Korkan Kedi Nasıl Sakinleştirilir

Eğer sizlerde evinizde kedi beslemeyi seviyorsanız fakat kediniz korkaksa ve bu durumdan şikayetçiyseniz yazımızın devamını okumanız sizler için faydalı olacaktır. Korkak bir kedi ile yaşamak bazen gündelik hayatta sizlere zorluk çıkarabilir. Sizler evden ayrıldığınız da peşinizi bırakmaz, her yere sizinle gelmek ister, yanınızdan 5 dakika ayrılamaz. Bu ve bunun gibi durumlar bazen sahiplerini zorlayıcı olabilir. Evinize misafir geldiği zaman kediniz her gelen yabancıya tıslayabilir veya zil sesini duyduğu an yastık altına kaçabilir. Bu gibi davranış gösteren kedilerde de günden güne öz güven eksikliği yaşanır. Bu durum kedinin ve kedi sahibinin de hayat kalitesini yakından etkiler. Korkan kedi nasıl sakinleştirilir? Bazı kedi sahipleri bu konudan müzdariptir ve en çok merak ettiği konular arasında gelmektedir.

Korkan Kedi Nasıl Sakinleştirilir
Korkan Kedi Nasıl Sakinleştirilir
Haber albümü için resme tıklayın

Sizlere bu yazımızda korkan kedi nasıl sakinleştirilir ve onlara nasıl yaklaşılması konusunda detaylı bilgilere yer vereceğiz. Korkan kediye öz güven aşılayabilirsiniz ve bu sayede kedinin farklı kişilerden de korkmasını engelleyebilirsiniz. Bunu yapmanız için de öncelikle kedinize sakin bir ortam yaratmanız en doğrusu olacaktır. Korkan kediler sakin ortamlardan hoşlanır.

Kalabalık ortamdan çekineceği için ilk etapta sakin ve huzurlu bir yer bulmanız onlar için daha sağlıklı olacaktır. Bunun yanında kedinizin alanına saygı gösterin. Yani kediler bulundukları alanda benimsenmek için biraz zamana ihtiyaç duyabilirler. Özel olarak kediniz kendine ait bir yerde oturmayı ve uyumayı seviyor olabilir. Her zaman uyumaya alıştığı yeri değiştirmek kedinizi zorlayabilir ve onu rahatsız edebilir.

Size ihtiyaç duyduğu zaman yanınıza gelecektir ve ilgi isteyecektir. Onu kendi haline bırakın ve kendi kararlarını vermesini sağlayın. Kediler alışkanlıklarından zor kurtulan hayvanlardır. Alışkanlıklarına büyük ölçüde bağlı oldukları için kendilerini güvensiz hissettikleri ortam da hırçınlaşır ve sakin kalamazlar. Kedinizi diğer kediler ile kıyaslamak, karşılaştırmak onun canını sıkacaktır. Onu sevdiğinizi belli ederek iyi hissetmesini sağlamalısınız. Kediler de aynı insanlar gibi duygulara sahiptir. Sevgiyi ilgiyi çok rahatlıkla anlayabilen varlıklardır. Bundan dolayı kedinizi sevmeyi, ona ilgi göstermeyi ve onunla oynamayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Korkan Yavru Kedi Nasıl Sakinleştirilir?

Hayatımızın birçok alanında aslında evcil hayvanlar bize eşlik ederler. Bu sokakta, evde ve iş yerinde bazı pati dostlarımız bizim peşimizi bırakmak istemezler. Amaçları ise aradıkları sevgiyi ve ilgiyi bulabilmektir. Bazı insanlar çoğu hayvanı evinde besler. Ülkemizde evde beslenen başlıca hayvanlar: kedi, köpek, kuş, güvercin türleridir. Evde en çok beslemek için tercih edilen hayvan ise kedidir. Fakat bazı kedi sahipleri kedilerinin çok sessiz veya hırçın olmasından rahatsızlık duyarlar ve buna çözüm bulamak için birçok araştırmaya koyulurlar. Eğer sizler de korkan yavru kedi nasıl sakinleştirilir? Merak ediyorsanız yazımızın devamını okumanız yararlı olacaktır.

