En Zor LGS Hangi Yıl?

En zor LGS hangi yıl? Liselere Geçiş Sistemi olan LGS’ye girecek ve giren öğrenciler tarafından merak edilen bu sorunun yanıtını vermek çok zor. Zira soruların zorluğu ve kolaylığı, tamamen göreceli bir kavram. Dolayısıyla kimine göre zor olan sorular, kimine göre çok kolay olabilir.

MSÜ Sınavına Geri Sayım: Okul Binasına giriş saati kaç? İşte sınav saatleri...
MSÜ Sınavı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Zorluk ve kolaylık kavramlarının göreceli olmasından dolayı en zor LGS hangi yıl sorusuna kesin cevap verilemese de, genel kabul gören bazı hususlar da vardır. Yazımızın devamında yıllara göre LGS zorluk derecesi hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

En Zor LGS Soruları

En Zor LGS Hangi Yıl?

En zor LGS soruları, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi matematik dersinden gelmektedir. Bilindiği gibi LGS öncesinde TEOG uygulanıyordu. Kasım 2017’de TEOG sisteminin kaldırıldığı ve yerine Liselere Geçiş Sistemi olan LGS’nin getirildiği açıklandı. İlk LGSise 2018 yılında yapıldı.

TEOG, her öğrencinin girmesi gereken zorunlu bir sınavdı. Her iki dönemde de yapılan bu sınav, aynı zamanda bir yazılı yerine geçiyordu. Sisteme getirilen eleştiriler, öğrencileri strese sokması gibi hususlar nedeniyle TEOG kaldırıldı ve onun yerine öğrenciler için zorunlu olmayan LGS getirildi. Bu sınava sadece isteyen öğrenciler girmektedir.

Bu kısa bilgilerin ardından yeniden en zor LGS soruları konusuna dönebiliriz. TEOG sisteminde, öğrencilere genel olarak kolay sorular soruluyordu. Özellikle alınan puanın yazılı notu yerine de geçmesi nedeniyle böyle bir uygulama yapılıyordu.

LGS’nin gelmesi ile birlikte soruların zorluk seviyesi ve seçiciliği ciddi anlamda artmıştır. Özellikle ilk yıllarda yapılan sınavlar, öğrencileri ciddi anlamda zorlamış ve şaşırtmıştır. Bu sınavlardaki en zor sorular ise matematik dersinden gelmiştir.

LGS Sınavı Zor Mu?

En Zor LGS Hangi Yıl?

Birçok velinin ve öğrencinin aklındaki LGS sınavı zor mu sorusu, özellikle sınava yakın dönemlerde daha fazla dillendirilir. Her sınav gibi LGS’nin de temel amacı seçiciliktir. Fen Lisesi, Anadolu Lisesi ve puanla öğrenci alan diğer kaliteli liseler, öğrenci alımını LGS puanına göre yapar. Dolayısıyla seçicilik için sınavın belli bir zorlukta olması gerekir.

Esasında buradaki soru, birkaç açıdan çok anlamlı değildir. İlk olarak kolaylık ve zorluk tamamen görecelidir. Sınavın kolaylığı veya zorluğu kişiden kişiye göre değişir. Zaten her yıl yapılan sınavların ardından sosyal medyadaki öğrenci yorumları incelendiğinde, bu durum açık olarak görülür.

Bir diğer nokta ise sınav herkese zor veya herkese kolay olacaktır. Buradaki önemli olan bütün soruları yapmak değil, yüksek bir sıralama almaktır. Örneğin; A yılında 90 net ile ilk 1000’e girilirken, B yılında ise 100 netle ilk 1000’e girildiğini varsayalım. Şimdi, A yılındaki sınav mı zor, yoksa B yılındaki sınav mı kolay? Esas olan rakipleri geçmek ve olabildiğince yüksek sıralarda yer almaktır.

LGS Zor Mu?

En Zor LGS Hangi Yıl?

