Reçetesiz Satılan Soğuk Algınlığı İlaçları

Hastalık hepimiz için vazgeçilmez ve bazen önünü alamadığımız bir durumdur. Özellikle de kış aylarının yaklaşması ile birlikte artan hastalıklar çeşitli soğuk algınlığı, grip, nezle, öksürük ve baş ağrısına sebep olmaktadır. Bu durumda da bazı kişiler reçetesiz satılan soğuk algınlığı ilaçları var mıdır? Bunu merak etmektedirler.

Reçetesiz Satılan Soğuk Algınlığı İlaçları
Reçetesiz Satılan Soğuk Algınlığı İlaçları
Haber albümü için resme tıklayın

Soğuk algınlığı ilaçları da en az soğuk algınlığı hastalığı kadar yaygın olup piyasa da oldukça fazladır. Soğuk algınlığınız varsa daha çok ilaç kullanmaktan ziyade önce evde doğal yöntemler ile hastalığınızı tedavi etmeniz daha doğru olacaktır. Özellikle kış aylarında içeceğiniz bitki çayları, bal ve karabiber karışımı oldukça doğal bir yöntem olup soğuk algınlığınıza da iyi gelecektir. Yine bunun yanında ılık bir duş almak ve devamlı yatakta kalmamak da hastalığın önüne geçebileceğiniz bir diğer yöntemlerdir.

Eğer soğuk algınlığı hastalığına yakalandıysanız bu hastalık bir iki günde geçecek türden değildir. En az bir hafta kadar bu hastalığı çeken kişiler vardır. Burada önemli olan yeterli dinlenmektir ve dinlenmenin yanı sıra bazı kullanacağınız soğuk algınlığı ilaçları da vücudunuza iyi gelecektir. Öncelikle hasta olduğunuz da veya daha hasta olmadan evvel bol su tüketmeniz hastalığın önüne geçecektir. Bunun yanında bol meyve tüketimi özelikle C vitamini bakımından değerli zenginliğe sahip portakal ve mandalina bağışıklığınızı güçlendirecektir. Hastalık boyunca da kahve ve kafein türünden uzak kalmanız daha çabuk ayağa kalkmanıza yarayacaktır.

Yine doğal yöntemlerden bir diğeri olan tuzlu su yöntemi ile boğaz gargarası yaparak boğazınızı yumuşatabilir ve bakterileri öldürebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise yarım su bardağı suyun içine 1 çay kaşığı tuzu ekleyerek sabah öğle ve akşam düzenli olarak bunu uygulayabilirsiniz.

Soğuk algınlığı belirtilerinde en çok görülen şey ise burun tıkanıklığıdır. Özellikle de sabahları kalktığınız da tek burnunuzu tıkalı olarak görebilirsiniz. Bu da hastalığın en belirtili özellikleri arasındadır. Reçetesiz soğuk algınlığı ilaçları yerine kullanacağınız doğal yöntemler sizi daha sağlıklı ayağa kaldıracaktır. Fakat yine de sizler için reçetesiz satılan soğuk algınlığı ilaçlarından bahsedelim. Yetişkinler ve 5 yaşından büyük çocuklar için tıkanık giderici ilaçlar tercih edebilirsiniz. Bu ilaçlar ise; dekonjestan ve ağrı kesici ilaçlardır.

Reçetesiz Soğuk Algınlığı İlaçları

Soğuk algınlığı denilince akıllara bitkisel ilaçlar, vitaminler ve burun açısı spreyler gelmektedir. Soğuk algınlığı denilince üst solunum yollarında enfeksiyon veya nezle akıllara gelir. Özellikle kış aylarında daha çok görülen soğuk algınlığı hastalığı nadiren de olsa yaz ayında da görülebilir. Dünya da yaygın olan hastalık türüdür. Enfeksiyon sürecinde insan vücuduna fazla rahatsızlık verse bile genel anlamda zararsızdır. Soğuk algınlığı hastalığı birçok farklı virüs türlerinden kaynaklı olabilir. Özellikle belirttiğimiz üzere kış aylarında ve mevsim geçişlerinde ani hava değişiminden dolayı vücudumuz tepki gösterir. Bu durumda da çoğu hastalar reçetesiz soğuk algınlığı ilaçları arayışına girerler. Soğuk algınlığı insanlar arasında görülen en yaygın hastalıklardan bir tanesidir.