Özellikle yavru kediler daha bir sessiz ve sakin olurlar, çünkü yeni bir dünyayla tanışmak onlara çok farklı gelebilir. Bundan dolayı da korkak ve sessiz olabilirler. Aslında kediler doğaları gereği hırçın ve agresif hayvanlardır. Fakat yavru kedilerde iş biraz değişebilir. Eğer korkan bir yavru kediniz varsa öncelikle sizin sakin kalmanız her şeyden önemlidir. Eğer onlara karşı sinirli davranırsanız daha çok tepki alır ve kedinizin daha hırçın olmasına neden olursunuz. Hal böyle olunca da bu durum sizi zora sokabilir. Yavru kedileri sakinleştirmenin bir diğer yolu ise onları annelerinin tuttuğu gibi ense derisinden tutarak kavramak ve başını okşamaktır.

Başının okşanması her kedinin hoşuna gidecek bir davranıştır. Kediler başları okşandığı zaman mırlar gibi ses çıkarabilir aldırış etmemelisiniz. Korkan bir kediniz varsa kendini güvenli hissetmiyor olabilir. Yavru kedinize güven duyacağı bir ortam yaratmak onu sakinleştirmenin güzel yollarından bir diğeridir. Kedi güvende hissetmediği zaman kendini tehdit altında hisseder ve bu durumda onun hırçınlaşmasına sebep olur. Onları sakinleştirmek adına ve güvenli bir ortam yaratmak için kedinizi buna inandırmanız gerekir. Kedinizin alanını işgal etmemeniz ve ona saygı duyduğunuzun hissettirmeniz gerekir. Aynı zamanda kedilerin sakinleşmesi için onlara özgü kokan oyuncaklar üretilmektedir.

Hırçın Yavru Kedi Nasıl Sakinleştirilir

Kedilerin de insanlar gibi duyguları olduğu için onlar da strese girebilir ve güvende olmadığı ortam hissettikleri zaman hırçınlaşabilirler. Eğer çok hırçın bir kediniz varsa ve hırçın yavru kedi nasıl sakinleştirilir bilmiyorsanız yazımızın devamını okumanız faydalı olacaktır. Kediler de insanlar gibi strese girebilir demiştik. İnsanlar strese girdikleri zaman meditasyon ve yoga yaparak sakinleşme yoluna gidebilirler ve bu oldukça işe yarayan bir durumdur. Fakat kedileri sakinleştirmek ve yatıştırmak ise oldukça farklıdır. Kedilerin sakin kalmamasının ardında yatan birçok neden vardır.

Bazı kediler yetiştirilme tarzından veya karakterinden dolayı hırçın olabilirken bazı kediler ise kendilerini güvende hissetmedikleri için hırçınlaşabilirler. Hırçın yavru kedi nasıl sakinleştirilir buna değinmeden evvel kedilerin neden buna ihtiyaç duyduklarına bakılması gerekir. Kediler bazen sahiplerinin yaptıkları iyi niyete bile hırçınlaşabilirler. Bundan dolayı hırçın bir yavru kediyi uysallaştırmak için bazı düzenlemeler yapılmalıdır ve davranışların değiştirilmesi gerekir. Eğer hırçın yavru bir kediniz varsa bunun altında yatan birçok farklı sebep olabilir. Bir kedinin daha uysal ve sakin olabilmesi için bu hırçınlığın nedenine inmek ve bunu tespit etmek gerekir.

Kediler bazen kendilerini güvende hissetmezler ve o ortamdan korku duyarlar, hal böyle olunca da öfke duyguları ön plana çıkar ve savunmaya geçerler. Kediler kendilerine zarar geleceğini anladığı zamanlar da agresif hareket sergilerler. Kedilerin savunma mekanizmaları oldukça gelişmiştir ve bunun her zaman kontrol altında tutulması gerekir. Kedilerin hırçınlık sebebini öğrenmek onları uysallaştırmanın en birincil yoludur. Temelde bir kedinin ve hırçın yavru kedinin sakin kalabilmesi için kendini güvende hissetmesi gerekir. Ona güvenli bir ortam yaratmak kendini en sakin hissedeceği yer olacaktır.

