Aile Katılımını Destekleyecek Örnek Çalışma ve Etkinlikler

Aile katılımını destekleyecek örnek çalışma ve etkinlikler, özellikle okul öncesinde çocuğu bulunan veliler için önemlidir.

Aile Katılımını Destekleyecek Örnek Çalışma ve Etkinlikler
Aile Katılımını Destekleyecek Örnek Çalışma ve Etkinlikler
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Anaokulunda, velilerin aile katılım etkinlikleri yapması istenir. Yazımızın devamında, yapabileceğiniz etkinlik örneklerini bulabilirsiniz.

Aile Katılım Etkinlikleri Ne Yapabilirim?

Aile katılım etkinlikleri, öğrenci velilerinden birinin veya her ikisinin aynı anda sınıfa giderek etkinlik yapmasıdır. Bu etkinlikler, diğer öğrencilerin katılımı ile yapılır. Yani veliler, öğrencilere yönelik olarak çalışmalar yapar veya öğrencilerin yapacaklarına rehberlik eder.

Burada temel hedef, öğrencilerin farklı kişileri görmesi ve onların yönergelerini izlemesidir. Etkinliğin türüne ve kapsamına göre farklı bilgiler edinilir ve kazanımlar kazanılır. Ayrıca velisi oldukları öğrencinin sınıf içerisindeki durumunu görürler, sınıfta yer alarak onun özgüveninin artmasını sağlarlar.

Öğretmen tarafından oluşturulan listede kendisine sıra gelen ebeveynler aile katılım etkinlikleri nelerdir sorusunun yanıtını arar. Bu sorunun yanıtı, sınıf içerisinde yapılacak okuma, yazma, deney, sanatsal faaliyet, oyun türünden etkinliklerdir. Kapsamı son derece geniştir.

Anaokulu Veli Katılım Etkinlikleri Örnekleri

Anaokulu veli katılım etkinlikleri örnekleri üzerinden yapılacak olan etkinliğe karar verilir. Nihayetinde ebeveynler sınıf içerisinde sürekli olarak yer almazlar ve bundan dolayı neler yapacakları konusunda ciddi bir kafa karışıklığı yaşarlar. İşte buradaki örnekler, velilere fikir vermesi açısından çok önemlidir.

Etkinliklerinizi, sizlerle paylaştığımız örnek arasından seçebilir ve yapabilirsiniz. Eğer buradaki örnekleri beğenmezseniz, esinlenerek kendiniz de geliştirebilirsiniz. Yapabileceğiniz bazı anaokulu veli katılım etkinlikleri örnekleri şu şekildedir:

 • Origami

Çocuklarla birlikte kağıttan uçak yapmak, eğlenceli bir seçenektir. Kağıt katlama sanatını kullanarak çocukların bir ürün ortaya çıkarması ve daha sonra yaptıkları uçakla eğlenmeleri oldukça keyifli olacaktır. Öğrenciler, hem bir ürün ortaya çıkarmanın keyfini yaşayacak hem de özgüvenleri artacaktır.

 • Bulmaca

Aile katılımını destekleyecek örnek çalışma ve etkinlikler için bulmaca çözmek oldukça iyi bir seçenektir. Okul öncesi dönemdekiler için hazırlanmış bulmaca örneklerinden uygun olanları seçerek çocukların keyifli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Çocukların akıl yürütmelerini ve zihinlerini zorlamalarını sağlayacak bir etkinliktir.

 • Gölge Oyunu

Sınıfın perdelerini çektikten sonra güçlü bir ışık kaynağı kullanarak gölge oyunu oynanabilir. Önce siz birkaç figür gösterir ve onları şaşırtırsınız. Daha sonra onların da gölgelerle oynamalarına izin verirsiniz. Hayal gücünün ortaya çıktığı özel bir seçenektir.

 • Fotoğraf Çekimi

Aile katılımını destekleyecek örnek çalışma ve etkinlikler nedir diye merak edenler için söylenebilecek seçeneklerden biri fotoğraf çekimidir. Çocukların tek tek bir objenin fotoğrafını çekmesini isteyin. Daha sonra nasıl güzel çekim yapılacağını anlatarak yeniden denemelerini sağlayın. Son olarak da çekimler arasındaki farkı onlara gösterin.

 • Ritim Çubukları

Bir çocuk şarkısı açarak ritim çubukları ile ritim tutun. Bu ritme göre çocuklardan farklı figürleri sergilemelerini isteyin. Ritmin hızına göre figürlerdeki değişimi izleyin.

 • Turşu

Aile katılımını destekleyecek örnek çalışma ve etkinlikler listesinde turşu görmek sizi şaşırtabilir. Fakat sonbaharda yapılacak en özel etkinliklerden biri turşu kurmadır. Turşu malzemelerini ve bir kavanoz getirmelerini öğrencilerden isteyebilirsiniz. Daha sonra öğrencilerle birlikte turşu kurun. Kurulan turşuların üzerine çocukların ismini yazarak evlerine gönderin.

