Öğretmen Nereye Şikayet Edilir?

Öğretmen nereye şikayet edilir? Okulda öğretmeni ile ciddi problem yaşayan ve bunu okul içerisindeki mekanizmalarda çözemeyenler, farklı şikayet yolları arar. Öğretmenleri şikayet edebilmek için farklı yöntemler vardır. Yazımızın devamında bu yöntemler hakkında detaylı bilgi sahibi bulabilirsiniz.

Öğretmen Nereye Şikayet Edilir?
Haber albümü için resme tıklayın

Öğretmeni Şikayet Etmek

Öğretmeni şikayet etmek için öncelikle elinizde geçerli bir nedeniniz ve bunu ispat edecek bir kanıtınız olmalıdır. Bu kanıt, bazen bir belge bazen ise bir şahit olabilir. Ancak doğruluğunu ispat edemeyeceğiniz bir konuda yapacağınız şikayet, bir anda size dönecektir ve sizi zor durumda bırakacaktır.

Öğretmenlerin şikayet edilebileceği bazı konular vardır. Bu konulardan öne çıkanlar şunlardır:

 • Öğrencilere karşı kötü muamele sergilemek, önemli bir şikayet sebebidir. Söz konusu kötü muamele, fiziksel şiddet olabileceği gibi psikolojik şiddet de olabilir. Yani sözlü olarak taciz etme, aşağılama da kötü muameleye girer.
 • Irk, cinsiyet ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapılması, şikayete konu olacak hususlardandır.
 • Öğretmenin performansının düşük olması ve yetersiz seviyede eğitim vermesi, yine bu konular arasındadır.
 • Etik kurallara uyması ve buna uygun hareket etmesi beklenir.
 • Kendi sorumluluklarını yerine getirmeli, ihmal ve sorumsuzluk yapmamalıdır.

Temel olarak buradaki konular gerekçe gösterilerek şikayetçi olunabilir. Ancak bunların haricindeki basit nedenlerin geçerli sayılmayacağı unutulmamalıdır. Örneğin; sözlü notumu düşük verdi, yerimi değiştirdi türünden konularda yapılacak şikayetlerin ciddiye alınmayacağı unutulmamalıdır.

Öğretmen Nasıl Şikayet Edilir?

Öğretmen Nereye Şikayet Edilir?

Öğretmen nasıl şikayet edilir? İletişim çağında olmamız, şikayetin nasıl yapılacağı konusunda farklı seçeneklerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu seçenekler şu şekildedir:

 • Sözlü
 • Yazılı (dilekçe)
 • Dijital (internet üzerinden)

Buradaki sözlü şikayetin kayıtlara girmeyeceği ve istenilmesi durumunda görmezden gelineceği unutulmamalıdır. Eğer şikayetiniz ciddi bir konuysa ve mutlaka dikkate alınması gerekiyorsa yazılı olarak yapılması gerekir. Yazılı olarak yapabilmek için dilekçe seçeneği kullanılır. Eğer dilekçe yazmak istemiyorsanız, internet üzerinden de şikayetinizi yapabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise telefondur. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan Alo 147 hattı, şikayetler için önemli bir seçenekti. Ancak yakın zamanda bu hat kapatılmış ve yerine yeni bir hat kurulmuştur. Yeni hat üzerinden de öğretmen şikayet etmek mümkündür.

Öğretmen Nereye Şikayet Edilir?

Öğretmen şikayet etme için tercih edilecek yöntemde öğretmenin özel okulda mı, yoksa devlet okulunda mı görev yaptığı önemlidir. Aslında her ikisinde de süreç benzerdir, ancak bazı farklılıklar da vardır. İlk olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında görev yapan öğretmenleri nerelere şikayet edebileceğinize bakalım.

Devlet okulundakiler, bir kamu görevlisidir. Bundan dolayı Milli Eğitim Bakanlığı, Valilik, Kaymakamlık, İl / İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Okul Müdürlüğü gibi makamlara şikayetler yapılabilir. Şikayet, nereye ve nasıl yapılırsa yapılsın, son olarak okul müdürlüğüne gelir ve müdürlük gerekli değerlendirmeleri yapar. Gerekli görülmesi halinde soruşturma açılır.

