Liberalizm Nedir? Liberalizm Hangi Hususlara Dikkat Eder!

Liberalizmi kısa bir şekilde sizlere ön bilgi olması sebebiyle özetleyecek olursak, liberalizm demokrasiyi ve eşitliği savunur. Çıktığı zamanlarda bir felsefi düşünce olarak görülse de sonraki süreçlerde bir öğreti hâline gelmiştir.

Liberalizm Nedir? Liberalizm Hangi Hususlara Dikkat Eder!
Haber albümü için resme tıklayın

Felsefesi ve siyasi bir görüş olan liberalizm, 17 yy. ortaya çıkmıştır. Bu görüşü benimseyen ve bu görüşü savunan ve benimseyen bireylere “Liberal” denir. Bununla birlikte liberalizmde inanç ve düşünce özgürlüğü ön planda tutulmaktadır. Bu yazımızda sizlere liberalizm, liberalizm nedir? Liberalizm nasıl ortaya çıkmıştır? vb... sorularının cevaplarını sizler için bulduk. Bu yazımızı dikkatli bir şekilde okursanız, liberalizm ile alakalı aklınızda oluşabilecek bütün soru işaretleri silinmiş olacaktır.

Liberalizmi kısa bir şekilde sizlere ön bilgi olması sebebiyle özetleyecek olursak, liberalizm demokrasiyi ve eşitliği savunur. Çıktığı zamanlarda bir felsefi düşünce olarak görülse de sonraki süreçlerde bir öğreti hâline gelmiştir.

Liberalizme göre ekonomi gibi bazı konularda insanlar serbest bırakılmalı ve insanların özgürlükleri sonuna kadar desteklenmelidir. Bu düşünceyi savunan düşünürleri sayacak olursak; Jose Ortega J Gasset, Eramus, Jean Jacques Rousseau, Emmanuel Joseph Sieyes, John Locke, Adam Smith, Niccola Machievelli ve daha nice düşünürler bu fikri benimsemiştir.

Liberalizm Nedir ve Liberalizmin Anlamı Nedir?

Liberalizmin sözcüğünün kelime köküne bakacak olursak, liberalizm “Liber” kelimesine bağlı olarak türetilmiştir. Liber “Özgür” demektir. Liberalizm ise “Özgürlük” anlamındadır. Fakat tarih ilerledikçe öne sürülen farklı düşünceler sonucunda liberalizm ile alakalı pek çok farklı çeşit ortaya çıkmıştır. Klasik liberalizmde bireysel özgürlük odaklı konular ön planda iken, sosyal liberalizmde özgürlük konusu ile sosyal denge arasında bir bağlantı ve eşitlik kurulmaya başlanmıştır. Bu görüşü savunan düşünenlere göre bireylere dayanan aşırı özgürlükler, sosyal bir adaletin işleyişini bozabilir.

Modern liberalizm, zamanında pek çok edebiyatçı yazarlarda destek oldu. Bu konu hakkında döneminin önde gelen isimleri tarafında pek çok kitaplar, romanlar başarılı bir şekilde yazıldı.

Liberalizm Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Liberalizmin ortaya çıkması ve popüler bir hâle gelmesinin başlıca nedeni, kilisenin eski gücünü kaybetmesidir. Süre gelen zamanda krallık sistemlerin yıkılması ile birlikte bunun gibi monarşilerin yerini demokrasi almış oldu. Halkın kendi kendisini yönetmesi ile birlikte pek çok değişiklikler ve yenilikler meydana geldi. Buna göre artık herkes düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilirdi. Yazarların bu konuda kitaplar yayınlaması ile birlikte artık bireyler için kendilerine dönük yani bireycilik ön plana çıktı.

Liberalizm Tarihi ve Liberalizm Hakkında Bilgiler

Liberalizmin aslına bakacak olursak tam anlamıyla 17. yy ortaya çıkmıştır. Zamanın ilerlemesi ile birlikte zamanla ekonomik liberalizm, felsefi liberalizm gibi farklı amaçlar doğrultusunda fikirler ortaya çıkmıştır.

Liberalizm döneminde uygulanan politikalar, döneme ve ülkeye göre bazı değişiklikler göstermiştir. Buna bağlı olarak libremizin çeşitleri ve farklı düşünceleri ortaya çıkmıştır. Böylelikle insanlar inançlarına ve düşüncelerine uygun düşünceyi benimsemiş oldu.

24 Şub 2024 - 14:44 - Gündem

Mahreç  Gül Devrim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.