Kumandada Yanlış Tuşa Bastım Sinyal Yok

Kumandada yanlış tuşa bastım sinyal yok şeklindeki sorunun çözümü için farklı yollar vardır. Ancak öncelikle sorunun ne olduğunu tam olarak anlamak gerekir.

Kumandada Yanlış Tuşa Bastım Sinyal Yok
Kumandada Yanlış Tuşa Bastım Sinyal Yok
Haber albümü için resme tıklayın

Kumandada bir tuşa bastıktan sonra kanalların kaybolması, ekranda sinyal yok yazısının yazması, siyah ekranın gelmesi gibi durumlar yaşanabilir. Ayrıca kumandada herhangi bir tuşa basmamış olmanıza karşın ekranda sinyal yok yazıyor olabilir. Bunların tamamı farklı sorunlardır ve çözümleri de farklıdır.

Televizyon Sinyal Yok Diyor Ne Yapmalıyım?

Televizyon sinyal yok diyor ne yapmalıyım sorusuna cevap vermeden önce sinyal yok kavramının ne anlama geldiğinin bilinmesi gerekir. TV’ler, antenden aldıkları sinyalleri görüntü ve sese çeviren cihazlardır. Bunlar için dahili veya harici uydu alıcılar kullanılır.

Sinyalin olmaması, antenden sinyal gelmemesi demektir. Dolayısıyla bu sorun durduk yere meydana gelmişse, yani kumandadaki yanlış bir tuşa basmadıysanız, çözüm için ilk olarak şu kontrolleri yapın:

  • Uydu alıcısına antenden gelen kabloyu kontrol edin ve bir oynama ya da çıkma durumunun olup olmadığına bakın.
  • Uydu alıcısından TV’ye giden scart kablosunu ve bunun girişini kontrol edin. Scart girişindeki ince metallerde bir kırılma veya bükülme olup olmadığına bakın.
  • Dışarıdaki hava durumunu kontrol edin. Özellikle aşırı yağışlı ve rüzgarlı havalarda antenlerin çekim gücü azalır ve buna bağlı olarak sinyal alamazlar.
  • Antene erişiminiz varsa LNB girişlerini ve buradaki kabloları kontrol edin.

Buradaki kontrollerinizde muhtemelen bir kablo temassızlığı veya kablonun yerinden çıkmış olmasını tespit edeceksiniz. Kablodaki sorunu giderdiğinizde, dikkatli şekilde yerine taktığınızda, sorun direkt olarak kaybolacak ve kanallarınız geri gelecektir. TV de sinyal yok sorununun çözümü için izlenmesi gereken yol bu şekildedir.

Sunny TV Sinyal Yok Sorunu

Kumandada Yanlış Tuşa Bastım Sinyal Yok

Sunny TV sinyal yok sorunu, farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelir. Sorunun ne zaman ve hangi olayın üzerine yaşandığına göre farklı çözüm yolları kullanılır.

Kumandada yanlış tuşa bastım sinyal yok hatası ile karşılaştıysanız, çözüm için şu adımları izlemelisiniz:

  • İlk olarak kumanda ile televizyonunuzu ve uydu alıcınızı kapatın ve 1-2 dakika bekleyin.
  • Televizyonunuzu tekrar açtığınız sorun devam ediyorsa kumanda üzerinde yer alan Search (AV, Inpu) tuşuna basın.
  • Ekrana HDMI, TV gibi seçeneklerin geldiğini göreceksiniz. Bunlardan TV olanı seçin. Böylece kanallarınız geri gelecektir.

Dahili ve harici uydu alıcısı kullanmanıza ve TV’nizin modeline göre AV veya HDMI gibi seçimler de yapmanız gerekebilir. Dolayısıyla seçiminizden sonuç alamazsanız, diğerlerini de tek tek deneyin. Her seçimden sonra ortalama 10-20 saniye kadar bekleyin. Kanallar, geç gelebilir.

Eğer Sunny TV sinyal yok sorunu kumandadaki bir tuşa basmadan, ani şekilde meydana gelmişse çözüm için farklı yöntemlerin kullanılması gerekir. Bu defa sorun büyük olasılıkla kablolar ya da antenle ilgilidir.

