Yurt Dışından Araba Getirip TR Plaka Almak

Yurt dışından araba getirip TR plaka almak için bazı şartların sağlanması gerekir. Direkt olarak beğendiğiniz bir aracı getirerek Türkiye plakası almak gibi uygulamalar yoktur. Yazımızın devamında yurt dışından araba getirip TR plaka almak ile ilgili merak edilen tüm detayları bulabilirsiniz.

Yurt Dışından Araba Getirip TR Plaka Almak
Yurt Dışından Araba Getirip TR Plaka Almak
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Yurt Dışından Araba Almak Türk Plaka Yapmak

Yurt dışından araba almak Türk plaka yapmak, sadece gerekli şartları taşıyanlara tanınmış bir haktır. Türkiye’de ikamet eden birinin yurt dışına giderek bir araç getirmesi ve burada tescil ettirmesi mümkün değildir. Yurtdışından araba getirme şartları şu şekildedir:

 • Yurt dışında ikamet etmek
 • Son 1 yılda en az 185 gün fiilen yurtdışında bulunmak
 • Yurtdışından emekli olanlar için son 1 yılda 185 gün şartı aranamaz

Buradaki şartları sağlayanlar, araç getirme konusunda sorun yaşamayacaktır. Ancak ilgili şartları sağlayanlar sadece Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinden araç getirebilir.

Getirilen aracın sorunsuz şekilde kullanılma süresi ise 730 gündür. Yasal olarak araç, yabancı plaka ile ülkemizde 2 yıl kullanılır. Bu süreçte trafik sigortası yaptırılması gerekir. Bunun haricinde yerine getirilmesi gereken ciddi bir prosedür yoktur.

Getirilen aracın 2 yıl sonra yurtdışına geri dönmesi gerekir. Bu tarihten sonra Türkiye’de trafiğe çıkması yasaktır. Dolayısıyla aracı getiren kişinin bunu hesaplaması ve planlamasını buna göre yapması gerekir.

Eğer amaç yurtdışından getirilen araca TR plaka almak ise şartlar biraz daha değişir. Bu noktada istenen şartlar ise şu şekildedir:

 • Yurtdışında en az 2 yıldır yaşıyor olma
 • Getirilecek aracın en az 6 aydır sizin adınıza kayıtlı olması
 • Aracın en fazla 3 yaşında olması
 • Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinden getirilme
 • Aracın faturalı olması
 • Aracın gümrükte kaydının yapılması ve vergilerinin ödenmesi

Buradaki şartların sağlanması ve diğer resmi prosedürlerin yapılması ile birlikte araca TR plakası almak mümkün olacaktır. Buradaki en önemli hususun gümrük vergisidir. Yurtdışından araba getirmek vergi hesaplama, sürecin maliyetini ortaya koyar.

Geçmişte, vergilerle birlikte aracın maliyetinin ciddi anlamda yükselmesi, yurtdışından araç getirmeyi cazip kılmıyordu. Vergiler de eklenince aracın toplam maliyeti Türkiye fiyatından yüksek oluyordu. Bundan dolayı yurtdışından araç getirmek yerine araç buradan alınıyordu.

Ancak son dönemde ülkemizdeki araç fiyatlarının artması ile durum ciddi anlamda değişmiş ve Avrupa’dan araba getirmek avantajlı olmaya başlamıştır.

Yurtdışından Emekli Olan Araba Getirmek

Yurtdışından emekli olan araba getirmek gibi bir imkana sahiptir. Normalde araç getirebilmek için kişilerin son 1 yıl içinde 185 gün yurtdışında fiilen bulunması gerekir. İkameti yabancı bir ülkede olmasına karşın Türkiye’ye gelen ve yılın büyük zamanını burada geçirenler, araç getirme hakkını kaybetmektedir. Ancak emekliler için böyle bir sınırlama bulunmamaktadır.

