2 Saatlik Film Kaç GB Yer?

İnternet üzerinden farklı mobil cihazlar kullanarak film izlerken, akla gelen ilk sorulardan biri 2 saatlik film kaç GB yer? Mobil cihazınızdan siz de film veya dizi gibi uzun videolar izlemek istiyorsanız, bu sorunun cevabını öğrenmeniz yararlı olacaktır.

2 Saatlik Film Kaç GB Yer?
2 Saatlik Film Kaç GB Yer?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Teknolojinin gelişmesi ve mobil cihazların internet erişimine sahip olması, film ve dizilerin artık mobil cihazlardan da izlenebilmesine imkan vermiştir. Ancak filmlerin 1-2 saatlik uzun videolar olması, çok fazla internet yemelerine yol açar. 1 film kaç GB internet harcar sorusu, işte bundan dolayı çok önemlidir.

2 Saatlik Bir Film Kaç GB Yer?

2 Saatlik Film Kaç GB Yer?

İnternet üzerinden film izlendiğinde, kullanılacak internet miktarı farklı unsurlara göre değişir. Yani 2 saatlik bir film kaç GB yer şeklindeki sorunun net bir yanıtı yoktur. Videoların dosya boyutunu etkileyen unsurlar şu şekildedir:

 • Video Formatı

Videoların belli formatları vardır. Format, videonun nasıl sıkıştırıldığı, nasıl kaydedildiği ve kalitesinin ne olduğu ile yakından ilgilidir. Genel olarak internette yer alan videoların formatları aynı olsa da, bunun istisnaları da vardır. Dolayısıyla boyut ile format arasında direkt bir ilişki söz konusudur.

 • Kalite

Kalite, belki de boyut üzerindeki en önemli unsurdur. Filmler için HD, FHD, UHD, 4K ve 8K gibi farklı kalite seçenekleri vardır. Kalitenin artması ile birlikte boyut da artar.

 • Süre

İzleyeceğiniz videolar ne kadar uzun olursa, boyutu da o kadar yüksek olacaktır.

Bunların haricinde de etkili olan farklı unsurlar vardır. Ancak en etkililerinin bunlar olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır. Burada bahsedilen hususları dikkate almadan filmlerin ne kadar internet yiyeceğini söylemek mümkün değildir.

Bütün bunlar birlikte değerlendirildiğinde, videonun kalitesine göre filmlerin ne kadarlık internet götüreceği sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

 • 144p: 200 MB (En düşük kalitedir. Bu format çok fazla tercih edilmez.)
 • 240p: 400 MB (Kalite düşük olduğundan, bu format da çok fazla tercih edilmez.)
 • 360p: 600 MB (Kalite burada da istenen seviyede değildir.)
 • 480p: 1 GB
 • 720p: 2,5 GB
 • 1080p: 6 GB
 • 2160p: 20 GB
 • 4320p: 40 GB

Buradaki rakamlar, 2 saatlik bir film için verilmiştir. Görüleceği üzere çözünürlük arttıkça, gerekli olan internet miktarı da katlanarak artmaktadır. Buradaki rakamlar ortalamadır. Mutlaka bu kadarlık internetiniz gitmeyebilir. Farklı unsurlara göre kullanılan miktar değişecektir.

2 Buçuk Saatlik Film Kaç GB?

2 Saatlik Film Kaç GB Yer?

Mobil cihazlarınızdan veya bilgisayarınızdan interneti kullanarak bir film ya da dizi izlediğinizde, ciddi seviyede GB harcarsınız. Özellikle yaşanan gelişmelere bağlı olarak görüntü kalitesinin artması, videoların kapladığı alanların artmasına yol açmıştır.

2 buçuk saatlik film kaç GB? Söz konusu sorunun yanıtını kesin olarak vermek mümkün değildir. Kalitenin ne olduğuna bağlı olarak sorunun yanıtı değişecektir. Ancak ortalama bir kaliteye sahip görüntü olduğunu kabul edersek, bu uzunluktaki bir video için ortalama 10-15 GB veri gidecektir.

