleri arasında altyapı ve imkan yetersizliğinin yer aldığını düşünüyoruz.

   

  Kullanıcıların İnternetten Video İzleme Süreleri

  Son yıllarda internet üzerinden TV ve sinema içeriği tüketiminin arttığını biliyoruz.  Netflix gibi platformlar sayesinde; sinemaya gitmek ya da TV’den belgesel izlemek gibi etkinlikleri istediğimiz yerde ve istediğimiz zamanda internet üzerinden yapabiliyoruz. Özellikle COVID-19 salgını döneminde internet kullanıcılarının bu tarz platformlara vakit ayırdığını söyleyebiliriz.

  internet
  Kaynak: https://webrazzi.com/2020/02/03/we-are-social-digital-2020-raporunda-turkiye-ozelinde-one-cikanlar/

  Yukarıdaki grafiğimizde ise bu içeriklere günlük ne kadar zaman ayırdığımızı görebiliriz. İnternet kullanımında üst sıralarda yer alan Güneydoğu Asya ülkelerinin konumlarını kaybettiğini fark ediyoruz. Bunun sebebinin ise internetin bu bölgelerde daha çok oyunlar ve sosyal medya platformları için kullanılması olduğunu düşünüyoruz. Bu verilerde, Latin Amerika ülkeleri zirvede bulunuyor. Latin Amerika ülkelerinin TV endüstrisinde oldukça gelişmiş olduğunu, yerli ve yabancı yapımlardan oluşan zengin bir içeriğe sahip olduğunu belirtelim.

  TV’ye olan bu ilginin de Netflix gibi platformlar sayesinde internete taşındığını düşünüyoruz. Türkiye’de de TV içerikleri büyük ilgi görüyor. Ülkemizde günlük 3 saat 34 dakika TV seyrediliyor ve bu dünya ortalamasının üzerinde bulunuyor. Ancak TV’ye olan bu ilginin internetteki platformlara taşınmadığını söyleyebiliriz. Grafiğe baktığımızda Türkiye’nin dünya ortalamasının altında olduğunu görüyoruz.

  internet-main

  Dünyanın dört bir yanında salgınla mücadele devam ediyor. Evde kalmak insanlar için bir alışkanlık haline geldikçe internet kullanımının artacağı konusunda da bir fikir birliği mevcut. Bu durumun getirdiği farkındalık sonucunda, ileride toplulukların oluşmasını engelleyecek olayların tekrarlanması halinde hazırlıklı olmak amacıyla devletlerin ve özel kurumların önlem alması bekleniyor. Bu önlemler kapsamında, devletin ve özel kurumların hayatın evden devam ettirilmesine olanak sağlayan yatırımları arttırması ve bu yatırımlar arasında da internet teknolojilerinin olması bekleniyor. Bu yazımızda bahsedilen kullanıcı sayıları ve sürelerinin, önümüzdeki günlerde nereye kadar artacağı merak konusu.

  Spotify Keşif Listelerini Nasıl Hazırlıyor?

  Restoranların, iş merkezlerinin, sinemaların, okulların ve daha birçok topluluk halinde bulunulan alanların COVID-19 salgını sonucunda kapatılmasıyla hayatın her anlamda eve ve internete taşındığından bahsetmiştik.

  Web sitesi (1)
  Kaynak: NY Times

  Eğitim, iş, eğlence gibi alanlarda hizmet veren web sitelerinin ve uygulamalarının kullanımındaki değişiklikleri aşağıdaki grafiklerde inceleyebilirsiniz. Grafiklerde gördüğünüz dikey gri çizgi Amerika’da corona virüs sebebiyle yaşanan ilk ölüm vakası tarihi olan 29 Şubat’ı gösteriyor. Bu görseller ile birlikte koronavirüs salgını ile birlikte kullanıcıların internet kullanım alışkanlıklarının nasıl değiştiğini bir kez daha teyit edebiliriz.

  Web sitesi
  Kaynak: NY Times

  Kaynak: Webrazzi, NY Times, Internet World Stats

  Can Barın
  Can Barın
  Öğrenim hayatına Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünde devam eden Can, katıldığı bilimsel çalışmalar vasıtasıyla veri bilimiyle tanıştı. Araştırmaya ve yazmaya olan ilgisini veri bilimiyle birleştirmek adına Ekseriyet ailesine katıldı.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  En Yeniler

  Geçmişten Günümüze İnternet Kullanımı ve Koronavirüs Etkisi

    COVID-19 salgınıyla birlikte internet kullanımının zirve noktasına ulaştığını görüyoruz. Bunun sebebi ise günler süren bu evde kalma sürecinde iletişim,...

  Spotify Keşif Listelerini Nasıl Hazırlıyor?

    Eğer bir Spotify kullanıcısıysanız muhtemelen Spotify’ın her pazartesi kullanıcılarına olarak hazırladığı haftalık keşif listesini incelemişsinizdir veya hoşunuza giden bir...

  Steam Oyunlarının Analitik İncelenmesi

    Bildiğimiz gibi bilgisayar oyunları sadece bir hobi olarak değerlendirilmeyi çoktan geçti. Oyun sektörünün hızla büyüdüğü ve e-spor tanımının hızla...

  Bahis Oyunlarına ve Kumarhane İşletmelerine Genel Bakış

    Bahis oyunları ve genel olarak kumar, ortaya belli bir miktar para konarak oynanan şans ve talih oyunlarına verilen genel...

  Öne Çıkanlar

  Geçmişten Günümüze İnternet Kullanımı ve Koronavirüs Etkisi

    COVID-19 salgınıyla birlikte internet kullanımının zirve noktasına ulaştığını görüyoruz....

  Spotify Keşif Listelerini Nasıl Hazırlıyor?

    Eğer bir Spotify kullanıcısıysanız muhtemelen Spotify’ın her pazartesi kullanıcılarına...

  Bunlar da ilginizi çekebilirYENİ
  Tavsiye ediliyor