Kuranda Geçen 7 Varlık

Kuranda geçen ve evrende olan 7 adet varlık vardır. Kuranda geçen 7 varlık insanlar tarafından merak edilmektedir. Bunlar; melekler, insanlar, hayvanlar, bitkiler, cinler bilinmekte olup diğer iki varlık bilinmemektedir. Kurana göre ise insan hem diğer insanlar ile bir arada yaşayan hem de hareket eden bir varlık olarak geçer bu noktada geçen ayet ise: En temelde insanın yer yüzünde olduğu Allah’ın halifesi olduğunu ifade eder ve insan yaradılış gereği diğer tüm varlıklardan üstün olarak yaratılmıştır.  Kuran da insan varlığının yaratılış amacı ise şu şeklide açıklanmıştır: İnsan diğer insanlardan üstün kılınmış olup aklı ile yaratılan en üstün varlıktır. Sorumlu bir varlık olarak dünyaya geldiği için sorumluluk görevleri vardır. İnsanın yaratılış amacı ise Allah’a kulluk etmektir. Kuran da yer alan bazı ayetler vardır ki bu ayetler insanlığı çok güzel ve net olarak açıklamaktadır. Burada aslında şunu belirtmek gerekir Kurana göre iyi insan iman eden ve başkalarına yardımda bulunan insandır. Kötü insan ise Allaha kulluk etmeyen ve iman etmeyen insanlardır. Allah ilk insan olarak Hz. Ademi yaratmıştır ve kuru çamurdan şekil verip bedeninin şekillenmesi için bir ruh yaratıp ona canlılık vermiştir. Böylelikle de insanın önce bedeni daha sonra ruhu yaratılmıştır. Bu şekilde yaratılan ilk insanlar da HZ. Havva ve Hz. Adem olarak bilinmektedir.

Kuranda Geçen 7 Varlık
Kuranda Geçen 7 Varlık
Haber albümü için resme tıklayın

Kuranda Geçen 7 Varlık

Allah Kuranda 4 tane canlıdan bahseder. Bunlar melekler, hayvanlar, cinler, insanlar. Bu canlı türünden bir tanesi meleklerdir. Allah bu meleklere akıl vermiştir fakat nefis vermemiştir. Dolayısıyla devamlı olarak iyilik yaparlar çünkü içinde yük yok nefis yoktur. Herhangi bir meleğe ahirette hesap yoktur çünkü onlarda nefis yoktur. Hayvanlarda da nefis vardı. Kendilerini tatmin etmek isterler. Kuralları yükü yoktur. Onların peşinden Allah iki varlık yaratmıştır. Bunlarda da akıl vardır, nefis vardır ve yükleri vardır. Kuranda geçen insanın 7 zayıf noktası vardır.

Bunlardan birincisi ise insan çok zalim ve cahildir. Bir ayet de şöyle denmektedir: Biz emaneti, göklere yere ve dağlara teklif ettik de onlar bunu yüklenmekten çekindiler ve korktular. Onu insan yüklendi ve doğrusu o çok zalim ve cahildir. Bu ayet-i kerime de geçen emanet ise dini emirleri yerine getirmek ile ifade edilmektedir. Yalnızca insana verilen bu emanet onu diğer tüm varlıklardan ayıran bir vasıf olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanın dünya hayatında sınava ve imtihana tutulması da bundandır. Yine başka bir ayette ise insan aceleci yaratılmıştır geçer. İnsan hayrı istediği kadar şerri de istemektedir fakat insan aceleci bir varlıktır. Öyle ya dünya hayatında da istediğimiz her şeyin hemen olmasını bekleriz. Dua etmeden tevekkül etmeden bazen de çaba göstermeden her şeyin önümüze gelmesini bekleriz. Halbuki istediğimiz bir şey için önce çabalamalı uğraşmalı ve bolca dua etmeliyiz ki o şey bize uygun görülürse verilir.

Kuranda Geçen 7 Varlıklar Nelerdir

Bazı kişiler tarafından en çok merak edilen konuların başında Kuranda Geçen 7 Varlıklar Nelerdir? Sorusu gelmektedir. Kuran-ı kerim bizlere merak ettiğimiz tüm soruların yanıtlarını verir. Ahirete dair, dünyaya dair merak ettiğimiz ne varsa bunları Kuran-ı Kerim de bulabilirsiniz. Kutsal kitap olan Kuran-ı Kerim de bu soru insanların hep merak söz konusu olmuştur. Burada insan oğlunun bilinmeyeni bilmesi ve çabası aynı zamanda merakı önemli rol oynamaktadır. Kuranda geçen 7 varlıklar nelerdir? Sorusuna gelecek olursak bunlar; insanlar, bitkiler, hayvanlar, melekler ve cinlerdi.

