Dekort Kilo Aldırır Mı?

Dekort kilo aldırır mı? Bu soruyu soruyorsanız veya farklı bir yerden duyduysanız, buradaki ilacın kilo almak için kullanılan bir ilaç olduğu aklınıza gelir. Peki, gerçekten de Dekort kilo aldırır mı? Yani kilo almayı kolaylaştıran bir ilaç mı? Gelin, şimdi bu sorulara birlikte cevap arayalım.

Dekort Kilo Aldırır Mı?
Dekort Kilo Aldırır Mı?
Haber albümü için resme tıklayın

Dekort İlacı Ne İçin Kullanılır?

Dekort, kortikosteroid tedavisinde kullanılır. Vücuttaki iltihapla ilgili olan farklı hastalıkların tedavilerinde, doktor tarafından reçete edilir. Romatizmal hastalıklar, endokrin hastalıkları, deri hastalıkları ve sindirim sistemi hastalıkları gibi farklı rahatsızlıkların tedavi sürecine dahil edilir.

Etken maddesi deksametazon olup, bunun yanında içerisinde yardımcı maddeler de bulunur. Yardımcı maddeler ise laktoz monohidrat, mısır nişastası, talk, magnezyum stearat, sarı demir oksit ve krospovidon şeklindedir. Raf ömrü 24 ay olan ilacın oda sıcaklığında muhafaza edilmesi gerekir. Ampul ve tablet şeklinde formları vardır.

Dekort 75 mg Kilo Aldırırmı?

Dekort Kilo Aldırır Mı?

Dekort 75 mg kilo aldırır mı? İlacın genel özellikleri hakkında verilen bilgilerin ardından bu sorunun cevabı verilebilir. Öncelikle Dekort, kilo aldırmayı hedefleyen ve bunun için geliştirilmiş olan bir ilaçdeğildir. Dolayısıyla söz konusu ilacın böyle bir etki göstermesi, ilk bakışta beklenmez.

Dekort, kortikosteroid tedavilerinde tercih edilir. Bunun nedeni ise kortizon türünde olması ile ilgilidir. Kortizon olması nedeniyle hormon seviyelerini değiştirme etkisine sahiptir. Söz konusu etki nedeniyle açlık hormonu seviyesi azalır ve buna bağlı olarak kişi daha fazla yemek yer. Daha fazla yemek ise daha hızlı kilo alımı anlamına gelir.

Buradan da anlaşılacağı üzere ilacın kiloyu artırıcı etki göstermesi, doğal olan etkisiyle ilgili değildir. Direkt olarak yan etkisidir. Buradaki yan etki nedeniyle Dekort, bazılarına göre kilo aldırıcı ilaç olarak nitelendirilir.

Genel olarak toparlayacak olursak; Dekort, kilonun artmasına katkı veren bir özelliğe sahiptir. Her ne kadar bu durum tamamen yan etkisinden kaynaklansa da, böyle bir durumun varlığı inkar edilemez. Ancak herkeste benzer etkileri göstermesi söz konusu olmayacaktır. Ayrıca ne kadar etkili olacağı, kullanılacak doz ile de yakından ilgilidir.

Bu konuya ilişkin bir diğer görüş ise ilgili ilacın hastalıkları tedavi etmeye yardımcı olması ve sağlığını kazanan kişilerin iştahının açılması şeklindedir. Özellikle bazı iltihaplı hastalıkların iştahı kapattığı bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla tedavi sonrasında iştahın açılması, beklenen bir durumdur. Ancak bunun sadece bir görüş olduğu ve bilimsel verilerle desteklenmediği unutulmamalıdır.

 • Dekort ile Kilo Alanlar
  Dekort Kilo Aldırır Mı?

Dekort ile kilo alanlar, genellikle farklı tedaviler kapsamında ilgili ilacı kullanmakta ve ortaya böyle bir sonuç çıkmaktadır. Ancak direkt olarak kilo almak isteyenler tarafından kullanıldığı da bilinmektedir. Buna karşın hiçbir doktorun böyle bir amaç için söz konusu ilacı reçete etmeyeceği unutulmamalıdır.

