7 Rakamının Gizemini Açıklıyoruz!

7 rakamının gizemi birçok kültürde ve inançta kabul edilen bir durumdur. Gizemli ve kutsal olarak kabul edilen bu sayının matematikte, numerolojide ve mitolojide dahi farklı anlamları vardır. Peki, 7 sayısını özel ve gizemli yapan nedir? 7 sayısının gizemini sizler için açıklıyoruz.

7 Rakamının Gizemini Açıklıyoruz!
7 Rakamının Gizemini Açıklıyoruz!
Haber albümü için resme tıklayın

İslamda 7 Sayısının Önemi Nedir?

İslam’da 7 sayısı farklı anlamlar taşır. Her ne kadar gerek Kuran’da gerekse de hadislerde bu rakamın gizemli, önemli veya kutsal olduğu direkt olarak ifade edilmemişse de önemli olduğuna inanılır. Bunun nedeni ise İslami kaynaklarda (Kuran ve hadis), 7 rakamının çok sık kullanılmasıdır. Kullanıldığı bazı yerler şu şekildedir:

7 Rakamının Gizemini Açıklıyoruz!
 • Kuran’da, göklerin ve yerlerin 7 kattan oluştuğu ifade edilir. (Bakara 29, Talak 12)
 • Cennet ve cehennemin yedi tabakası olduğu ve yedi kapısının bulunduğu belirtilir.
 • Hz. Muhammed’in yedi dua şeklinde okuduğu dua vardır.
 • Kabe, 7 defa tavaf edilir.

Buradaki örnekleri çoğaltmak mümkündür. İslam’da 7 sayısının kullanıldığı çok fazla yer vardır. Bundan dolayı Müslümanların sevdiği rakamlardan biri de yedidir. Ancak bu sayının kutsal olduğuna dair bir ayet veya hadis bulunmaz. Ayrıca İslamiyet’te gerek sayılara gerekse de diğer varlıklar uğurlu ya da uğursuz şeklinde niteleme yapılmadığı da bilinmelidir.

Direkt olarak ifade edilmese de bu özel sayının İslam’da da bir gizemi olduğuna inanılır. Evrenin, yaratılışın ve kainatın işleyişinde bu rakamın büyük önemi olduğu düşünülür.

Numerolojide 7 Sayısının Anlamı Nedir?

7 Rakamının Gizemini Açıklıyoruz!

Numeroloji, kainatın sayısal bir kurguya sahip olduğunu, herhangi bir tesadüf olmadığını, her şeyin düzen içinde ilerlediğini kabul eder. Sayıların taşıdığı anlamlara ekstradan önem veren bir alandır. Numerolojide 7 sayısı da önemli anlamlara sahiptir. Bunlardan öne çıkanlar şu şekildedir:

 • Bu rakamın bilgi edinme ve bilgelik ile direkt olarak ilişkili olduğu kabul edilir. Bu rakamın etkisinde olanların bilgi edinme konusunda güdülendiğine inanılır.
 • Spritüal ve manevi arayış ile ilişkilidir. Hayatın derin anlamlarını arayan ve bu alanda arayış içinde olanlar yedi rakamının etkisindedir.
 • Mükemmeliyetçilik ve titizlik, numerolojide 7 rakamı ile belirtilir. Bu sayının etkisinde olduğu kabul edilen kişiler, her detayın kusursuz olmasını isterler.

İsmi, doğum saati ve doğum günündeki sayıların toplamları 7 olanların bu etkide olduğu kabul edilir. Rüyada bu rakamı görenleri de yine aynı etkide olduğu düşünülür. Bu kişilerin kader, talih, hayat yolu ve kişiliklerinin bu rakamla ilişkili olduğuna inanılır.

Numeroloji dünya genelinde yaygın bir alandır. Ancak bunun bir inanç sistemi olduğunun ve bilimsel açıdan kanıtlanamadığının ve dolayısıyla da geçerliliğinin olmadığının unutulmaması gerekir.

7 Sayısının Sırrı Nedir?

7 rakamının birçok alanda kullanılması nedeniyle sırları olduğunun düşünülmesine neden olmuştur. Matematik, din, mitoloji, felsefe ve benzeri birçok alanda bu sayının özel bir yeri vardır. Öne çıkan kullanım alanları şu şekildedir:

 • 7 renk içeren gökkuşağı
 • Hristiyanlıkta 7 ölümcül günah, 7 melek, 7 erdem ve 7 gizem kavramlarının bulunması
 • Hinduizm’deki 7 kutsal nehir ve 7 çakra
 • İslamiyet’teki 7 katlı yer, gök, cennet, cehennem ve araf
 • Haftanın 7 gün olması

7 sayısının sırrı, tam olarak ifade edilememekte ve her zaman yorumlara açık bir konu olarak kalmaktadır. Bazılarına göre mistik bir etkisi olan bu rakam, bazılarına göre ise herhangi bir anlamda taşımamaktadır. Ancak melekler, cennet ve cehennem gibi dini konularda, dünyanın ve evrenin oluşumu gibi alanlarda kullanılan bir rakam olmasının tesadüflerle açıklanamayacağı da bir gerçektir.

02 Şub 2024 - 08:56 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.