Düşen Dolgu Yerine Sakız

Düşen dolgu yerine sakız kullanılabilir mi?Bu soru ilk bakışta çok garip dursa da, dolgusu düşen ve acil çözüm arayanların aklına gelen klasik sorulardan biridir. Peki, böylesine bir yöntem işe yarar mı ya da doktora gidene kadar idare eder mi? Gelin, şimdi düşen dolgu yerine sakız ile ilgili olan bu soruların cevaplarını birlikte arayalım.

Düşen Dolgu Yerine Sakız
Düşen Dolgu Yerine Sakız
Haber albümü için resme tıklayın

Öncelikle dolgu, çürüyen dişlere uygulanan bir tedavidir. Söz konusu tedavide çürük tamamen temizlenir ve daha sonra temizlenen bölgeye dolgu yapılır. Böylece hem dişin işlevini yerine getirmesi sağlanır hem de kökünün hava ile teması kesilir.

Yapılan dolguların düşmesi veya yerinden çıkması beklenen bir durum değildir. Ancak bunun birçok örneğinin olduğu da bilinir. Böyle bir durumda düşen dolgu yerine sakız kullanılması gibi yöntemlerin denenmesi doğru olmayacaktır. Hatta sakız kullanımı, sorunu daha da büyütebilir.

Düşen Dolgu Yerine Ne Yapılır?

Beklenmedik bir anda meydana gelen dolgu düşmesi, hastaların kısa süreli şaşkınlık yaşamasına neden olur. Bu olayın ardından hızlı bir şekilde dişçiye gitmek gerekir. Ancak şartlar ve bulunulan konuma bağlı olarak hastaneye veya kliniğe gitmek mümkün olmaz. İşte tam böyle anlarda düşen dolgu yerine ne yapılır sorusu akla gelir.

Düşen bir dolgunun yerine kalıcı çözüm, yeni bir dolgunun yapılmasıdır. Bunun haricindeki yöntem ve uygulamaların hiçbiri kalıcı sonuç vermez. Hatta uygulanacak tıbbi olmayan yöntemler, durumun daha karmaşık ve daha kötü olmasına neden olur. Buna bağlı olarak dişin tamamen kaybedilmesine varıncaya kadar farklı sonuçlar ortaya çıkar.

Düşen dolgu yerine evde ne yapılır sorusunun da cevabı yoktur. Kesin tedavi için en kısa sürede diş hekimine gitmek gerekir. Eğer böyle bir imkan yoksa hekime gidene kadar şu hususlara dikkate edilmelidir:

 • İlgili bölge ile yiyecekleri çiğnemeyin ve diğer tarafı kullanın.
 • Yemek sonrasında tuzlu suyla gargara yapın, böylece ilgili bölgedeki yemek artıklarını etkili olarak temizleyin.
 • Dolgunun düştüğü bölgeyi kaliteli bir fırça ve macunla dikkatli ve nazik bir şekilde fırçalayın.
 • Sert gıdalar tüketmeyin.
 • En kısa sürede randevu alarak hastaneye gidin.

Diş Dolgu Düşmesi Ağrısı

Düşen Dolgu Yerine Sakız

En önemli diş dolgusu düşme belirtisi ağrıdır. Ancak her vakada diş dolgu düşmesi ağrısı yaşanmaz. Özellikle kanal tedavisi sonrasında yapılan dolguların düşmesi durumunda, ağrı yaşanması söz konusu olmaz. Dolgum düştü ağrım yok diyenler de azımsanmayacak kadar fazladır. Zira kanal tedavisinde sinirlerin tamamı alındığı için ağrı hissedilmez.

Oluşan ağrının şiddeti herkeste aynı olmaz. Bazı vakalarda hastalar ağrıdan duramazken bazı vakalarda ise en küçük bir ağrı olmaz. Ağrının şiddetli olduğu ve hastaneye gitme imkanının bulunmadığı durumlarda, reçetesiz olarak satılan ilaçlar, eczacılara danışılarak kullanılabilir. Bunlar sayesinde ağrılar azalacaktır.