Verilecek yanıtta kalite ve çözünürlük çok önemlidir. Bunlar dikkate alınarak ilgili soruya şu şekilde yanıt verilebilir:

 • HD (1280x720): 3 GB
 • Full HD (1920x1080): 7 GB
 • UHD 4K (3840x2160): 12 GB
 • Ultra HD 8K (7680x4320): 25 GB

Yine bunlar da ortalama değerlerdir. Dolayısıyla farklı unsurlara göre değişkenlik göstereceği unutulmamalıdır. Örneğin; Full HD bir yapım izlediğinizde 7 GB internetin gitmesi beklenir. Ancak bazen giden miktar 6 GB veya 10 GB seviyesinde de olabilir. Kullanılan miktarı etkileyen birçok unsur olması, bu türden değişikliklere yol açar.

Film Kaç GB?

2 Saatlik Film Kaç GB Yer?

İnternet üzerinden film izlerken veya ilgili dosyayı telefonunuza indirirken film kaç GB sorusunun cevabını merak edebilirsiniz. Ancak sorduğunuz bu sorunun yanıtını kesin olarak alabileceğiniz bir yer maalesef yoktur.

Günümüzde aynı süreye ve aynı çözünürlük kalitesine sahip iki görüntü dosyasının boyutları, ciddi anlamda farklı olabilmektedir. Bu yüzden yaptığınız araştırmalarda öğrendiğiniz rakamlar veya bizim sizlerle paylaştığımız veriler, sorunuzun kesin cevabı değildir. Bunlar sadece ortalama rakamlardır.

Söz konusu soruya cevap vermeden önce çözünürlüğün çok önemli olduğu, 144p ile 1080p çözünürlük için cevabın çok ciddi anlamda değişeceği unutulmamalıdır. Ancak günümüzde, ortalama kalitedeki bir film dosyası 3-4 GB büyüklüğe sahiptir.

2 Saatlik Film Kaç GB?

Yolculuk yaparken veya evde boş zamanınızı güzel sinema yapımları ile değerlendirmek istediğinizde, 2 saatlik film kaç GB sorusu aklınıza gelebilir. Bu sorunun cevabı, tamamen görüntü ve ses kalitesi ile ilgilidir. Kalite ne kadar yüksek olursa, kullanılacak miktar da o kadar yüksek olacaktır.

Özellikle ülkemizde kullanıcıların internetlerinin hızlarının farklı olması, sitelerin farklı çözümler üretmesine neden olmuştur. Artık birçok sitede görüntü kalitesi, internetinizin hızına göre otomatik olarak ayarlanır.

Örneğin; Youtube’da zaman geçirirken, görüntü kalitesinde zaman zaman bazı değişimler olduğunu fark etmişsinizdir. Bu değişimler, tamamen kullandığınız internetin hızındaki değişimden kaynaklanır. Yüksek hıza sahipseniz, size en yüksek kalitede görüntü sunulur. Bu ise kullanılan internet miktarının daha fazla olması anlamına gelir.

Genel olarak toparlayacak olursak; her ne kadar 2 saatlik film ne kadar internet harcar sorusunun yanıtını net şekilde vermek mümkün olmasa da, ortalama miktarın 5 GB olduğu ifade edilebilir.

2 Saatlik 1080P Film Kaç GB?

1080p, günümüzde kaliteli çözünürlük olarak kabul edilen formatlardandır. 4K ve 8K çıkmadan önce en kaliteli format olarak bilinirdi. 1920x1080 çözünürlüğe sahip ve Full HD olarak isimlendirilen söz konusu format, aynı zamanda en fazla internet harcayan çözünürlüklerden biridir.

1080p kalitesinde izleyeceğiniz videonun harcayacağı internet, ortalama olarak 6 GB seviyesindedir. Ancak rakamın bazen 5 GB veya 7 GB seviyelerinde de olabileceği unutulmamalıdır.

# Film, dizi

02 Şub 2024 - 09:36 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.