Özel okullarda görev yapan öğretmenler de yine buralara şikayet edilir. Ancak özel okullardaki müdürlükler, çok daha hassastır ve bundan dolayı daha hızlı aksiyon alır. Dolayısıyla ilk olarak müdürlük seçeneği değerlendirilmelidir.

Öğretmen Şikayet Etme

Öğretmen şikayet etme için kullanılacak yöntemler ve bunlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

 • Şikayet konusunu direkt olarak okul müdürüne bildirebilirsiniz. Bu bildirimi sözlü olarak yapabileceğiniz gibi dilekçe ile de yapabilirsiniz. Ancak dilekçenin işleme alınması için dilekçeyi PTT üzerinden iadeli taahhütlü göndermeniz gerekir.
 • Milli Eğitim Müdürlüğü, Kaymakamlık ve Valilik gibi makamlara, yazılı olarak şikayetinizi bildirebilir ve öğretmeni şikayet edebilirsiniz.
 • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan ALO MEBİM hattı olan 444 0 632 numaralı hattan, şikayetlerinizi yapabilirsiniz.
 • E-devlet şifrenizle giriş yaparak Cimer üzerinden öğretmeninizi şikayet edebilirsiniz.

Cimer, ALO MEBİM gibi yöntemlerle yapacağınız şikayetlerde adınız gizli kalır. Kesinlikle ilgili öğretmenle paylaşılmaz. Paylaşılması durumunda, bu paylaşımı yapanlar suç işlemi olur ve haklarında soruşturma başlatılır.

Cimer üzerinden gerekli işlemleri yaptığınızı varsayalım. Kaydınızı oluşturduğunuzda dilekçeniz ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na, oradan da okulunuzun bağlı bulunduğu Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilir.

Şikayetin türüne ve durumun ciddiyetine göre Milli Eğitim Müdürlüğü müfettiş görevlendirir ve ilgili öğretmene soruşturma açar. Eğer çok ciddi bir durum yoksa okul müdürüne dosya aktarılır ve konunun araştırılması gerekir. Okul müdürü tarafından gerekli araştırma yapılır ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayet konusunun ciddiyeti ve buna karşı atılan adımlar hakkında bilgi verilir.

MEB Öğretmeni Nereye Şikayet Edilir?

MEB öğretmeni şikayet edilecekse ilk seçenek okul müdürüdür. Ancak okul müdürlerinin şikayetleri çok fazla ciddiye almadığını düşünüyorsanız İl / İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne de dilekçe yazabilirsiniz.

Burada unutulmaması gereken önemli bir nokta vardır. Devletin dili yazıdır. Konuşulanların dikkate alınması gibi bir zorunluluk bulunmaz. Ancak yazılı dilekçelerin mutlaka işleme alınması gerekmektedir. Bundan dolayı etkili sonuç için dilekçe veya Cimer yöntemini denemeniz gerekir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise yazılacak dilekçede yalan ve iftiranın olmamasıdır. Aksi durumda devlet memuruna iftira ve hakaret suçlaması ile hakkınızda soruşturma açılır. Böyle bir durumun yaşanmaması için elinizde delil ve tanık olmadan şikayet seçeneğine yönelmeyin.

Şikayet Edilen Öğretmen Ceza Alır Mı?

Şikayet edilen öğretmen ceza alır mı? Yapılacak şikayet ispatlanır ve açılacak olan soruşturmada öğretmen suçlu bulunursa, ceza alması kaçınılmaz olacaktır. Uyarı, kınama, kademe ilerlemesi durdurma, maaştan kesme ve meslekten ihraç gibi farklı cezalar uygulanır.

Eğer şikayetin yapıldığı öğretmenözel okulda ise verilecek ceza nispeten daha farklı olacaktır. Maaştan kesme ve işten kovulma türünden cezalar gündeme gelir.

Öğretmen nereye ve nasıl şikayet edilir konusuna dair detaylar bu şekildedir. Kanıtınızın olduğu ve haklı olduğunuza inandığınız konularda, şikayetlerinizi bahsettiğimiz yollarda yapabilirsiniz.

12 Şub 2024 - 08:35 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.