Macellan Dünyanın Şekli ile İlgili Görüşleri Kısaca

Macellan dünyanın şekli ile ilgili görüşleri kısaca; dünyanın şeklinin yuvarlak olması şeklindedir. Bu görüşünü desteklemek ve kanıtlamak için farklı girişimlerde bulunmuş ve hem kendi dönemini hem de daha sonraki dönemleri etkilemiştir.

Macellan Dünyanın Şekli ile İlgili Görüşleri Kısaca
Macellan Dünyanın Şekli ile İlgili Görüşleri Kısaca
Haber albümü için resme tıklayın

Ferdinand Macellan (Magellan), 1480 yılında Portekiz’de doğmuş bir denizcidir. Onu, diğer denizcilerden farklı yapan ise Rönesans döneminde, denizcilik alanında yaptığı keşiflerdir. Soylu bir aileye mensup olan ünlü denizci, çok erken dönemlerde bu alana ilgi duymuş ve denizci olmuştur.

Denizcilik hayatında Portekiz Kraliyet Donanması içerisinde yer almış, Afrika kıyılarında yapılan keşiflere katılmıştır. Portekiz’de yaşamış olduğu sorunlardan dolayı İspanya’ya geçmiş ve burada hayatına mâl olacak sefere çıkmıştır.

Dünya ile İlgili Görüşler

Macellan, dünya ile görüşler bakımından içinde yaşadığı dönemin çok ilerisindeydi. 16.yüzyılda, dünyanın düz olduğuna inanılıyordu. Daha o dönemde dünyanın yuvarlak olduğunu ileri sürmüş ve bu görüşünü kanıtlamak için 1519’da dünya turuna çıkmıştır.

Magellan’ın bu alandaki görüşleri ve yaptığı keşifler, çağdaş denizciliğe giden yolun kapılarının açılmasına neden olmuştur. Yaptığı dünya turu ile birlikte dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlamış ve yapılacak sonraki keşiflerin adeta temelini atmıştır.

Dünyanın şekline dair görüşleri, sadece denizcilik ve coğrafi keşifler alanında etki göstermemiştir. Orta Çağ’da inanılan ve kesin olarak kabul edilen görüşlerin sorgulanabileceğini ve bunların yanlış olabileceğini de göstermiştir. Bu bakımdan yaptıklarını sadece denizcilikle sınırlamak yanlış olur. Görüşleri, bunların ispatlanması için gösterdiği çabalar, modern dünyanın şekillenmesine katkı vermiştir.

Macellan Dünyanın Şekli ile İlgili Yaptığı Çalışmalar

Macellan Dünyanın Şekli ile İlgili Görüşleri Kısaca

Macellan dünyanın şekli ile ilgili yaptığı çalışmalar ile bu alana adeta damgasını vurmuştur. Ancak yapığı çalışmalar nedeniyle hayatını kaybetmiş ve başladığı yolculuğu dahi tamamlayamamıştır.

Portekiz’de yaşadığı sorunlardan sonra İspanya’ya gelen ünlü denizci, burada Kral II. Carlos’un himayesine girmiştir. Kral’ın da onayı ile Doğu Hindistan’da bulunan adaları keşfetmek için bir filo kurmuştur. Bu yolculuk, Macellan için çok farklı bir önem taşımaktaydı.

Adaların keşfine dair yapılan yolculukta başlangıç noktasına dönmeyi ve böylece dünyanın küre olduğunu ispatlamayı hedefledi. Bütün hazırlıklarını buna göre yaptı ve dönemi için büyük sayılabilecek bir filo kurdu.

1519 yılında Batı’ya doğru başlayan yolculukta birçok keşif yapıldı. Büyük Okyanus’a ulaşan filo, daha sonra Pasifik Okyanusu’na ulaştı ve burayı geçmeyi başardı. Yaklaşık 270 denizciyle başlayan yolculukta Filipinlere kadar gelindi. Burada çıkan çatışmalarda denizcilerin önemli kısmı hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenler arasında Macellan da vardı.

Macellan’ın ölmesinden sonra filonun liderliğini İspanyol denizci Juan Sebastian Elcano aldı. Elcano, filoyu İspanya’ya getirmeyi başardı. Yaklaşık 3 yıl süren dünya turu böylece tamamlandı. 270 denizciden, sadece 18 tanesi İspanya’ya dönmeyi başardı.

