Microblading Sonrası Banyo Yapılırsa Ne Olur?

Microblading sonrası banyo yapılırsa ne olur? Günümüzde her geçen gün daha da yaygınlaşan ve kalıcı makyaj uygulamaları içerisinde yer alan microblading ile merak edilen farklı sorular vardır.

Microblading Sonrası Banyo Yapılırsa Ne Olur?
Microblading Sonrası Banyo Yapılırsa Ne Olur?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Microblading sonrası banyo / duş konusu da bunlardandır. Yazımızın devamında bu soruların yanıtlarını ve kıl tekniği olarak bilinen yöntemin ayrıntılarını bulabilirsiniz.

Microblading Sonrası Banyo

Microblading sonrası banyo konusuna giriş yapmadan önce bu uygulama hakkında bazı bilgilerin verilmesi gerekir. Böylece aktaracaklarımız çok daha anlamlı hale gelecektir. Bu uygulama; özel olarak geliştirilen iğnelerin kullanılması ile cilt altına bitkisel kökenli boyaların yerleştirilmesidir. Bahsedilen yönü ile kalıcı dövmeye çok benzer.

Her ne kadar kalıcı dövmeyle büyük benzerlik gösterse de, kullanılan boyaların bitkisel ve mineral kaynaklı olması, durumu farklılaştırır. Zira bu boyalar, bir süre sonra (8-18 ay) sonra vücuttan emilir ve yapılan işlemler kendiliğinden yok olur.

Microblading ile doğal görünümlü kaş yapılması yaygın bir uygulamadır. Bunun haricinde saç ve sakal yapımı gibi uygulamalar da vardır. Uygulanması kolay, kalıcılığı ise ortalama 1 yıl kadardır. Genel anlamda beklentileri karşılar.

Verilen bu bilgilerin ardından yeniden microblading sonrası banyo konusuna dönülebilir. İşlemden sonraki ilk 24-48 saat, ilgili bölgenin su ile temas etmemesi gerekir. İşlemi yapan uzmanların bu noktadaki talimatları önemlidir. Daha sonraki süreçlerde ise su ile temas etmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Microblading Sonrası Duş

Microblading sonrası duş, izin verilen zamandan önce yapıldığında farklı risklere neden olur. Öncelikle bu işlemin deri üzerine yapılan basit bir makyaj olmadığı bilinmelidir. Özel iğnelerin kullanıldığı, kalıcı makyajı hedefleyen bir tür cerrahi operasyon olarak tanımlanabilir.

İşlem sırasında iğnelerin kullanılması, herhangi bir kanamaya neden olmaz. Ancak su ile temas gibi olaylar, enfeksiyon riski oluşturur. Bundan dolayı işlemden hemen sonra ilgili bölgenin su ile temas etmemesi çok önemlidir. Microblading sonrası banyo yapılırsa ne olur sorusuna verilecek diğer yanıtlar ise şu şekildedir:

  • Cilt altına enjekte edilen boyalar tam olarak oturmadığından dağılmalar meydana gelir.
  • Yapılan işlem bozulur ve ortaya çıkan görüntü hayal kırıklığı oluşturur.
  • İğnelerin açmış olduğu açıklıklara temas eden su, enfeksiyon riskine yol açar.

Buradaki riskler ve istenmeyen etkiler, belirtilen süreden önce meydana gelen su teması ve ilgili bölgenin su ile ovalanmasından kaynaklanır. Belirtilen süreden sonra su ile temasta herhangi bir risk ortaya çıkmaz.

Microblading sonrası neden su değmemeli sorusun cevabında farklı hususlar öne çıkar. Ancak bunların başında enfeksiyon riski olduğunu ifade etmek yanlış olmaz. Zira iğne ile ciltte açılan açıklıklar, bir tür yara olarak kabul edilir. Bunlar kapanmadan ve iyileşmeden su ile temas, enfeksiyon oluşumunu kolaylaştırır. Bu durum ise ciddi sağlık sorunlarına neden olacaktır.

Yapılan her türlü cerrahiişlemden sonra ilgili bölgenin sudan korunması gerektiği ifade edilir. Kaç gün banyo yapılamayacağı belirtilir. Benzer durum kaç kontürüolarak da bilinen işlem için de geçerlidir. İşlemi yapan uzmanın talimatlarına göre hareket etmek önemlidir.

