Filmler Sinemada Ne Kadar Kalır?

Filmler sinemada ne kadar kalır? Sevdiğimiz ve izlemek istediğimiz bir film sinemaya geldiğinde, aklımıza gelen ilk sorulardan biri budur. Filmi izlemeye gideceğimiz zamanı belirlerken, vizyonda ne kadar süre kalacağını mutlaka dikkate almamız gerekir. Peki, filmler vizyonda ne kadar kalır?

Filmler Vizyonda Ne Kadar Kalır?

Filmler vizyonda 4-8 hafta kalır. Ancak her filmiçin bu süre farklıdır. Yani uygulamada belli bir standart bulunmaz. Bazı yapımlar 3-4 hafta vizyonda kalırken, bazıları ise 8-12 hafta kadar kalır. Hatta vizyondan kaldırıldıktan sonra tekrar sinemaya gelen filmler dahi vardır. Bu yüzden filmler vizyonda ne kadar kalır sorusunun cevabını, her yapım için ayrı ayrı vermek gerekir.

Yapımların vizyonda ne kadar süre kalacağını etkileyen farklı unsurlar vardır. Türüne, popülaritesine, yapım şirketine ve yapılan anlaşmalara göre söz konusu süre farklılık gösterir. Popüler aktör ve aktrislerin yer aldığı, yoğun talep gören yapımların vizyonda kalma süresi daha uzundur. İzleyici ilgisinin düşük olduğu yapımlar ise sinemada çok daha kısa kalır.

Sinemalar Ne Kadar Vizyonda Kalır?

Sinemalar ne kadar vizyonda kalır? Bu sorunun cevabını, her yapım için farklıdır. Sinemada kalma süresini etkileyen birçok faktör vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Talep ve İlgi

İzleyicilerin ilgisi ve talebi, filmin ne kadar süre gösterileceği konusunda çok etkilidir. Vizyona girdikten sonra popülarite kazanan yapımlar, ortalamaya göre daha uzun süre sinemada kalır. Gişe başarısı, bu noktada etkili bir faktördür.

  • Rekabet

Yılın bazı dönemlerinde, aynı anda birkaç film vizyona girer. Böyle zamanlarda filmlerin arasında ciddi bir rekabet olur. Sinemasalonlarının sayısı belli ve kısıtlı olduğundan, bazı yapımların daha erken kaldırılması gündeme gelir. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi rekabette geri kalanlar, normale göre daha kısa sürede kaldırılan olur.

  • Dağıtım Anlaşmaları

Buradaki bir diğer etken ise yapımcılar ile dağıtımcıların arasında yapılan anlaşmalardır. Yapımlar gösterilmeye başlanmadan bu anlaşmalar yapılır. Böylece yapımların ortalama ne kadar süre gösterimde kalacağı belli olur. Ayrıca ilgili anlaşmalardaki opsiyonlar da kalma süresinin ne kadar olacağı konusunda etkilidir.

  • Kapasite

Filmlerin gösterildiği salonların kapasitesi bellidir ve bunlar, özellikle popüler yapımlar için kısıtlıdır. Milyonlarca kişinin izlemesi beklenen bir yapımın ne kadar süre gösterileceği, bu kapasite ile yakından ilgilidir.

  • Dijital Platformlar

Filmler, bir süre sonra dijital platformlarda ve kaçak sitelerde yer alabilmektedir. İnternetten izleme imkanının ortaya çıkması, sinemaya olan ilginin azalmasına neden olur. Bu durum ise kalma süresini azaltacaktır.

Burada yer alan faktörler, filmler sinemada ne kadar kalır sorusunun cevabıyla direkt olarak ilgilidir. Söz konusu faktörleri dikkate almadan buradaki soruya cevap vermek hatalı olacaktır.

Bir Film Sinemada Kaç Gün Kalır?

