Banyo yapmak istememek neyin belirtisi

Banyo yapmak istememek , farklı nedenlere bağlı sorunları açıklar. Özellikle geçmişten gelen travmalar bu nedenlerin en önemlisidir. Kişinin geçmişte yaşamış olduğu bir sorun ya da herhangi bir problem uzun yıllar boyunca hayatında etkisini gösterir. Bazı kişiler için kolaylıkla anlatılabilecek bir konu iken bazılarında da zor atlatılması beklenir.

Banyo yapmak istememek neyin belirtisi
Banyo yapmak istememek neyin belirtisi
Haber albümü için resme tıklayın

Aynı şekilde bazı kişilerde ya da bazı durumlarda olayların ciddiyeti düşükken kimi zaman da ciddiye alınması gereken büyük bir problem olarak görülür. Banyo yapmak istememek neyin belirtisi sorusunu soran bir kişi için öncelikli olarak geçmişinde yaşamış olduğu problemleri travmaları ya da korkuları göz önünde bulundurulması gerektiği söylenir. Banyo yapmakla ilgili akılda meydana gelen korkular, kaygılar ya da endişeler olduğunda içeride yaşanabilecek herhangi bir sorun ön plandadır.

Örneğin küçükken yaşanmış olan bir kaza eğer banyoda gerçekleşmişse kişiler de banyoda kaza geçirileceğine dair bir inanç ortaya çıkar nota bu inanç bütün sorunların temelinde yatan asıl sebeplerdendir. Bu soru cevabı için kişinin neden banyodan korktuğu ya da neden girmek istemediği konusunda araştırma yapmak gerekir. Çünkü durum eğer kişinin üşengeçliği sebebiyle ortaya çıkıyorsa bu daha kolay çözülür. Fakat yaşanan bir travmatik durum buna sebebiyet vermişse bunun da önlenmesi gereklilikler arasında yer alır.

Banyo yapmak istemiyorum

Banyo yapmak istemiyorum cümlesi özellikle küçük yaştaki çocuklarda sıkça duyduğumuz bir cümledir . Bu yaştaki çocuklar gerek banyoda çıkabilecek herhangi bir kötülüğe karşı tedirgin olurlar gerekse sudan korkabilirler. Bütün bunların yanı sıra çocuklar da kimi zaman yaşanmış olan travmatik durumlar sudan korkmaya da sebebiyet verebilir. Aile tarafından korkutarak yıkama işlemleri yapılmışsa da yine bu durumla karşılaşılması mümkündür.

Günümüzde her ne kadar bu duruma karşı özen gösterilse bile eski zamanlarda çocukları korkutarak ve hatta canlarını acıtarak yıkama suretiyle banyo travması yaşatılmıştır. Bu travmanın atlatabilmesi için ise 21 gün olumlama şeklinde bir önleyici çalışma yapılması gerekir. Bu çalışmalarla birlikte çocuk ya da yetişkin bireylerin sorunları çözülerek tekrardan yaşanması önlenir. Bir hayli ciddi olan bu durumların önemsenmesi ve özellikle eğer küçük çocuklara çıkıyorsa bir terapistle görüşmeler yapılması gerekir. Bu görüşmeler başarıya ulaştığı takdirde herhangi bir sorun olmayacağı da unutulmamalıdır.

Banyo yapmamak psikoloji

Banyo yapmak istememek neyin belirtisi

Banyo yapmamak psikoloji içerisinde yer edinen bir kavramdır. Genellikle yaşanan travmatik olaylar sonrasında çocuklarda ortaya çıkan bu isteksizlik durumunun önüne geçilmesi açısından da zaman zaman düzenlenen zaman zaman düzenlenen seanslara katılmak gereklidir. Kişilerin hayatlarındaki bazı sorunlardan dolayı ortaya çıkabilen bu durumun önüne geçilmesi bir hayli önemlidir. Çünkü yaşanan sorun eğer daha fazla büyürse bu sefer suya karşı ciddi bir önyargı olacak ve ilerleyerek hayatta sorunlar yaşanmasına sebep olacaktır..

Bu konuda gerek önleyici çalışmalar gerekse dramasıyla birleştirilmiş işlemler etkili olacaktır. Bu şekilde yapıldığında sağlıklı bir şekilde banyoya yeniden entegre edilmesi mümkündür. Özellikle küçük çocuklarda ortaya çıkan bu durumun çözüme ulaştırılması konusunda belirli çalışmaların yerine getirilmesi sağlanır. Banyo yapmamak konusunda Banyo yapmamak konusunda ciddi sıkıntı yaşanmaması için bu çalışmalar yapılarak çözüm bulunmalıdır.

Duşa girmek istememek

Duşa girmek istememek karşılaşılan bir bozukluktur. Bu durum genellikle bir travma sonrasında ortaya çıksa da bazen bile isteye yapılan şekilde de ortaya çıkabilir. Burada eğer çocukta ortaya çıkıyorsa ailesi de neden banyoya girmek istemediği ile ilgili konuşmayı yapıp eğer bir sorun mevcutsa beraber çözebileceklerini hatırlatmaları gerekir.

Özellikle küçük yaş çocuklarında banyodan herhangi bir canavar gelebileceği korkusu bulunduğundan dolayı banyoya girmek istemezler. Bu çözülebilen bir sorundur. Dolayısıyla yapılacak işlemlere özen gösterilmesi gerekir. Günümüzde o sorunla baş edebilmek için dramasıyla karışık tiyatrolar düzenlenir. Bu tiyatrolarda çocukların kendileri ile ilgili yaşadıkları sorunları çözmek de önemlidir. Duşa girmek istememek sorun yaşanan bir çocuk da bunlar yapıldığı zaman çözüm üretilir .

Yıkanmak istememe hastalığı

Banyo yapmak istememek neyin belirtisi

Yıkanmak istememe hastalığı ya da banyoya girmeme hastalığı kişileri oldukça rahatsız eden bir durumdur. Geçmişten geleceğe gelen bir tür sorunu olan bu durumun çözülmesi için bir psikiyatriden yardım almak gereklidir. Sorunun kaynakları kişisel veya çevresel olabilir. Eğer kişisel kaynaklardan dolayı yıkanmak istememe durumu mevcutsa buna çeşitli terapiler düzenlenir.

Düzenlenen bu terapi seansları sonrasında kişilerin bu sorunları çözülür. Özellikle yapılacak olan terapi seanslarının tamamen iyileştirici etkilerinden faydalanmak gerekir. Herkesin yaşayabileceği bir sorun olan bu durumun önlenmesi gelecek yaşamda rahat olunmasını da sağlar. Çünkü yalnızca banyo korkusuyla başlayan bir durumun ilerleyerek daha da olumsuzluklara sebebiyet vereceği belirtilir. Genellikle yıkanmak istememe hastalığına sebebiyet veren durumlar arasında:

  • Geçmişte yaşanmış korkular
  • Banyodan korkulması
  • Yaşanan kazalar

Yer alır.

# yaşam

04 Şub 2024 - 20:24 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.