Geç Yürüyen Bebekler Daha Zeki

Eğer bebeğiniz geç yürümeye başladıysa hiç panik yapmanız gerek yok. İsviçreli bilim adamları bebeklerin erken yürümelerinin iyi olduğu yönünde fazla bir düşünce olmadığını belirtmiştir. Uzmanlara göre eğer bebeğinizi sekizinci ayda yürümeye başladı ise endişelenmenize gerek yok demektir. Aynı zamanda geç yürüyen bebekler daha zeki olur algısı da mevcuttur. Buna bakıldığı zaman ise araştırmalar bu tespitin doğru olduğunu gösteriyor. Bebekler hangi ayda yürümeye başlar, hangi ayda emeklemeye başlar veya erken yürüyen bebekler daha mı zekidir? Pek çok ebeveynin zihninde bu tür sorular dolanmaktadır. Bizler de sizler için bu yazımızda bebeklerin gelişimi konusunda detaylı araştırmalarda bulunduk.

Geç Yürüyen Bebekler Daha Zeki
Geç Yürüyen Bebekler Daha Zeki
Haber albümü için resme tıklayın

Geç Yürüyen Bebekler Daha Zeki

Bir bebek için emeklemek ve yürümek neredeyse büyük bir oluşumdur. Fakat erken yürüyen bebek anne ve babaların gözünde inanılmaz bir gurur kaynağı yaratır. Bebeklerinin emeklediklerini ve yürüdüğünü gören anne babalar sevinçten ne yapacaklarını bilemez ve bu duyguları sevdikleri ile biran evvel paylaşmak ister. Bazı araştırmalara göre erken yürüyen bebeğin ileriki yaşantılarında başarılı olabileceği yönünde bazı bilgiler mevcuttur fakat bu tam anlamı ile kesin bilgi içermemektedir. Erken yürüyen bir bebeğiniz varsa bu durum sizi ayakta tutacak kadar endişelendirmesin. Bu durum yalnızca onların dünyaya hazır oldukları anlamına gelir ve bebekler ilk adımlarını 8-12 ay arası herhangi bir yere atabilir ve genellikle de 14. Aydan itibaren daha hareketli hale gelirler.

Bebekler En Geç Ne Zaman Yürür

Anne babalar ebeveyn olmadan önce çocuk sahibi olacaklarının haberini alınca mutlu olurlar, çocukları dünyaya gelince de ilk adımlarını ve ilk konuşmasını duydukları zaman mutlu olurlar. Yani ebeveynlik durumu bir aşamadan geçen harika bir süreçten oluşmaktadır.

Anne ve babaların merak ettiği konuların başında ise bebekler en geç ne zaman yürür sorusu gelmektedir. Bebeklerin gelişim evreleri anne ve baba tarafından heyecanla beklenen bir durumdur. Bunların başında ise bebeğin ne zaman yürüyecek sorusu gelir. Eğer bebeğiniz zamanında doğduysa ve 3. Ayda başını tutmaya başladıysa 7. Aydan itibaren de yatakta dönmeye başladıysa telaş yapmanıza gerek yoktur. Eğer bunlar vaktinde olmazsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bebekler emeklemeye başlayınca anne ve babaların gözü bundan sonra bebeğimin ilk adımı ne zaman olacak sorusuna yönelmektedir. Yürüme eylemi her bebekte farklılık gösterebilir. Kimi bebekler emeklemeden yürümeye başlarken kimisi de emekler ve daha sonra yürümeye başlar. Yani her bebeğin gelişimi kendine göre farklıdır. Bebekler de normal olarak yürüme yaşı 12 ve 18 ay aralığındadır ama bazı bebekler ise 12. Aydan önce de yürümeye başlayabilir. Bebeklerin erken veya geç yürümesi zekası ile ilgili bir durum değildir. Motor gelişimleri ile ilgilidir ve bu durum her bebekte değişiklik göstermektedir. Henüz yürümeye başlamamış bebekler elinden ve kolundan tutularak yürütülmeye çalışılmamalıdır. Bu durum bebeğin omurgasına zarar verebilir. Bu gibi durumlarda oldukça dikkatli davranmanız gerekir.

Bebekler Neden Geç Yürür

Bazı bebekler erken yürümeye başlarken bazıları ise geç yürüyebilir. Aslına bakılacak olursa bu gayet olağan bir durumdur. Bazı ebeveynler çocuklarının erken yürümesini iyi bir şey olarak algılayabilir. Fakat geç yürüyen bebeklerin de gelişimi ve zekası gayet yerindedir. Bu durum zekaya da bağlanabilmektedir, fakat bunun zeka ile hiçbir ilgisi olmadığını yukarıda ki yazımızda da bahsetmiştik. Bebeklerin erken ve geç yürümeleri tamamen motor gelişimleri ile ilgilidir.