LGS, yüksek seçicilik için getirilen bir sistem. Bu sistemin başarılı olabilmesi için öğrencileri zorlaması, son derece normaldir. LGS neden zor sorusunun temelinde bu durum vardır. Ancak zorluk seviyesinin her yıl aynı olmadığı da bilinen bir durum.

2018 ve sonraki birkaç yılda öğrenciler ciddi anlamda zorlanmıştır. Bunun nedeni ise 5.sınıftan itibaren TEOG içerisindeki kısa soru tarzına göre hazırlanan öğrenciler, LGS’deki uzun ve ciddi yorumlama gerektiren soruları görünce bocalamıştır. Dolayısıyla bazılarına göre en zor LGS 2018 ve 2019 yıllarında yapılanlardır.

Bir diğer bakış açısına göre ise 2020 ve 2021 yılındaki sınavlar çok daha zordur. Bunun nedeni olarak ise pandemi gösterilir. Pandemi dönemindeki kısıtlamalar, uzaktan eğitim uygulamaları nedeniyle öğrenciler derslerden ciddi anlamda kopmuş ve sınavlara odaklanamamıştır. Bahsedilen nedenden dolayı öğrenciler ciddi şekilde LGS’de zorlanmıştır.

LGS Sınavı Zor Mu Kolay Mı?

Liselere Geçiş Sistemi, zorunlu olmayan bir sınavı içerir. Sınavın geliştirilmesinin temel amacı, en iyi %10’luk öğrenci dilimini tespit etmektir. Dolayısıyla herkesin girmesi zorunlu değildir. Sadece iyi okulları hedefleyen başarılı öğrencilerin girmesi için yapılmaktadır.

Her ne kadar sadece başarılı öğrencilere yönelik bir sınav olsa da, günümüzde neredeyse bütün 8.sınıf öğrencileri sınava girmektedir. Zira herkes şansını denemek istemektedir. İşte bu durum, LGS sınavı zor mu kolay mı sorusunun ortaya çıkma nedenlerindendir.

Sınavın kolaylığı ve zorluğu, tamamen görecelidir. Başarılı öğrencilere göre çok kolay olan sorular, orta seviyedeki öğrencilere göre zor olabilir. Dolayısıyla sınavın kolaylığı ve zorluğu hakkında net ifadeler kullanmak doğru olmaz.

Bir diğer nokta ise soruların geldiği derslerle ilgilidir. Matematik ve Fen bilimleri (Sayısal Bölüm), Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı dil (Sözel Bölüm) derslerinden sorular sorulur. Her dersin zorluğu da farklı olur.

LGS’de 1 Net Kaç Puan?

LGS’de 1 net kaç puan? Puan hesaplaması için karmaşık formüller kullanılır. Bundan dolayı klasik anlamda bir puan hesabından bahsetmek zordur. Özellikle soruların standart sapması, her soru için farklı puanların söz konusu olmasına neden olabilir. Ancak genel olarak derslere göre 1 netin getireceği puanlar şu şekildedir:

  • Türkçe: 4
  • Matematik: 4
  • Fen Bilimleri: 4
  • İngilizce: 1
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 1
  • İnkılap Tarihi: 1

Yıllara Göre LGS Zorluk Derecesi

Yıllara göre LGS zorluk derecesi azalmaktadır. İlk yıllarda, yüksek seçicilik için sınav soruları genel olarak zordu. Soruların büyük kısmını zor sorular oluştururdu. Ancak son yıllarda, soruların zorluk seviyelerinde yeniden ayarlamalar yapıldı.

Yeni ayarlamalara göre sorular; kolay, orta, zor ve çok zor olmak üzere farklı kategorilerden oluşmaktadır. Örneğin; 20 matematik sorusundan 7 tanesi kolay, 6 tanesi orta, 5 tanesi zor ve 2 tanesi çok zor olacak şekilde ayarlamalar yapıldı (Buradaki rakamlar sadece örnek olarak verilmiştir). Dolayısıyla zorluk seviyesi azalmıştır.

# yaşam

06 Şub 2024 - 21:16 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.