Öksürük ve hapşırma yolu ile havaya yayılmış pek çok virüsü başka insanlar soluduğu zaman onlara da geçmiş olur. Virüs ise vücuda yayıldıktan iki saat sonra vücutta belirtilerini göstermeye başlar. Bunlardan en belirgini ise vücutta kırgınlık, halsizlik ve yorgunluktur. Normal şartlarda soğuk algınlığı hastalığı ilaçların da düzenli kullanımı ile birlikte 7-10 gün içinde geçmektedir. Fakat sigara kullanan kişilerde belirtiler daha uzun süre görülebilir. Soğuk algınlığı hastalığı 6 yaşından küçük çocuklarda da sıklıkla rastlanır. Bununla birlikte sağlıklı bir yetişkin ise senede iki kez bile bu hastalığa kapılabilir. Eczanelerden reçetesiz olarak alabileceğiniz bir çok soğuk algınlığı ilacı vardır. Fakat ilaç kullanmadan evvel mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışarak kullanmanız daha yararlı olacaktır. Satılan reçetesiz soğuk algınlığı ilaçlarından bazıları ise; burun açıcılar, alerji ilaçları, ağrı kesiciler, burun spreyleri, göz damlaları, antibiyotik, virüslere karşı ilaçlar, vitaminler, aşı olmak, gıda takviyeleri, serum, zatürre aşısıdır. Belirttiğimiz gibi bu ilaçlar reçetesiz yazılmakta olup bunları kullanmadan evvel mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Reçetesiz Grip İlacı

Son zamanlarda salgın haline gelen ve günümüzde de birçok kişide görülen özellikle de kış aylarının yaklaşması ile yayılan grip en çok görülen hastalıkların başında yer almaktadır. Soğuk algınlığı da grip de bir çeşit solunum yolu hastalığıdır fakat grip, boğaz ve burun dahil solunum sistemini bozar. Soğuk algınlığı ise üst solunum yolunu etkilemektedir. Özellikle de kış aylarında en büyük belirtilerini gösteren grip hastalığının nedenleri ise ateş, yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, vücut ve eklem ağrıları ve öksürüktür. Grip hastalığına yakalanan kişiler özellikle ilk iki gün çok ağır geçirerek diğer günler hastalığı biraz daha atlatmaktadır. Grip hastalığı 7 gün içinde geçmektedir.

Grip hastalığı ilk 24 saat çevrenizdeki kişilere bulaşır bundan dolayı hasta olsanız bile fark edemeyebilir ve virüsü çevrenizdeki insanlara bulaştırabilirsiniz. Grip olduğunuzu hissettiğiniz an hekiminize başvurmalısınız. Eczaneler de satılan pek çok reçetesiz grip ilacı mevcuttur. Fakat hastalığınızın geçmesi adına öncelikle doğal yollar ile tedavi görmeniz daha sağlıklı olacaktır. İlaç kullanmaktansa nane limon, ada çayı, bal ve limon gibi karışımları içmeniz vücudunuzun direncini arttıracaktır. Yine bunun yanında bal karabiber karışımı ise şiddetli boğaz ağrısının önüne geçme de yardımcı olacaktır. Aynı zamanda en büyük ilaç dinlenmektir. İstirahat ederek bu süreci daha kısa zamanda atlatabilirsiniz.