Pisagor Dünyanın Şekli ile İlgili Görüşleri

Pisagor dünyanın şekli ile ilgili görüşleri konusuna geçmeden önce Pisagor hakkında küçük bilgilerin verilmesi yararlı olacaktır. Pisagor, milattan önce 570 ile 495 yılları arasında yaşamış bir filozoftur. Matematikçi ve öğretmen olarak bilinen Pisagor, matematik ve geometri alanlarında önemli çalışmalar yapmıştır.

Yaşadığı dönemin ilerisinde olan isimlerden biri olduğu kabul edilir. Dünyanın şekli ile ilgili görüşleri konusunda sınırlı kaynaklar vardır. Bu durumun nedeninin ise Pisagor’un, görüşlerini sadece yakın çevresi ile paylaşması olduğu tahmin edilmektedir.

Pisagor, dünyanın yuvarlak olduğunu ve gezegenlerin bir ekseni bulduğunu söyleyen ilk isimlerden biridir. Ayrıca gezegenlerin merkezi bir noktada döndüklerini de ifade etmiştir. Merkezi noktanın dünya olduğu görüşü, zamanla değişmiştir. Gezegenlerin döndükleri noktanın bir ateş olduğunu söylemiş, ancak bu ateşi hiçbir zaman Güneş olarak kabul etmemiştir.

Ay ile ilgili görüşleri de oldukça ilginçtir. Ay’ın farklı bir gezegen olduğunu kabul etmiş ve Karşı-Dünya olarak isimlendirmiştir.

Macellan Dünyanın Şekli ile İlgili Görüşleri

Macellan Dünyanın Şekli ile İlgili Görüşleri Kısaca

Macellan dünyanın şekli ile ilgili görüşleri, maalesef yaşadığı dönemde çok fazla kabul görmemiştir. Bilindiği gibi o dönemin Avrupa’sında kilisenin çok büyük etkileri vardı. Kilise, gücünü korumak ve düzenin değişmesini engellemek için aykırı fikirlerin tamamını karşı çıkmış ve çok sert tedbirler almıştır.

Macellan, dünyanın küresel bir şekle sahip olduğuna inanmış ve bunun için büyük bir yolculuğa çıkmıştır. Ünlü denizci, dünyayı dikine kesen ve adeta bir halka şeklinde rotaya sahip olan yolculuk yapmayı planlamıştır. İspanya Kralı’nın Hindistan Adalarının keşfi isteği ile Macellan’ın planı örtüşünce 1519 yılında yolculuk başlamıştır.

Ancak Macellan bu yolculuğu tamamlayamamış ve hayatını kaybetmiştir. Yolculuğa başlayıp İspanya’ya dönen yolcular arasında yer alamamıştır. Buna karşın tamamlanan yolculukta ve yapılan keşiflerde onun imzası olduğu kabul edilmiştir.

Galileo Dünyanın Şekli ile İlgili Görüşleri

Dünyanın şeklinin yuvarlak olması konusunda ilk akla gelen isimlerden biri hiç şüphesiz Galileo’dur. 16. ve 17. yüzyıllarda yaşayan Galileo, geliştirilen teleskoplarla farklı gezegenleri ve bunların uydularını gözlemlemiştir. Gözlemlediği uydu ve gezegenlerin yuvarlak olduğunu gören Galileo, dünyanın şeklinin de yuvarlak olabileceğini söylemiştir.

Galileo, bu konuda farklı eserler ortaya koymuş ve dünyanın yuvarlak olduğuna dair kanıtlar sunmuştur. Bu aşamadan sonra Katolik Kilisesi tarafından sapkınlıkla suçlanmaya başlanmış ve sonunda aforoz edilmiştir. Galileo dünyanın şekli ile ilgili görüşleri nedeniyle bedel ödeyen isimlerdendir. Yaptığı çalışmalar, modern astronominin ve coğrafyanın temelleri olmuştur.

Macellan Neyi İspat Etmiştir?

Macellan neyi ispat etmiştir? Magellan, yapmış olduğu yolculukla dünyanın yuvarlak olduğunu ispat etmiştir. Batıya doğru başladığı yolculuğu, doğudan gelerek tamamlamıştır. Her ne kadar gelen geminin içerisinde kendisi yer almasa da, düşüncelerinin ispatı yer almıştır.

Macellan dünyanın şekli ile ilgili görüşleri kısaca bu şekildedir. Yaptıkları ile modern zamanları etkileyen ünlü denizci, keşifleri ile insanlığın ufkunu açmıştır.

08 Şub 2024 - 20:36 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.