Kabloları kontrol ettikten sonra televizyon, uydu alıcısı ve LNB girişlerini dikkatli şekilde kontrol etmelisiniz. Bütün bu kontrollerin sonunda sorun olmadığını fark ederseniz, anteninizin dönmüş olabileceğini dikkate almalısınız. Eğer antende herhangi bir oynama yoksa teknik servisten yardım almak, en mantıklı çözüm olacaktır.

TV Sinyal Yok Sorunu

Kumandada Yanlış Tuşa Bastım Sinyal Yok

TV sinyal yol sorunu, kumandadaki yanlış tuşa basılmasından kaynaklanabileceği gibi, kablo ve girişlerden de kaynaklanabilir. İlk anda sorunun nedenini anlamak kolay olmaz. Bu yüzden ilk olarak kumanda üzerindeki Input / AV tuşuna basarak uydu yayınının geldiği TV veya HDMI seçilir. Yayının hangisinden geldiğini bilmiyorsanız, tek tek deneyerek bulabilirsiniz.

Kumanda üzerinden denediğiniz çözüm işe yaramazsa farklı olasılıkları dikkate almak gerekir. Sinyalin uyduya gelmesini engelleyen yeni bir durumun olup olmadığını kontrol etmek yararlı olacaktır. Antenin önü bu şekilde kapatılmışsa açmak gerekir. Eğer açmak mümkün olmazsa tek çözüm antenin yerinin değiştirilmesi gerekir.

Bir diğer olasılık ise LNB olarak bilinen ve uydu antenlerinin en ucunda yer alan elektronik parçadır. Uydu alıcısına giden kablonun diğer ucu LNB’ye bağlıdır. Dolayısıyla bu parçanın bozulması, sinyal yok sorununa neden olacaktır.

  • LNB (Low Noise Block) sorunları için ilk olarak kablo girişleri kontrol edilir. Kablolardaki küçük oynamalar ve gevşemelerden temassızlık oluşur ve buna bağlı olarak alınan sinyaller TV’ye iletilemez.
  • LNB’nin yönünün ve açısının değişmesi, sinyal kalitesini düşürebilir ve dolayısıyla söz konusu sorun ortaya çıkar. Eğer birinin LNB ile oynama olasılığı yok ise bu olasılığı dikkate almamak gerekir.
  • LNB’den yanık kokusu geliyor veya çalışmadığını düşünüyorsanız değiştirme olasılığını değerlendirmek gerekir. Buna teknik servis elemanlarının karar vermesi daha doğru olur.

Antenden Sinyal Gelmiyor

Antenden sinyal gelmiyor ise sorun büyük olasılıkla kablolarda ya da antendedir. Bunu anlamanın yolu ise ancak detaylı kontroldür. Detaylı bir şekilde yapılacak kontrol ile sorunun nereden kaynaklandığı anlaşılır.

Televizyon sinyali bulma için otomatik kanal arama yapılmalıdır. Otomatik aramada hiçbir kanal bulunmaz ve en ufak bir sinyal alınmazsa antenden kaynaklandığı kesinleşir. Kablolar ve girişlerde de sorun olmadığı görülürse LNB kontrol edilir. Son olarak da antenin rüzgardan oynadığı olasılığı değerlendirilir.

Bilindiği gibi günümüzdeki antenler milimetrik hassasiyete sahiptir. Yerlerinden milim oynadıklarında sinyal yok hatası verirler. Antenlerin bu şekilde oynamaları durumunda, yeniden ayarlanmaları gerekir. Yeniden ayarlanmaları da çok kolay değildir. Dolayısıyla teknik servisten yardım alınması daha doğru olacaktır.

Televizyonda Sinyal Yok Deyince Ne Yapmamız Gerekiyor?

Televizyonda sinyal yok deyince ilk olarak kumanda üzerinde doğru uyduda olup olmadığınızı kontrol etmelisiniz. Input / AV gibi tuşlar üzerinden TV ve HDMI seçimleri yapılır. Bu seçimleri tek tek deneyerek sinyal olan bölümü bulabilirsiniz.

Eğer kumandadan çözüm alamazsanız, sorun için anten, televizyon ve uydu alıcısının girişlerini kontrol edin. Gevşemiş kablo yoksa profesyonel destek için teknik servisi arayın.

11 Şub 2024 - 17:41 - Teknoloji

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.