Muhabbet Kuşu Yumurtası 20 Gün Oldu Çıkmadı

Muhabbet Kuşu Yumurtası 20 Gün Oldu Çıkmadı diye soran ve bunun için endişelenen pek çok muhabbet kuşu sahibi vardır. Muhabbet kuşu yumurtaları ortamda bulunarak gelişir. Bundan dolayı dişi muhabbet kuşu yumurtaların üzerine yatarak gelişene kadar kuluçka döneminde kalır.

Muhabbet kuşu yumurtası ortalama olarak 18 ile 20 gün arasında olgunlaşarak yeni yavru muhabbet kuşu dünyaya gelir. Bu süre içerisinde yavru kuş içeriden gagasıyla yumurtayı kırarak dışarı çıkar. 20 gün sonunda yumurta kırılmıyor ise bir sorun oluşuyor anlamına gelir. Zaman zaman dış etmenlere bağlı olarak yumurtanın geç kırılması durumu olabilir. Böyle bir durumda sabır da beklemek gerekir. Yumurtaların gereğinden fazla ellenmesi gelişiminde olumsuz etki oluşturur. Sıcaklık el arasında kaybolduğundan yavru kuş gelişemediği yumurtanın içinde ölebilir.

Muhabbet kuşu yumurtası 20 gün oldu çıkmadı diye endişelenmek yerine süreci sakince beklemek ve doğru zamanda müdahale etmek gerekir. Muhabbet kuşu yumurtalarının başında kalarak onları korur. Gerekmedikçe yumurtanın ellenmemesi ve muhabbet kuşunun dikkatinin dağılmaması gerekir. Muhabbet kuşu yumurtası 20 gün oldu çıkmadı probleminin başlıca nedeni yumurtanın sıklıkla ellenmesidir.

Yumurtaların soğuk bir alanda bekletilmesi de muhabbet kuşunun gelişmesinde olumsuz rol oynar. Yumurtanın bir türlü oluşmamasına neden olur. Birlikte yeterli vitamin alamayan muhabbet kuşları sağlıklı yumurtlama dönemi yapamadığından yumurtalar tam vaktinde gelişmeyebilir. Bu durumda da yumurtanın geç olgunlaşmasına bağlı geç kırılma yaşanabilir.

Muhabbet Kuşu Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Muhabbet Kuşu Yumurtası 20 Gün Oldu Çıkmadı

Muhabbet kuşu yumurtası kaç günde çıkar diye merak edenlere ilk birkaç günlük yumurtanın içerisinde yaşam belirtisi oluşmaya başlar. Yumurtanın renginin beyaz ve sarı renklere sahip olması için de muhabbet kuşu olduğunu göstermeyebilir. Genellikle kuluçkanın 3 gününden sonra yavru bir nokta şekilde yumurtanın merkezinde gelişmeye başlar. Yavaş yavaş 5 ve 7 günü arasında yavaş yavaş kalp atışı hissedilir.

Yumurta ilk haftasını tamamladıktan sonra gitgide yumurta rengi koyulaşır ve 19 güne gelindiğinde gelişim tamamlanır. Yavrular sağlıklı şekilde gelişmişse 19 günün sonunda kendi gagalarıyla içeriden yumurtayı kırarak dışarıya çıkarlar. Yeni çıkan yavruların ilk başta çok savunmasız görünse de anne muhabbet kuşu ilgi ve sevgi ile yavrularını büyütür.

Muhabbet kuşu yumurtası 20 gün oldu çıkmadı endişelenmek yerine süreci doğru şekilde takip etmek ve ne olursa olsun yumurtalara dokunmamak gerekir. Muhabbet kuşu yumurtası 20 gün oldu çıkmadı diye endişelenip sürekli olarak yumurtaları el ile kontrol etmek gelişimi yarıda keser. Bu da yumurtanın gerçek anlamda geç çıkmasına neden olur.

Muhabbet Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Muhabbet Kuşu Yumurtası 20 Gün Oldu Çıkmadı

Muhabbet yumurtası kaç günde çıkar sorusu gün geçtikçe daha fazla heyecan uyandırarak yumurtaları sürekli kontrol etme isteği uyandırır. Yumurtanın bir an önce çıkması fikrinden kaynaklanabilir. Fakat yumurtanın gelişmesi için zamana ihtiyaç vardır. Zamanı geldiğinde yavrular teker teker yumurtadan çıkar.

Herhangi bir problem yoksa yumurtalar yeterli ısıda büyüdüyse tam vaktinde ve olması gerektiği gibi yavrular dünyaya gelir. Yumurtaları sürekli kontrol edip muhabbet kuşunu da strese sokmamak gerekir. Strese giren muhabbet kuşu yumurtalarına bakmayabilir.

Yumurtaları 5 günden sonra kontrol etmek mümkündür. Bunun için ilgili aşama aşağıda maddeler halinde yer alır.

  • Yumurtalara dokunmadan önce steril eldiven kullanmak gerekir.
  • Daha sonra karanlık bir ortamda telefonu flaşı ya da herhangi bir ışık ile yumurtalara ışık tutulur.
  • Tutulan ışık altında yumurta beyaz ve sarı renklere sahip ya da koyu bir renkte belirti göstermiyorsa gelişim olmamış anlamına gelir.
  • Eğer ki tutulan ışığın altında kırmızı koyu bir renk ve beraberinde damarlı şekiller görülüyorsa gelişim var anlamına gelir.

Muhabbet kuşu yumurtası 20 gün oldu çıkmadı ise ne yapmam gerekir paranoyası ile her gün ışık altında yumurtaları kontrol etmek doğru değildir. Bunu her 4 günde bir tekrarlamak daha doğru olur.

Muhabbet Kuşu Boş Yumurta Ne Yapılmalı?

Muhabbet Kuşu Yumurtası 20 Gün Oldu Çıkmadı

Muhabbet kuşu boş yumurta ne yapmalı diye merak edenlere yavrun çıkmama nedenlerinden biri gelişemeyen yumurtadır. Bu durum çok can sıkıcı olsa da dişi muhabbet kuşu bunu anlamadığı gibi kuluçkaya boş yumurta ile girebilir.

Eğer erkek ya da dişi muhabbet kuşunda herhangi bir rahatsızlık varsa yumurta boş olabilir. Yine aynı şekilde muhabbet kuşlarının yaşları üremek için fazlaysa yine boş yumurta oluşabilir. Yaşadıkları alan uygun değilse ve stres altında ilişkiye girmişlerse yumurta boş olabilir.

Muhabbet kuşu yumurtası 20 gün oldu çıkmadı diye bir şey varsa muhtemelen boş yumurtanın olduğu görülür.

Muhabbet Kuşu İlk Yumurta Kaç Günde Çıkar?

Muhabbet Kuşu ilk yumurta kaç günde çıkar sorususıklıkla sorulduğu ve yeni yavru muhabbet kuşları bir an önce görmek istendiği için sabırsız olmak normaldir. Muhabbet kuşu yumurtası 20 gün oldu çıkmadı diye gün saymak yerine her şeyi akışına bırakmak çok daha doğru olur.

Muhabbet kuşu yumurtası 20 gün oldu çıkmadı bunun için yapmam gereken nedir diye düşünmek zaman ilerledikçe daha büyük bir kaosa sürükleyebilir. Bu yüzden olabildiğince sakin kalmak gerekir.

30 Oca 2024 - 17:14 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.