Filmlerin sinemada kalma süresi, ortalama 30-60 gündür. Bazı filmler için bu süre 70-80 güne kadar çıkar. Burada esas olan, izleyici ilgisi ve talebidir. İzleyicilerin talebi ne kadar yüksekse ve ilgili yapım ne kadar beğenilmişse, vizyonda kalma süresi de o kadar yüksek olur.

Yapımların vizyonda kalma süreleri, ilk bakışta çok uzun gibi görülebilir. Ancak durum düşünüldüğü gibi değildir. Milyonlarca dolarlık projeler, maliyetlerini karşılamak için iyi pazarlanmalıdır. Bunun en önemli ayağı ise sinemadır.

Filmlerin ortalama 6 hafta vizyonda kaldığını varsayalım. İzleyicilerin önemli kısmının ise sinemaya gitmek için yeterli zamanı sadece hafta sonları bulduğunu dikkate alalım. Dolayısıyla yapımların etkili şekilde izleyiciye sunulduğu gün sayısı 10-12’dir. Bu ise genel itibariyle yetersiz bir süredir.

Başarılı yapımların daha uzun süre vizyonda kalmasının en önemli nedeni budur. Dolayısıyla bir film sinemada kaç gün kalır sorusunu, bu açıdan da değerlendirmek ve cevaplamak gerekir.

Filmlerin Vizyonda Kalma Süresi

Filmlerin vizyonda kalma süresi 4-8 haftadır. Ancak söz konusu süre, farklı unsurlara göre değişir. Gişe başarısı, eleştirel itibar, yayın platformları, dağıtım anlaşmaları bunlardan bazılarıdır. Buradaki faktörlere göre vizyonda kalma süresi artar veya kısalır.

Eleştirel itibar ya da direkt olarak yapılan eleştiriler, ilgili süre üzerinde etkilidir. Vizyona giren bir filme gitmeyi planlayanlar, o yapım hakkındaki yorumları ve eleştirileri dikkate alırlar. Eleştiriler olumsuz ve yapılan yorumlar da kötüyse filme gitmemeye karar verilir. Tersi durumda ise gitme şeklinde karar alınır.

Bu bağlamda eleştirel itibar, izleyici talep ve ilgisi üzerinde direkt olarak etkilidir. İzleyici ilgi ve talebi ise yapımın ne kadar süre vizyonda kalacağını belirler. Bundan dolayı yapımın ilk izlenimi, izleyicide yarattığı ve oluşturduğu beklenti, ne kadar süre gösterileceği konusunda etkilidir.

En Uzun Vizyonda Kalan Film

En uzun vizyonda kalan film, Gone with the Wind (Rüzgar Gibi Geçti) filmidir. 1939 yılında tamamlanan ve aynı yıl vizyona giren film, kesintisiz olarak 1 yıl 8 ay boyunca vizyonda kalmıştır. Bazı kaynaklara göre ise 1943 yılına kadar vizyonda kalmış ve toplamda 202 milyon kişi tarafından izlenmiştir.

Rüzgar Gibi Geçti filminin bu kadar süre vizyonda kalmasının temelinde, yapım dönemindeki koşullar vardır. Ancak günümüzde de bazı filmlerin bu süre kadar olmasa dahi, ortalamanın çok üzerinde vizyonda kaldığı bilinmektedir.

2,79 milyar dolarlık hasılatı ile tüm zamanların rekorunu kıran Avengers: Endgame, yaklaşık 20 hafta boyunca vizyonda kalmıştır. Bir başka Hollywood filmi olan Aladdin ise toplam 143 gün vizyonda kalmıştır.

Sinema Ne Kadar Sürüyor?

Sinema, filmin uzunluğuna bağlı olarak 2-2,5 saat sürer. Filmin uzunluğunun artması ile bu süre de artar. Filmler, ortalama olarak 90-100 dakikadır. Gösterim sırasında 15 dakikalık bir ihtiyaç molası verilir ve daha sonra film kaldığı yerden devam eder. Toplam süre, bu ara ile birlikte 2 saati geçer.

07 Şub 2024 - 17:04 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.