Yer Çekimine Meydan Okuyan Yerler Nereleridir?

Yer çekimine meydan okuyan yerler denildiğinde akla ilk olarak uzayın farklı noktaları gelir. Ay, uzay boşluğu gibi noktalarda yer çekimi, dünyadakine kıyasla çok düşüktür. Ancak dünya üzerindeki bazı noktalar, adeta yer çekimine meydana okur ve görenleri hayrete düşürür.

Yer Çekimine Meydan Okuyan Yerler Nereleridir?
Yer Çekimine Meydan Okuyan Yerler Nereleridir?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Yerçekimi Nedir?

Yerçekimi, kütlesi bulunan cisimlerin birbirini çekmesine neden olan kuvvet olarak ifade edilebilir. Newton tarafından bu kavram, bir yasa (bilimsel kanun) ile açıklanmıştır. Çekim kuvveti, nesnelerin kütlesi ile doğru, aralarındaki mesafe ile ters orantılıdır.

Yer Çekimine Meydan Okuyan Yerler Nereleridir?

Yerçekimi, evrensel bir kanundur ve evrenin her noktasında geçerlidir. Ancak bu kavramdan bahsedildiğinde genellikle dünyadaki yerçekimi kastedilir. Dünyanın nesnelere uygulamış olduğu çekim kuvveti, direkt olarak kütlesi ile ilgilidir. Kütle ne kadar büyük olursa uygulanan kuvvet de o kadar büyük olur.

Dünyadaki yerçekimine bağlı olarak nesneler yere düşer, okyanuslarda gelgitler meydana gelir ve manyetik alanlar oluşur. Birçok doğa olayının fiziksel açıklamasının arkasında bu çekim kuvveti vardır.

Yerçekimi Olmasaydı Ne Olurdu?

Yer Çekimine Meydan Okuyan Yerler Nereleridir?

Yerçekiminin varlığı, dünyadaki uyumunun temel dayanak noktalarından biridir. Eğer yerçekimi olmasaydı ya da daha düşük bir kuvvette olsaydı, şunlar yaşanırdı:

  • Atmosfer bir anda dağılır ve dünya, güneşten gelen zararlı ışıklara karşı korumasız kalırdı.
  • Göller, nehirler ve okyanuslardaki sular uzaya fırlardı. Dünyadaki en önemli su kaynakları bir anda yok olurdu.
  • Dünyanın yörüngesinde değişiklikler olur ve uzayda savrulmalar yaşanırdı.
  • Ağırlık kavramı ortadan kalkar ve tüm nesneler havada süzülmeye başlardı.
  • Tüm yaşananların sonunda yaşam sona erer ve büyük olasılıkla dünya yok olurdu.

Yer Çekimine Meydan Okuyan Yerler Nereleridir?

Yer Çekimine Meydan Okuyan Yerler Nereleridir?

Yer çekimine meydan okuyan yerler, dünyadaki diğer noktalardan farklı özelliklere sahiptir. Görenleri hayretler içerisinde bırakan bu yerlerin her biri için bilimsel bir açıklama vardır. Ancak oluşturdukları etkiler nedeniyle bu noktalar özel olarak kabul edilir. İşte, dünyadaki yer çekimine meydana okuyan yerler:

1 - Gizemli Yol (Erzurum)

Yerçekiminin normal olarak işlemediği yerlerin başında, Erzurum’daki gizemli yol geliyor. Bu yolda araçlar yokuş yukarı kendiliğinden gidiyor. Herhangi bir araba boş vitesi alınıp, el freni de indirildikten sonra aşağı doğru gitmesi gerekirken yukarı doğru çıkıyor.

Görenlere neler oluyor dedirten bu olayın temelinde göz yanılması olduğu açıklanmıştır. Normalde araçlar bırakıldığında araçlar aşağı doğru iniyor, ancak göz yanılması nedeniyle yukarı doğru çıkıyor gibi algılanıyor.

2 - Gizemler Evi (ABD)

Orijinal ismi The Oregon Vortex House of Mystery olan Gizemler Evi, normal fizik kanunlarının işlemediği bir diğer nokta olarak kabul edilir. Gizemler Evi içerisinde desteksiz duran bir süpürge görenleri hayretler içerisinde bırakmakta. Bu durumun nedeninin bölgedeki manyetik alanın güçlülüğü ve zeminin çarpıklığı.

Zeminin çarpıklığı nedeniyle yere bırakılan nesneler ters yönde ilerler. Normalde aşağı inmesi beklenen nesneler, serbest bırakıldığında yukarı çıkar. Bu durumun nedeni de göz yanılması olarak belirtilmektedir. Doğru açıdan bakıldığında nesnelerin aşağı iner gibi göründüğü fark edilir.

3 - Davasko Taşı (Arjantin)

Davasko Taşı, sert bir kayanın üzerinde muhteşem bir denge ile duran taştır. Kusursuz şekilde yerleştirilen ve tek bir noktadan kayaya basan taş, çok uzun yıllar boyunca varlığını korumuştur. Ancak 1912 yılında aşınmalar nedeniyle dengesi kaybolmuş ve düşerek parçalanmıştır. Şimdilerde ise o taşın yerine plastik bir nesne yerleştirilmiştir.

4 - Şeytan Kulesi

ABD’de yer alan Şeytan Kulesi, şuandaki varlığı ile olmasa dahi oluşumu ile yer çekimine meydan okuyan yerler listesine girmeyi başarmıştır. Zira volkanik bir oluşma sahip olmasına karşın, son derece diktir. Öyle ki, en az insan yapımı kuleler kadar dik olduğunu ifade etmek yanlış olmaz. Bu da oluşumunda farklı etkenlerin devreye girdiğini gösterir.

Yer çekiminin normal şekilde işlemediği diğer yerler için aşağıdaki video incelenebilir:

07 Şub 2024 - 08:49 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.