Evet, burada 5 varlıktan bahsettik çünkü diğer iki varlık bilinmemektedir. Kuranda geçen 7 varlık ayeti olarak ise direkt olarak bir ayet yoktur. Yalnızca yukarıda bahsetmiş olduğumuz varlıkların geçmiş olduğu ayetler bulunmaktadır. Bunlar ise Zariyat suresi 51 ve 56. Ayetler olarak karşımıza çıkar. Ben cinleri ve insanları yalnızca bana ibadet etsinler diye yarattım. Yine bunun yanında Hicr suresi de 15 ve 27. Ayet olarak karşımıza çıkar ve cinleri daha önce dumansız ateşten yarattık. Zaten bahsetmiş olduğumuz diğer varlıklar ise ayetlerde pek çok yerde geçmektedir. Kuran bilmediklerimizi öğrenmek için bize yol gösteren kutsal bir kitaptır. Bu dünya ve öbür dünya hakkında merak ettiklerimizi ayetler ile açıklayarak bizi bilgilendiren ve yol gösteren kitaptır.

Kuran-ı Kerimde Geçen 7 Varlık

Kuran-ı Kerim bizleri her daim Allah’a götürür. Bugün öğrenmek istediklerimizin tümünü Kuran-ı Kerim de bulabiliriz ve her daim ona muhtacız. Onun hastalıklara, yaralara dertlere derman olacak yönüne muhtacız. Yolunu kaybeden kişilerin, gözleri hiçbir şey görmeyen kör olmuş kişilerin ve şifalı ellerin derdi olan Kuran-ı Kerime her zaman ihtiyacımız vardır. Kuran-ı Kerim hakkında merak edilen sorulardan bir tanesi Kuranı Kerimde geçen 7 varlık oluyor. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi Kuran da geçen 7 varlık; insanlar, cinler, hayvanlar, bitkiler ve meleklerdir diğer ikisi bilinmemektedir. Kuranı Kerim biz insanoğluna her zaman yol göstermiştir. Bilmediklerimizi öğrenmek için çeşitli ayetler ile açıklamalarda bulunmuştur.

Bir imtihanda olduğumuz bu dünyanın yalan, gerçek dünyanın öteki dünya olduğunu söylemiştir. Kuran hepimizi mutlu edecek bir iksire sahiptir. Çünkü ne zaman içimiz daralsa ve ruhumuz sıkılsa kutsal kitaba yöneliriz içimizi ferahlatsın ve aydınlatsın diye öyle ki Kuranın insanı rahatlatan ve ruhu dizginleyen tarafı vardır. Diyebiliriz ki ruhu mutlu eden ve ruhu güldüren en büyük iksirdir. Kuran insanı her yönden kuşatır bundandır ki en büyük ve en kutsal ahlak kitabıdır. Aynı zamanda Kuran dua ettiğimiz ve ibadet ettiğimiz bir kitaptır. O hem ibadetin nasıl yapılacağı konusunda hepimizi aydınlatan hem de ibadet edilen bir kitaptır. Kulları Allaha ulaştıran yüce kutsal kitaptır. Kuran bu ahiret hakkında merak ettiklerimizi tüm açıklığı ile önümüze serer. İnsanlığa gerekli olan ilmi bir kitaptır.

Kuranda Geçen 7 Varlık Ayeti

Kuran-ı Kerim de merak ettiğimiz şeyler hakkında pek çok ayet bulunmakla birlikte varlıklar içinde ayet bulunmaktadır. Bunlar ise şöyledir; Yunus suresi 66. Ayete göre haberiniz olsun şüphesiz ki göklerde kim var yerde kim var tümü Allah’ındır. Yine Hicr Suresi 20. Ayete göre ise ve orda sizler için ve kendisine rızık vericiler olmadığınız kimseler için de geçim kıldık buyurmuştur.

İsra Suresi 16. Ayete göre ise biz bir ülkeyi helak etmek istediğimiz zaman onun varlık sahiplerine emrederiz ve böylelikle onlar da onda bozgunculuk çıkarırlar. Artık onun üzerine söz hak olur da onu kökünden darmadağın ederiz buyrulmuştur. Kuran-ı Kerim de varlıklar için geçen daha pek çok ayet yer almaktadır. Kuran her zaman bize doğru yolu gösteren, yol gösterici ve bilgilendirici kutsal kitaptır. Dünya hayatına aldanmamamız gerektiğini ve bu dünyanın geçici gerçek dünyanın ahiret olduğunu hatırlatan ayetler ile doludur. Eğer aydınlanmak ve bilgilenmek istiyorsanız Kuran-ı Kerim de tüm ayetler ile açıklayıcı bir çok bilgiye yer verilmiştir.

# yaşam

09 Ara 2022 - 12:42 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.