Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı: Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kapalı safra kesesi Ameliyatı son zamanlarda oldukça fazla araştırılmaktadır. Karaciğerden salgılanan safra sıvısının toplandığı, karaciğerin hemen altında yer alan organ safra kesesidir.

Safra kesesinin başlıca görevleri, safrayı depolamak ve yoğunlaştırmak, gerekli aralıklar ile on iki parmak bağırsağı denilen Duodenuma’ya safra salgılamaktır. Safra kesesi taşları sebebi ile kesede iltihaplanma oluşur. Bu duruma tıbbi olarak Kolestit denir. Safra kesesi iltihabı ikiye ayrılır;

  • Müzmin safra kesesi iltihabı, safra kesesinin büzülüp çalışma fonksiyonlarının bozulması ile oluşur. Hastanın karın bölgesinde gaz ve gerginlik vardır. Kronik kolestit, Genelde 40 yaşını geçen kilolu kadınlarda görülmektedir.
  • Akut safra kesesi iltihabı, safra yollarına yerleşen taşın neden olduğu bir iltihaplanmadır. Tıp da adı Akut Kolestitdir. Karnın sağ üst kısmına gelen ani, şiddetli ve çabuk gelişen, sırta, hatta sağ omuzun ucuna kadar yayılan bir ağrı hissedilir. Ateş, kusma ve bulantı belirtileri görülür.

İki iltihaplanmada da doktora başvurulmalıdır. Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı gerekebilir.

Safra kesesinin çıkarılması hayati bir sıkıntıya yol açmaz. Bu yüzden Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı kesenin tamamı taşları ile beraber çıkarılır. Herhangi bir soruna nedene olmayan safra kesesi taşında ameliyat gerekmez. Fakat şeker hastalığı dahilinde ve safra taşlarının küçük ve çok sayıda bulunması ile olası riskler göz önünde bulundurularak ameliyat önerilebilir.

Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı iki çeşidi bulunur. Açık ameliyat ve kapalı ameliyat. Çoğunlukla kapalı ameliyat olan Laparoskopik tekniği tercih edilir. İşlemler için karın duvarına minik kesikler yapılır. Bu kesiklerden çubuk şeklinde aletler sokularak teknik uygulanır. Hasta tümüyle uyutulması gerektiği için genel anestezi kullanılır.

Safra kesesinin damar ve kanalı bölünüp ayrılır. Sonra karaciğere bitişik olan yüz kısmı ayrılarak taş ve çamuru ile çıkartılır. İşlemin öz amacı budur.

İşlem önce göbekten sokulan küçük bir boru ile karın boşluğuna yaklaşık 4 litre gaz doldurulması ile başlar. Karın boşluğu şişirildiğinde borunun içinden ince çubuk şeklinde bir kamera gönderilir. Bu kamera sayesinde karın içindeki manzara televizyon ekranına yansıtılır ve daha ayrıntılı incelenir. Bu sayede cerrahi aletlerin hareketi daha rahat sağlanır.

Sağ kaburga yayının altından üç tane daha boru yerleştirilir ve cerrahi aletler sokulur. Cerrahın karında bulunan organları, aletleri ve yaptığı işlemleri ekrandan kontrol ederek yapması kolaylık sağlar. Kameranın görüntü büyütebilme ve istenilen açıdan yansıtılabilme özelliği ile görüş imkânı daha rahat sağlanır.

Ameliyat esnasında ilk olarak safra kesesinin damarı ve kanalı bulunup titanyum zımbalar ile kapatılır, kesilir ve ayrılır. Ardından safra kesesi yapışık olduğu bölgeden uzaklaştırılarak karın içerisinde daha rahat hareketi sağlanır. Kese deliklerden birinden çıkartılırken ameliyatın sonuna yaklaşılır. Karın içerisine doldurulan gazın hepsi boşaltılır ve minik kesikler gizli dikişler ile yaklaştırılarak işlem sona erer.

İşlem uzunluğu genelde 15-45 olarak değişim gösterir. Ciddi boyuta ulaşan alevlenmiş Akut iltihaptan şikayetçi olan hastalar da uzun sürebilir. Ayrıca bu uzunluk çok süredir iltihabı bulunan (çok sayıda karın ağrısı atağı geçirmiş) hastalarda da görülebilir. Bu iki vakada daha çok cerrahi tecrübe gerekir. Hastanın genel sağlığı, safra kesesi ile komşu organların yapısal ilişkileri de ameliyata etki eder.

Hastalığın erken dönemlerinde sağlık kuruluşuna başvuran hastalara yapılan ameliyatlar kısa ve rahat geçerken iyileşme süreci de sorunsuz olur.

05 Şub 2024 - 06:13 - Sağlık

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.