Anaokulunda Aile Katılımında Neler Yapılabilir?

Aile Katılımını Destekleyecek Örnek Çalışma ve Etkinlikler

Anaokulu aile katılımı etkinlikleri, hem kendi çocuğunuz hem de diğer çocuklar üzerinde olumlu etkileri olan bir faaliyettir. Yapacağınız bu faaliyete öğrencileri olabildiğince dahil etmeniz ve onların aktif bir şekilde söz konusu faaliyet içerisinde yer almasını sağlamanız gerekir.

Örneğin; kar küresi yapımı oldukça popüler bir seçenek olarak kabul edilir. Burada çocukların görebileceği bir yere geçerek sizin kar küresi yapmanız yeterli olmayacaktır. Bunun yerine çocukların da sizle birlikle kendi kar kürelerini yapmalarını sağlamanız gerekir. Böylece çocuklar çok daha fazla keyif alacak ve süreci daha etkili olarak öğrenecektir.

Anasınıfı aile katılımı için yapılacak çok sayıda etkinlik vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Hikaye Anlatımı

Aile katılımını destekleyecek örnek çalışma ve etkinlikler listesinde olmazsa olmaz seçeneklerden biri hikaye anlatımıdır. Sınıfa giderek çocukların sevebilecekleri bir hikaye kitabını okumak, keyifli bir aktivite olacaktır. Okunan hikayenin eğlenceli ve öğretici olması gerekir. Ayrıca hikaye sırasında öğrencilere basit sorular sorarak onların da sürece katılması sağlanmalıdır.

 • Boyama

Çocuklar için bir boyama kağıdı hazırlanarak, sınıfta boyanması şeklinde bir etkinliktir. Okulöncesinde, çocuklar sık sık boyama yapar. Bundan dolayı daha farklı bir kağıt hazırlamanız ve boyama bittiğinde çocukları şaşırtarak mutlu etmeniz gerekir.

 • Yoğurt Mayalama

Öğrencilerden kavanoz getirmesi istenir ve getirilen kavanoza yoğurt mayalanır. Mayalanan yoğurtlar sınıfta uygun bir yere bırakılır ve yoğurt olduğunda çocukların evlerine götürmeleri sağlanır. Bu etkinlik, aynı zamanda bir deneydir ve oldukça eğlencelidir.

 • Sağlıklı Gıdalar

Öğrencilere, işlenmiş ve hazır gıdalarla ilgili basit anlatımlar yapılır ve bunların ne kadar zararlı olduğundan bahsedilir. Onun yerine sağlıklı gıdaların tüketilmesi gerektiğinden bahsedilir.

Anasınıfı Aile Katılımında Neler Yapılabilir?

Aile Katılımını Destekleyecek Örnek Çalışma ve Etkinlikler

Anasınıfı aile katılımı için yapılacak etkinliklerin sadece zaman geçirici ve öğrencileri oyalayıcı olmaması gerekir. Burada önemli olan noktada öğretici ve eğlenceli olmasıdır. Öğrencilerin aktif olarak sürece katılması gerekir.

Bilindiği gibi okulöncesi dönemde öğrenciler yeni yeni yönerge almaya ve uygulamaya başlar. Sadece öğretmenlerinden değil, farklı kişilerden gelecek yönergeleri de anlamaları ve buna göre hareket etmeleri çok önemlidir. Yapılan katılımların en önemli nedenlerinden biri de budur.

Aile Katılım Etkinlikleri Neler Olabilir?

Aile katılım etkinlikleri için sınırları zorlamaya gerek yok. Öğrencilerin ortalama 5-6 yaş aralığında dikkate alındığında, basit olarak kabul edilecek etkinliklerin yapılması yeterli olacaktır. Bu noktadaki diğer seçenekler şu şekildedir:

 • Ahşap boyama
 • İsim ve şehir
 • Karaoke
 • Kahvaltı hazırlama
 • Sessiz sinema
 • Sporların tanıtımı
 • Uçurtma yapımı

Haftanın Çocuğu Aile Katılımı Etkinlikleri

Aile Katılımını Destekleyecek Örnek Çalışma ve Etkinlikler

Haftanın çocuğu aile katılımı etkinlikleri içerisinde çocuğunuzun tanıtımı ve onun sevdiği hayvanları ya da bitkileri tanıtması da bir diğer seçenektir. Topluluk önünde konuşma, kendini dinlettirme gibi kazanımların elde edilmesi, bu şekilde sağlanır.

Tanıtımlar için karton üzerine yapıştırılacak görsellerden ve inografiklerden yararlanabilir. Sürece görsellik katılması faydalı olacaktır. Aile katılımını destekleyecek örnek çalışma ve etkinlikler haricinde bu seçenekler de değerlendirilebilir.

03 Şub 2024 - 19:53 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.