Dekort, kortikosteroid grubunda yer aldığından dolayı ciddi yan etkilere sahiptir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Kaşınma
 • Döküntü
 • Bayılma
 • Nefes alıp vermede zorlanma
 • Yüz ve boğazda şişme

Buradaki yan etkilerin tamamı çok ciddidir ve kişinin ilaca karşı alerjisi olduğunu gösterir. Dolayısıyla fark edildiği ilk anda direkt olarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Alerjiye bağlı olmayan ciddi yan etkiler ise şunlardır:

 • İntihar düşüncesi oluşması
 • Depresif ruh haline bürünme
 • Uyku sorunları
 • Hafıza problemleri
 • Olmayan objeleri görme, duyma
 • Yalnızken korkutucu duygular hissetme

Bunlar da ciddi etkiler olup, görülmesi durumunda ilacın kullanımının sonlandırılması, direkt olarak doktorla iletişime geçilmesi gerekir.

Görüleceği üzere birçok ciddi yan etki vardır ve bunlardan bazıları, gereken tedbirlerin alınmaması durumunda ölüme dahi yol açar. Her ne kadar ciddi olanların görülme olasılığı çok düşük olsa da, böylesine bir riskin görmezden gelinmesi doğru olmayacaktır.

Dekort ile kilo alanlar veya bu ilacı doktor onayı olmadan kilolarının artması için kullanmak isteyenler, ne kadar büyük bir riske girdiklerini fark etmelilerdir. Kortikosteroid sınıfı bir ilacın, doktor onayı olmadan ve doktor kontrolü haricinde kullanımı, telafisi imkansız sonuçlara yol açabilir.

 • Dekortla Kilo Alanlar

Dekortla kilo alanlar, ilacın göstermiş olduğu etkiler nedeniyle iştahı artan ve bundan dolayı daha fazla kalori almaya başlayanlardır. Yani normal beslenme düzeninin devam etmesi, buna karşın kilonun artması gibi bir durum olmadığı bilinmelidir.

İlacın kan şekerini düşürücü etkisi, hastaların sık sık acıkmasına ve yemek yemesine neden olur. Bu durum ise daha hızlı kilo alımı demektir. Dekort kilo aldırır mı sorusunun çıkış noktası da tam olarak bu durumdur.

 • Dekort Kullanıcı Yorumları

Dekort kullanıcı yorumları, söz konusu ilacı kullanmayı düşünenler açısından yol göstericidir. İlacın nasıl etki gösterdiği, iştahı nasıl etkilediği, yan etkilerinin olup olmadığı bu yorumlar sayesinde açığa çıkmaktadır. Yorumlara geçmeden önce herkesteki etkisinin farklı olacağının altının çizilmesi gerekir.

Dekort kullananların yorumları, internet üzerindeki farklı web sitelerinde, sosyal medyada ve diğer alanlarda bulunmaktadır. Bunları, sizler için derledik.

 • İlacı iltihap tedavisi için kullandım. 1 ayda 82 kilodan 92 kiloya çıktım. Hayatımı mahvetti.
 • Yan etkilerinin çok fazla olduğunu duydum. Geçirdiği rahatsızlık için doktor kısa süre kullanmamı söyledi. Herhangi bir kilo artışı olmadı.
 • Nefes darlığım için ampul dekort iğne yaptılar. Aşırı kalp çarpıntısı başladı. Bir daha yaptırmayacağım.
 • İlacı kullanmaya başladığım dönemden itibaren aşırı acıkmaya başladım. Sanki hiç doymuyorum. Kendime şaşırıyorum, şaka gibi.
 • 2 aydır kullanıyorum, sanki her tarafım şişti. Yüksek dozda kullanmak zorunda kaldığım için böyle oldu.

Bazı Dekort kullanıcı yorumları bu şekildedir. Ancak söz konusu yorumları dikkatli incelediğinizde, kullanıcıların kilo almak için değil, hastalıklarından dolayı doktor onayı ile ilacı kullandıkları görülür. Dekort kilo aldırır mı sorusunun cevabı her ne kadar evet olsa da, buradaki detaylar göz önünde bulundurulmadan ve doktor onayı alınmadan ilaç kullanılmamalıdır.

06 Şub 2024 - 15:35 - Sağlık

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.