Emeklilere bu hak, yurtdışından emekli olduktan sonraki Türkiye’ye ilk gelişlerinde verilir. İlk gelişlerinde bu hakkı kullanmayanlar, haklarını kaybetmiş sayılır. Dolayısıyla emekli olduktan sonra yurtdışından araç getirmek isteyenlerin ilk gelişleri için bu planlamayı yapmaları gerekir.

Emeklilere bunun haricinde farklı bir ayrıcalık tanınmaz. Getirilen araçları 2 yıl boyunca burada yabancı plaka ile kullanabilirler. Araca Türk plakası almak için gerekli olan ve istenen şartlar, emeklilerin getirdiği araçlarda da aranır.

Yabancı Arabayı Türk Plaka Yapma

Yabancı arabayı Türk plaka yapma için farklı şartlar vardır. Ancak buradaki en önemli konu, aracın vergisidir. Bilindiği gibi Türkiye’deki sıfır araçların pahalı olmasının temel nedeni, vergilerin yüksek olmasıdır. Sıfır bir araç alırken Türkiye ÖTV (%45 ile %225) ve KDV (%18) ödenir. Yurtdışından araç getirdiğinizde, bu vergileri sizin de ödemeniz gerekir.

Bu noktadaki temel şart, alınan aracın faturalı olmasıdır. Faturasız bir araca plaka alınması gibi bir durum söz konusu değildir. Şahıslardan alınan ikinci el araçlar için fatura alamayacağınız için aracınızı fatura alabileceğiniz bayi ve galeriden almanız gerekir. Dolayısıyla aracınız yüksek model olacaktır.

Burada merak edilen hususların başında ise ne kadar vergi ödeneceği gelir. Aracı getirdiğinizde sizi zorlayacak en önemli vergi ÖTV’dir. ÖTV ise aracın motor hacmine göre alınır. Ülkemizdeki araçların motor hacimleri genellikle küçüktür. Yurtdışında ise tam tersi bir durum vardır.

Motor hacmi 1600 cm³ ile 2000 cm³ arasında ve vergisiz fiyatı 10.000 € olan bir aracı getirerek TR plaka almak istediğinizi varsayalım. Buna göre ödeyeceğiniz verginin hesabı şu şekilde yapılır:

 • Aracın motor hacmine ve fiyatına göre ödenmesi gereken ÖTV %150’dir.
 • Ödenmesi gereken ÖTV bu durumda 15.000 € olur.
 • ÖTV’li fiyatı 25.000 € olan araçtan alınacak KDV ise %18’dir.
 • Alınacak KDV miktarı ise 4.500 € olur.
 • Bu durumda toplam ödenecek vergi miktarı 15.000 € + 4.500 € = 19.500 € olacaktır.

Yurtışından 10.000 € bedelle aldığınız araca Türk plaka almak istediğinizde 19.500 € vergi ödersiniz. Aracın toplam maliyeti 29.500 € olur. Aracın Türkiye’deki fiyatı ile kıyaslama yapılarak getirilip getirilmemesinin mantıklı olup olmadığı belirlenir.

Bu şekilde TR plaka alınan araçlar 5 yıl boyunca satılamaz. Trafik sigortası ve MTV ödemesi sorunsuz olarak yapılır.

Yurtdışından Emekli Olup Araç Getirmek

Yurtdışından emekli olup araç getirmek, ilk bakışta cazip gibi görünse de vergilerin yüksekliği ve alınan aracın faturasının bulunma zorunluluğu, bu avantajın ortadan kalkmasına neden olur.

Yurtdışından araç getirmeden önce ödenecek toplam verginin mutlaka dikkate alınması gerekir. Vergi ile birlikte aracın maliyetinin ne kadar olacağı tespit edilmelidir. Ortaya çıkan fiyat ile aracın Türkiye fiyatı kıyaslanmalı ve yurtdışından araç getirmenin mantıklı olup olmadığı belirlenmelidir.

Yurt dışından araba getirip TR plaka almak ilk bakışta mantıklı gibi dursa da, her zaman istenen sonucu vermeyebilir. Özellikler vergi ve fatura konusunun ciddi anlamda dikkate alınması gerekir.

# yaşam

09 Mar 2024 - 14:20 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.