Grip için en iyi tedavi yöntemi yoktur fakat semptomlarını dinlenerek vücuttan atabilirsiniz. Soğuk algınlığı ve grip ilaçları size ateş düşürmede, öksürüğünüzü gidermede ve halsizliğinizi yok etmede yardımcı olabilir. Bunun yanında grip için evde yapabileceğiniz en iyi yöntemlerden bir tanesi de tuzlu burun spreyidir. Bir bardak suyun içine 1 çay kaşığı tuz ekleyerek sabah, öğle ve akşam olmak üzere burnunuza çekerek burnunuzdaki mikropları yok edebilirsiniz. Pek çok hastanın merak ettiği konuların başında ise eczanelerde satılan reçetesiz grip ilaçları gelmektedir. Eczanelerde ise başı alan reçetesiz satılan grip ve soğuk algınlığı ilaçları gelir. Bunlar arasında ise; öksürük şurupları, ağrı kesiciler, göz damlaları, tuzlu su, gargara, vitaminler ve alerji ilaçları gelmektedir. Yine de bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

En İyi Grip İlacı İsimleri

Burun ve boğazlarda görülen viral enfeksiyon olarak adlandırılan grip ilaçları üst solunum yoluna bağlı olarak gerçekleşen bir hastalıktır. Grip ve soğuk algınlığı ilaçlarında vitaminlerden tutun ağrı kesicilere kadar birçok ilaç tavsiyelerinde bulunmuşlardır, fakat sizler ilaç kullanmadan evvel mutlaka doktorunuza danışarak ilaç kullanmalısınız. Hastaların merak ettiği konuların başında en iyi grip ilacı isimleri gelmektedir. Bizler de sizler için en iyi ve en etkili grip ilaçlarını sıraladık.

İçeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz. Burun ve boğazlarda rastlanan viral enfeksiyon dediğimiz grip hastalığı özellikle kış aylarında en çok görülen ve sık rastlanan bir hastalıktır. Soğuk algınlığı ilaçları hakkında birçok farklı görüş bulunmaktadır. Soğuk algınlığını ve gribi önlemek için pek çok farklı doğal yöntem kullanabilirsiniz. En etkili grip ilaçlarında ise ağrı kesiciler, burun spreyleri, alerji hapları, vitaminler bulunmaktadır.

Soğuk Algınlığı Hapı

Soğuk algınlığı özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında görülen bir hastalıktır. Hasta olan kişiler direkt olarak soğuk algınlığı hapı arayışına girmektedir, fakat soğuk algınlığı farklı komplikasyonlara sebep olmaktadır. Aynı zamanda soğuk algınlığı astım krizlerini de tetiklediği görülmektedir. Soğuk algınlığı için tamamen önleyici bir ilaç ve aşı yoktur. Bunun için biraz zamana ihtiyacınız olabilir, çünkü soğuk algınlığı hastalığı iki günde geçen bir hastalık değildir. İlaçlarınızı düzenli kullanmanız halinde bir hafta da iyileşebilirsiniz. Soğuk algınlığını önlemek için ilaçlardan evvel doğal yöntemler ile bunu gerçekleştirmeyi deneyin. Bu önlemler arasında alabileceğiniz doğal bitki çayları, nane ıhlamurlar gelmektedir. Aynı zamanda soğuk algınlığının başının alan en önemli etken virüslerdir. Virüslerden kurtulmak için de ellerinizi sürekli siteril etmeli, devamlı kıyafetlerinizi düzenli olarak yıkamalısınız. Soğuk algınlığı bulaşıcı bir hastalık olduğu için çevrenizdeki kişilerden de çok rahatlıkla size bulaşabilir, bunu önlemek için de temizliğinize çok dikkat etmeniz gerekir. Kullandığınız eşyalarınıza kadar düzenli olarak dezenfekte etmeniz soğuk algınlığına karşı alınabilecek en büyük yöntemlerden bir tanesidir. Soğuk algınlığı hapı olarak ise kullanabileceğiniz en etkili haplar arasında ağrı kesici olarak nurofen, dolven gelmektedir. Yine bunların yanında parol da etkili bir ağrı kesici ve soğuk algınlığında kullanılan ilaçlar arasında yerini almaktadır.

16 Ara 2022 - 02:04 - Sağlık

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.