Alçı Sonrası Şişlik ve Morluk Nasıl Geçer?

Alçı sonrası şişlik ve morluk nasıl geçer? Sertleşerek yapısını koruyan alçı, kırık ve çatlakların tedavisinde kullanılır. Ancak tedavi sonrasında alçının çıkarılmasıyla birlikte ilgili bölgede morluklar ve şişliklerin oluştuğu görülür. Yazımızın devamında bu morluk ve şişliklerin nasıl ve ne kadar sürede geçeceğine dair detaylar yer almaktadır.

Alçı Sonrası Şişlik ve Morluk Nasıl Geçer?
Alçı Sonrası Şişlik ve Morluk Nasıl Geçer?
Haber albümü için resme tıklayın

Alçı Sonrası Şişlik

Alçı sonrası şişlik, normal ve olağan kabul edilen bir durumdur. Şişliğin meydana gelmesi, tedavinin olumsuz sonuçlandığı veya kötü gittiği anlamına gelmez. Alçının doğal yapısı, sertleşerek şeklini koruması, ilgili bölgedeki hasarlı doku, kemik ve tendonlar nedeniyle şişlik oluşması adeta kaçınılmazdır.

Alçı çıktıktan sonra şişlik normal mi sorusu sık sık sorulur. Her vaka için ayrı değerlendirme yapılması gerekse de, genel itibarla normal olduğunu söylemek yanlış olmaz. Şişliklerin meydana gelmesinin farklı nedenleri olabilir. Yaygın nedenleri şu şekildedir:

  • Kırık veya travma sonrasında ilgili bölgede dokular zarar görecek ve buna bağlı olarak şişlik ve inflamasyon oluşacaktır. Alçının kaldığı dönemde ilgili bölge hareket etmeyeceğinden şişliktam olarak geçmeyecektir.
  • Alçı nedeniyle ilgili bölgedeki kan akışında yavaşlama ve bozulmalar meydana gelir. Bu durum ise dokularda ödeme neden olur.
  • Alçıdan dolayı lenfamatik sistemdeki sıvı akışı da olumlu etkilenebilir ve buna bağlı şişlikler meydana gelebilir.

Alçı sonrası şişlik normal kabul edilir. Ancak şişliğin çok fazla olması, buna ağrılar ve benzeri belirtilerin de eşlik etmesi durumunda acilen doktora gidilmesi gerekir. Zira ağrı, morluk ve benzeri semptomların şiddetli şekilde görülmesi, farklı durumlara işaret edebilir.

Benzer durum morluklar için de geçerlidir. Morluklar, tek başına normal kabul edilir. Hatta şişlikle birlikte olduğunda da yine normal kabul edilir. Zaten bunların hastaya ağrı yapması veya rahatsızlık vermesi gibi durumlar söz konusu olmaz. Ancak farklı ve şiddetli belirtilerle birlikte görüldüğünde, doktora gitmekte yarar vardır.

Alçı Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Alçı Sonrası Şişlik ve Morluk Nasıl Geçer?

Alçı sonrası şişlik, farklı nedenlere bağlı olarak görülen ve normal olarak kabul edilen bir durumdur. Şişliğin tamamen geçme süresi, bundan dolayı nedene bağlı olarak farklılık gösterir. Tüm hastalar için şişliğin geçme süresi aynı değildir.

Kırıkve çatlak tedavisinde kullanılan alçının çıkarılması ile fark edilen şişlik, ortalama 3-6 haftada geçer. Bu sürenin ilk 2 haftasında şişlikler büyük ölçüde iner ve dışarıdan bakıldığında çok az fark edilir. Ancak tamamen geçmesi için ortalama 6 haftaya ihtiyaç vardır. Hastanın durumuna bağlı olarak bu süre 3 aya kadar çıkabilir.

Alçı Çıktıktan Sonra Şişlik

Alçı çıktıktan sonra şişlik görülmesi, vakaların önemli kısmında olan bir durumdur. Şişliğin ne kadar sürede tamamen geçeceğini söylemek zordur. Ancak sürenin kısa olması için yapılması gereken bazı işlemler, alınması gereken bazı tedbirler vardır. Alçı sonrası şişlik nasıl geçer sorusuna verilecek yanıt şu şekildedir:

  • Soğuk Kompres

Alçı çıktıktan hemen sonra morlukların ve şişliklerin olduğu bölgeye soğuk kompres uygulayın. Soğuk uygulaması, buradaki damarların daralmasını sağlayacak ve şişliğin azalmasına katkı verecektir. Aynı zamanda morlukların iyileşmesini de hızlandırıcı etki yapar.

