Hayali Arkadaş Nasıl Çağırılır?

Hayali arkadaş, okul öncesi dönemdeki çocukların ebeveynlerinin ilk defa karşılaştığı kavramlardan biridir. Peki, hayali arkadaş nedir, hayali arkadaş nasıl çağırılır? Gelin, şimdi bu soruların cevaplarını birlikte arayalım.

Hayali Arkadaş Nasıl Çağırılır?
Hayali Arkadaş Nasıl Çağırılır?
Haber albümü için resme tıklayın

Bebeklikten çocukluğa geçişle birlikte bilişsel ve zihinsel gelişim hızlanır. Bu durum, çocukların hayal dünyasının da gelişmesine ve genişlemesine neden olur. Genişleyen hayal dünyası çocuklar için bir avantaj olsa da, ebeveynlerin çocuklarını sürekli kontrol etmesi ve takipte tutması önemlidir.

Hayali Arkadaş Çağırma

Hayali arkadaş çağırma, çocukların hayal dünyasının bir ürünüdür. 3-6 yaş aralığında sık sık görülür ve genellikle gelişim sürecinin normal etkilerinden biri olarak kabul edilir. Eğer bu yaş aralığında çocuğunuz veya uzun vakit geçirebileceğiniz çocuklar varsa onları gözlemlediğinizde hayali arkadaşlarla oynadıklarını fark edersiniz.

Bu tip durumlar, aynı zamanda uydurma arkadaş, görünmez arkadaş, taklit arkadaş gibi isimlerle de belirtilir. Psikolojik ve sosyal bir kavramdır. Çok yoğun olmadığı ve çocukların sosyal gelişimlerini olumsuz olarak etkilemediği sürece sorun olarak kabul edilmezler. Ailelerin bu süreçte çocuklarını takip etmesi ve sosyal gelişimlerini desteklemesi önemlidir.

Hayali Arkadaş Nasıl Çağırılır?

Hayali arkadaş çağırma, tamamen zihinsel bir süreçtir ve bunun bilinen bir yöntemi yoktur. Çocukların hayal dünyalarının gerçek dünyaya yansımasıdır. Hayal dünyasındayken bir anda gerçek dünyada olduğunu unutan çocuk, hayali arkadaşıyla oynamaya başlayabilir.

Hayali Arkadaş Nasıl Edinilir?

Hayali arkadaş edinmek, tamamen iç dünya ile alakalı bir durumdur. Dışarıdan müdahale ile çocukların bu türden bir arkadaşlık kurmasını sağlayamazsınız veya engelleyemezsiniz. Nihayetinde hayali, gerçek olmayan ve soyut bir durum vardır, ortada.

Bebeklik döneminde desteklenenlerin hayal dünyalarının daha gelişmiş olduğu bir gerçektir. Bu tip çocuklar, okul öncesi dönemin sonuna kadar hayal dünyalarının etkisine kalır ve bu dünyayı çok iyi kullanır. Dolayısıyla ek bir çaba harcamadan, sizin müdahaleniz olmadan çocuklarınız bir anda gerçek olmayan biri ile zaman geçiriyor olabilir.

Her ne kadar bu durumun temelinde çocukların kendi iç dünyası olsa da, yapılan bu davranışın belli amaçları olabilir. Söz konusu amaçlardan bazıları şunlardır:

 • İdealleri keşfetmek için yardım almak
 • Duygu yönetimi
 • Problem çözme becerisi kazanmak
 • Farklı bir karakter ile oyun oynamak
 • Rollerini keşfetmek
 • Davranışlarını fark etmek

Buradaki küçük liste incelendiğinde, böyle bir durumun görüldüğü çocukların normal ve sağlıklı olduğu, endişe edilecek bir durumun olmadığı ifade edilebilir. Ancak çok yoğun olmaması gerektiği de unutulmamalıdır.

Ergenlerde Hayali Arkadaş

3-6 yaş aralığı için kabul edilen hayali arkadaş, farklı yaş gruplarında da görülebilir. Yoğun olarak görüldüğü bir diğer gelişim dönemi ise ergenliktir. Okul öncesi dönemden sonra en fazla bu dönemde görülür. Ergenler hayali arkadaş, okul öncesindeki gibi masum olmayabilir.

Çocuklar büyüdükçe, yaşları arttıkça hayal dünyasından uzaklaşmaya ve gerçek dünyayı fark etmeye başlar. Buna bağlı olarak uydurma, gerçek olmayan kişilerle oynanan sembolik oyunlar ortadan kalkar.

Ergenlik döneminde söz konusu davranışların görülmesi ise genel olarak normal kabul edilmez. Kişi, bu durumun farkındaysa ve kontrollü şekilde uydurma kişiyle zaman geçiriyorsa görmezden gelinebilir. Ancak yakın takip önemlidir.

Hayali Arkadaş Nasıl Çağırılır?

Ergen, sürekli gerçek olmayan kişiden bahsediyor ve hayatının merkezine bu arkadaşını koyuyorsa normal olmayan bir durum var demektir. Böyle bir durumda psikolojik yardım almak yararlı olacaktır. Ergenlerin bahsedilen türden bir davranış geliştirmelerinin farklı nedenleri olabilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sosyal açıdan yeteri kadar gelişmemiş olmak
 • Psikolojik rahatsızlıklar
 • İletişim kurma sorunları
 • Akranları ile etkileşimde bulunamama
 • Aile içi sorunlar
 • Okul baskısı

Hayali Arkadaş Nedir?

Hayali arkadaş, arkadaşlık yapılangerçek olmayan varlıklar veya kişilerdir. Günümüzde yoğun olarak görülür. Esasında çocukların gelişim süreçlerinin bir parçasıdır ve sadece günümüzde değil, insanın olduğu her dönemde görülmüştür. Ancak bilimin ilerlemesi ve çocukların daha yakından gözlemlenmesi ise daha fark edilebilir olmuştur.

Bu kavrama ilişkin ilk bilimsel çalışmalar 1890 yılında yapılmıştır. Söz konusu çalışma bile tek başına, ilgili durumun yüzyıllar önce yaşandığını ortaya koyar. Dolayısıyla normal ve gelişim sürecinin olağan sonucudur.

Hayali arkadaş nasıl çağırılır konusundaki detayları sizlerle paylaştık. Çocuğunuzda veya yakın akrabalarınızda bu tip bir durum olması normaldir. Ancak ileriki yaşlar için psikolojik yardım almak veya bir psikologdan görüş istemek yararlı olabilir.

# dünya

09 Nis 2023 - 15:00 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.