Kediyi Sakinleştirmek

Kediler diğer hayvanlara nazaran doğaları gereği daha hırçın ve agresif hayvanlardır. Fakat bazı kedi sahipleri bu konudan şikayetçidir ve kedilerini nasıl sakinleştireceğini bilemezler. Bu yazımız da sizler için kediyi sakinleştirmek konusuna değindik. Eğer hırçın bir kediniz varsa yazımızın devamından neler yapmanız gerektiği konusunda bilgiler elde edebilirsiniz. Kedilerin doğası gereği hırçın olduğunu vurgulamıştık, hatta bazı zamanlar birbirleri ile olan kavgaları bile çok şiddetlidir. Bu kavgaların şiddeti bazen o kadar büyük olabiliyor ki aralarında yaralanmalar ve kulak kopması gibi durumlar da yaşayabiliyorlar.

Fakat iyi eğitilmiş kediler de bu durumun görülme olasılığı çok düşüktür. Yani eğer bir kedi sahiplendiyseniz ona evinizde güvenli bir ortam yaratmak ve onun alanına saygı duymak kediyi sakinleştirmek de en etkili yol olacaktır. Kedi severler kedilerini nasıl sakinleştirmesi gerektiği konusunda aslında güzel bilgilere sahiptirler. Hırçın ve agresif kediyi sakinleştirmek de onlarla nasıl konuşulması gerektiği konusunda da dikkatli davranmak gerekir. Onlara her zaman sakin ve uysal yaklaşılmalıdır. Kediler öncelikle kendilerini güvende hissetmelidirler. Kendilerini iyi hissetmedikleri ortamda sinirlenmeleri ve hırçınlaşmaları doğal görülmektedir. Bundan dolayı da kedilere istemedikleri bir şeyi yaptırmak bir hayli zordur. Kedinize sevgi ve şefkat göstererek de onun hırçınlığını alabilir ve ona güvenli bir ortam yarattığınızı gösterebilirsiniz. Bunu yaparken de kedinizin sevdiği kokuları sıkarak onu sakinleştirebilir veya sevdiği oyuncaklar ile vakit geçirmesine fırsat tanıyabilirsiniz.

Hırçın Kedi Nasıl Sakinleştirilir

Kedilerde hırçınlık oranı cinslerine göre değişiklik göstermektedir. Kedilerin de insanlar gibi karakterleri ve duyguları vardır. Onları sevdiğinizi, şefkat gösterdiğinizi kediler çok iyi anlayabilir. Bundan dolayı eğer bir kedi tehdit altındaysa hırçınlaşması kaçınılmazdır. Kedileriniz de görülen bu hırçınlık hali çevreye de zarar vermekte olup bazen insanlara ve hayvanlara saldırdıklarını görebilirsiniz. Fakat eğitilmiş ve sevgi dolu bir kediden hırçınlık beklemek zordur. Çünkü kedi sevildiği ortamda ve güven duyduğu yerde sakin kalır. Eğer hırçın bir kediniz varsa yeterince ilgi ve alaka göstermiyor olabilirsiniz. Kedilerinizin hırçınlaşacağını yüzünden ve vücudundan anlayabilirsiniz. Agresif bir kedinin büyümüş göz bebekleri, dik bir kuyruğu ve arkaya doğru gerilmiş kulakları vardır. Bu agresif davranışlarını gidermek için de erken müdahale de bulunabilirsiniz. En iyi yöntemlerden birisi de daha kediniz yavruyken onu yönlendirmeniz ve eğitmeniz olacaktır. Oyun esnasında ısırmasını ve tırmalamasını engellemek için yavruyken vereceğiniz eğitimler bir hayli önemlidir. Bunu yaparken de kedinize şefkatle ve sevgiyle yaklaşmanız onu her daim sakin ve huzurlu bir kedi yapacaktır. Tam tersi olarak onunla inatlaşmak ise onun hırçınlaşmasına neden olacaktır.

# yaşam

08 Ara 2022 - 02:44 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.