  • Düzenli Masaj

Oluşan morluk ve şişliğin atılması için kan akışının hızlandırılması önemlidir. Bunun için düzenli masaj yapılmalıdır. Düzenli masaj sayesinde kan akışı belirgin şekilde artar ve buna bağlı olarak şişlikler ve morluklar azalır.

  • Egzersiz

Egzersiz, bir diğer önemli noktadır. Kırık veya çatlak bölgeyle egzersiz yapılması ilk başta size tuhaf gelebilir. Ancak zaten alçınız çıkarılırken fizik tedavi uzmanı tarafından yapacağınız egzersizler gösterilecektir. Egzersizler, hem ilgili bölgedeki kasların açılmasını hem de kan akış hızının artmasını sağlar. Bütün bunlar ise şişliklerin ve morlukların azaltılmasına yardımcı olur.

  • Ödem Söktürücü Takviyeler

Şişliğin en önemli nedeni, ilgili bölgede biriken ödemdir. Ödemin atılması için bitki çayları veya diğer bitkisel takviyeler kullanılabilir. Böylece ödemin hızlı bir şekilde vücuttan atılması söz konusu olacaktır.

Buradaki tavsiyelerin mutlaka doktor onayı ile yapılması gerekir. İlk bakışta her doktorun onaylayacağı, genel kabul gören yöntemler olduğu düşünülebilir. Ancak her hastanın durumu farklıdır, uygulanan tedavide hassas noktalar olabilir. Dolayısıyla bunlar dikkate alınmadan ve doktora danışılmadan uygulanacak yöntemler, ciddi sorunlara yol açabilir.

Alçıdan Sonra Ayak Şişmesi

Alçı Sonrası Şişlik ve Morluk Nasıl Geçer?

Alçıdan sonra ayak şişmesi normal durumlardan biridir. Hareketsizlik, biriken ödemler ve benzeri nedenlerden dolayı şişlik görülür. Buradaki nedenlere bağlı olarak şişliğin kısa sürede iyileşmesi beklenir.

Şişlikle birlikte merak edilen bir diğer durum ise ağrıdır. İlgili bölge uzun süre hareketsiz kaldığı için hareket ederken zorlanacaktır. Buna bağlı olarak ağrı meydana gelebilir. Bu şekilde oluşan ağrı son derece normaldir. Ancak hareket etmediğiniz halde rahatsız eden şiddetli bir ağrı varsa yolunda gitmeyen bir şeyler olabilir.

Ayağınız, eliniz veya farklı bir bölgeniz alçıya ilk alındığı zamanlarda biraz ağrıyabilir. Ancak birkaç gün sonra ağrıların tamamen yok olması beklenir. Alçının kalma süresinin ortalama 4-6 hafta olduğu dikkate alındığında, buradaki süre boyunca ağrı hissedilmesi beklenmez. Buna rağmen ağrı varsa ilgili durumun doktora iletilmesi gerekir. Alçı çıktıktan sonra ağrı normal mi sorusuna bu şekilde bakılmalıdır.

Alçı Çıktıktan Sonra Şişlik Ne Kadar Sürer?

Alçı çıktıktan sonra şişlik 3-6 hafta kadar sürer. Daha sonra tamamen geçmesi beklenir. Eğer doktorun belirttiğinden daha uzun süre geçmiş olmasına karşın şişlik geçmemişse doktora görünmek gerekir.

Şişliğin büyük kısmı kısa sürede geçecektir. Doktorun talimatlarına göre hareket etmek ve fizik tedaviye düzenli olarak gitmek, sürecin hızlı ve sorunsuz olmasını sağlar. Küçük kısmının geçmesi ise biraz zaman alır. Ancak o kısmı zaten çok fark edilmez.

Alçı sonrası şişlik ve morluk nasıl geçer sorusunu sizler için ele aldık. Konuya ilişkin görüş ve değerlendirmeleriniz varsa yorum olarak iletebilirsiniz.

# ödeme

04 Şub 2024 - 08:25 - Sağlık

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.