Her anne ve babanın en büyük mutluluklarından birisi de bebeğini yürürken görmek ve ilk adımlarına şahit olmaktır. Bu ilk adımlar doğum sonrası ilk karşılaşma ve ilk gülüş kadar mutluluk vericidir. Ebeveynler bebeklerinin ne zaman yürüyeceğini merak eder ve bazı ebeveynlerin bebekleri geç yürüdüğü zaman hemen telaşa kapılarak bebekler neden geç yürür gibi araştırmalara koyulurlar.

Her bebeğin yürüme zamanı farklıdır. Bazı bebekler ilk adımlarını 12 ay öncesinde atarken bazı bebeklerin yürüme serüveni 18. Aya kadar devam eder. Eğer bebeğinizin herhangi bir sağlık durumu yoksa bu motor gelişimi ile ilgilidir. Motor gelişimi ise her çocukta farklıdır. Bu da bebeğinizin ten renginin ve saç renginin başka bebeklerden farklı olması kadar doğal bir durumdur.

Bundan dolayı bebeğinizin yürümesini diğer bebekler ile karşılaştırmanıza ve endişelenmenize gerek yoktur. Bebeklerin yürümesi için 18. Aya kadar beklemelisiniz, fakat 18. Aydan sonra bebeğiniz de yürüme hareketleri göremiyorsanız bu durumu doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır. Bazı bebekler geç yürüyebilir bunun nedeni ise kas hastalıkları, kemik hastalıkları, bebekte eksik olan bir takım vitamin eksiklikleri, bebeğin yaşına göre kilosunun fazla olması gibi durumlar bebeği geç yürümeye iten nedenlerden bazılarıdır.

Bebeklerde Yürüme

Her bebeğin yürüme yaşı farklıdır. Bu ebeveynler için bazen sorun edilecek bir hal alsa da aslında endişelenmeniz gereken hiçbir durum yoktur. Her bebeğin gelişimi ve yürüme yaşı farklıdır. Sağlıklı bebekler 12-18. Aylar arası yürümeye başlar. Bazı bebekler 12. Aydan itibaren de yürüyebilir. Bebeklerde bu erken yürüme zeka ile ilgili değildir. Kaba motor hareketleri dediğimiz motor gelişimi ile ilgilidir. Diğer yaşıtlarından daha önce destek olmadan oturan ve emekleyen bebekler daha erken yürümeye başlar.

Bebekler 12. Aydan önce de yürüyebilir 12-18 ay arası da yürüyebilir. Her bebeğin gelişimine göre bebeklerde yürüme durumu farklılık gösterebilir. Bazı bebekler 18. Aya kadar bazı kelimeleri anlamlı bir şeklide söylerken işaret edebilir ve bir şeyleri parmakları ile gösterebilir. Bazı bebekler de 18. Aydan sonra da yürüme görülmez bu durumda doktorunuz ile görüşmeniz en doğru yarar olacaktır. Bebeklerde yürümeyi geciktiren durumlar söz konusu olabilir. Bu nedenlerin arasında ise bebeğin fazla kilolu olması en başta gelen nedendir.

Eğer bebek yaşına göre fazla kiloluysa yürümede sıkıntı çekebilir ve zorlanabilir. Aşırı korumacı anne babaların da çocukları geç yürüyebilir. Bebeği devamlı kucakta tutmak kucağa alıştırma gibi durumlar çocuğun yürümesi konusunda onu geriletir. Eğer 18. Aydan itibaren çocuğunuzda yürüme eğilimi göremiyorsanız doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Bebeği Geç Yürüyen Anneler

Bebeği geç yürüyen anneler bazen bu durum için endişe duysalar da yukarıda ki yazımızda da bahsettiğimiz gibi bebekler 18. Aya kadar yürümeyebilirler. Her anne ve babanın bebeklerini ilk adımını görmesi mutluluğu unutulmaz heyecan verici anılardan bir tanesidir. Ebeveynler bu ve bunun gibi durumlarda bazen çok sabırsız olabiliyorlar. Bebekler eğer 18. Aydan sonra yürümezse doktora danışılması gerekir, onun haricin de hiçbir bebek geç yürümüş sayılmaz. Bebeği geç yürüyen anneler için de bazı ufak bilgilendirme yapılabilir.

Eğer çocuğunuz tek başına yürümeyi beceremediği zaman ona yardımcı olmak adına elinden tutum küçük alıştırmalar yapın ki yürüme yeteneği gelişebilsin, bununla beraber ona rehber olup yol göstermeniz gerekir. En sevdiği oyuncağı elinizde tutarak onun yaklaşmasını ve yürümesini sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz denediği halde düşüyorsa yardımcı olmayın. Ona tekrar yapabilirsin, harikasın gibi cümleler söyleyin ve onu cesaretlendirin. Emin olun ki bebeğiniz ona destek olduğunuzu anlayarak daha da cesaretleneektir.

# yaşam

08 Ara 2022 - 02:46 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.