Ağrı kesici kullanımı, böyle durumlar için en etkili yöntemlerden biridir. Ancak her zaman işe yarayacağının garantisi yoktur. İşe yaramadığı durumlarda, şu yöntemlere başvurulabilir:

 • İlgili bölgeye karanfil yağı uygulama
 • Ağrıya eşlik eden şişlik olması durumunda 15 dakikalık sürelerde soğuk kompres yapma
 • Eczacının tavsiyesi ve onayı ile anestezik etkisi olan ilaçlar kullanma

Buradaki yöntemler tedavi değil, acil önlemlerdir. Hastaneye gidene kadar dişin daha fazla zarar görmemesine katkı verir.

Diş Dolgusu Düşerse Ne Olur?

Düşen Dolgu Yerine Sakız

Diş dolgusu düşerse ne olur? Her ne kadar herkeste birebir aynı sonucun ortaya çıkması beklenmese de, genel olarak yaşanacaklar şu şekilde özetlenebilir:

 • Dolgunun düşmesiyle birlikte çürük riski ciddi anlamda artar. Dolgu, kökün hava almasını engelleyen, çürümeye neden olan yiyecek artıklarının dişte kalmasını önleyen bir bariyerdir. Söz konusu bariyerin kalkması, çürüme riskinin artmasına neden olur.
 • Düşen dolguyla birlikte soğuk ve sıcak yiyeceklere olan hassasiyet ciddi anlamda artar.
 • Bazı vakalarda düşmenin hemen ardından ağrı ve şişme yaşanabilir.
 • Estetik sorunlar, bir diğer önemli sonuçtur. Özellikle görünebilecek bir yerdeki dolgunun düşmesi, estetik açıdan olumsuz sonuçlar doğurur.

Diş dolgusu düşmesi olayının hemen ardından uzman bir hekime gitmek gerekir. Hekim, ilgili bölgeyi gerekli durumlarda detaylı olarak temizler ve daha sonra yeniden dolguyla kapatır. Böylece çürüme riski ortadan kaldırılır ve komplikasyona bağlı olumsuz sonuçlar engellenir.

Diş Dolgusu Düşmesi

Diş dolgusu düşmesi, beklenen bir durum değildir. Tedavi sonrasında boşluğun kapatılması için kullanılan dolgunun yerinde kalması gerekir. Ancak farklı nedenlere bağlı olarak söz konusu dolgu maddesi düşebilir. Bu durumun en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Sert yiyecekleri dolgunun olduğu tarafla çiğneme
 • Yeni çürük oluşumu
 • Dolguyla dişarasında meydana gelen bağın zayıflamasına neden olan kimyasal reaksiyonlar
 • Bruksizm (Diş gıcırdatma)

Yapılan tedavinin ardından doktorunuz tarafından verilen talimatlara uygun olmayan şekilde davranma da yine benzer sonuca yol açacaktır.

Düşen Diş Dolgusu Yerine Ne Kullanılır?

Dolgunun yapıldığı farklı malzemeler vardır. Bunlarından bazıları; kompozit reçine, porselen, altın ve amalgam şeklindedir. Kompozit reçine, diş rengine en yakın olandır. Amalgam ise gümüş rengine sahip bir metal alaşımıdır. Günümüzde yaygın olarak kullanılır. Özellikle devlet hastanelerinde en fazla tercih edilen malzemelerdendir.

Buradaki bilgiler düşen diş dolgusu yerine ne kullanılır sorusunun cevabıyla direkt olarak ilgilidir. Yapılan dolgunun düşmesi durumunda, aynı malzemeden veya burada belirtilen malzemelerin birinden yeniden dolguyapılması gerekir. Dolayısıyla bunların haricinde farklı bir madde veya malzeme kullanımı söz konusu değildir. Düşen dolgu yerine sakız koymak gibi ev tipi çözümler ise kalıcı olmayacaktır.

Sakız Çiğnemek Dolgu Düşürür Mü?

Dolgusunun düştüğünü ifade eden kişilerin bir kısmı, bu olayın başlarına sakız çiğnerken geldiğini bildirmiştir. Sakız çiğnemek dolgu düşürür mü sorusuna bu açıdan bakılabilir.

Her ne kadar sağlam bir dolgunun sakızla yerinden çıkması mümkün olmasa da, sakız çiğnemek zaten düşecek olan dolgunun sonunu hızlandırabilir.

# Diş, Dolgu

06 Şub 2024 - 16:54 - Sağlık

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.