Kaş Kontüründen Sonra Banyo Yapılırmı?

Microblading Sonrası Banyo Yapılırsa Ne Olur?

Kaş kontüründen sonra banyo yapılır mı? İlgili bölgedeki kesilerin kapanması, iyileşmenin tam olarak sağlanmasının ardından banyo yapılabilir. Ancak iyileşme süresinin beklenmesi önemlidir. Microblading için izlenecek adımlar;

  • İlgili alan temizlenir ve daha sonra anestezik krem ile uyuşturulur.
  • Planlanan bölgeye uygulamalar çok büyük bir özenle, hastaya özel iğne ile yapılır.
  • Boyanın uygulanmasının ardından kabuklanma ve kurumanın meydana gelmemesi için özel bir krem uygulanır.
  • 4-5 gün boyunca, ilgili krem talimatlara göre kullanılır.
  • Yaklaşık 20 gün sonra kontroller yapılır ve gerekli görülmesi durumunda rötuş yapılır.

Görüleceği gibi ilgili bölgenin korunması ve kabuklanmasının engellenmesi için özel olarak krem kullanılmaktadır. Hassasiyetin yüksek olduğu ilk zamanlarda buraya su değmesi, istenmeyecek bir olaydır. Böyle bir olumsuzluğun yaşanmaması için dikkatli hareket etmek gerekir.

Microblading Kaç Gün Sonra Yıkanır?

Microblading Sonrası Banyo Yapılırsa Ne Olur?

Microblading 24-48 saat sonra yıkanır. Bu noktada karar verici, işlemi yapan uzmandır. Onun talimatlarına göre hareket etmek önemlidir. Her ne kadar 1-2 gün sonra duş almaya izin verilse de, ilgili bölgenin sert şekilde ovalanmaması gerekir. Tam iyileşme için 4-5 gün gerektiği unutulmamalıdır.

Kıl tekniği olarak da bilinen bu yöntem, cilt altına boya gönderilerek kaşların ve saçların görünümünü düzeltmektedir. Kaşlarda oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Kaşları ince olan ve kıl yoğunluğu düşük olanlar, bu tekniğin 3D olarak uygulanması ile çok özel sonuçlar elde etmektedir.

Dışarıdan bakıldığında kaşların boya olduğu kesinlikle fark edilmemektedir. Çok yakından ve dikkatli bir şekilde incelenmedikçe, ortaya çıkan sonucun doğal olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Mükemmel sonuçlar veren bir yöntem olmasına karşın işlemlerin profesyonel bir şekilde yapılması gerekir. Aksi durumda beklentiler karşılanmaz.

Microblading Sonrası Kaş Ne Zaman Yıkanır?

Microblading Sonrası Banyo Yapılırsa Ne Olur?

Microblanding sonrası kaş ne zaman yıkanır? İlk 24 saat sonrasında, işlemi yapan uzmanın da onay vermesi durumunda kaşlar yıkanabilir. Kaşları yıkarken dikkatli olmak, özenli hareket etmek ve fazla ovalamamak gerekir. Aksi durumda hem cilde hem de cilt altında yer alan boyaların konumuna zarar verilebilir.

Kaşların şekillenmesi için kullanılan bu yöntem, kalıcı makyaj uygulaması olarak kabul edilir. Ancak kalıcılığı süresiz değildir. Özel olarak geliştirilmiş olan bitkisel boyalar, yaklaşık 12-18 ay deri altında kalır. Daha sonra ise vücut tarafından emilir ve yok olur. Dolayısıyla işlemin sonuçlarını silmek için ekstra bir çaba harcamaya gerek yoktur.

Boyalar, deri altında olduğundan yıkama ile çıkmaz. Ovalamak, farklı sabunlar kullanmak bu noktada işe yaramayacaktır. Tek çözümün beklemek veya uzmanlardan yardım almak olduğu unutulmamalıdır. Buradan hareketle de ilk 24-48 saat sonrasında ilgili bölgenin sudan etkilenmeyeceği ifade edilebilir.

10 Şub 2024 - 07:36 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.