Prospan Şurup Bebeğine Kullananlar

Prospan şurup bebeğine kullananlar var mı? Ebeveynler, bebeklerine her verilen ilaçtan sonra tedirgin olur. İlacın bebeğe uygun olup olmadığı, nasıl etki göstereceği, hastalığı geçirip geçirmeyeceği konularında akıllarında soru işaretleri oluşur. Yazımızın devamında prospan şurup kullanan var mı sorusunun yanıtını ve konuya dair diğer detayları bulabilirsiniz.

Prospan Şurup Bebeğine Kullananlar
Prospan Şurup Bebeğine Kullananlar
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Prospan Şurup Kullanan Varmı?

Prospan şurup, Abdi İbrahim tarafından geliştirilen ve halk arasında tamamen bitkisel olduğuna inanılan bir öksürük şurubudur. Her ne kadar tamamen doğal ve bitkisel olduğu, içerisinde kimyasal katkı maddelerinin bulunmadığı ifade edilse de, doktor tavsiyesi ve onayı olmadan kullanılmamalıdır.

Tamamen doğal olduğu konusundaki algıların ne kadar doğru ve ne kadar yanlış olduğunu anlamak için prospan şurup prospektüs incelenebilir. Prospektüsün hemen başında, şurubun içerisinde yer alan farmakolojik etkin madde ve diğer yardımcı maddeler belirtilmiştir.

Prospektüs içerisindeki bilgilere bakıldığında, söz konusu ilacın bebeklerde de kullanıldığı görülür. 1 yaş altındaki bebeklere verilecek dozmiktarı, detaylı olarak yer almıştır. Prospan şurup bebeğine kullananlar, buradaki bilgilere göre doğru dozda ilaç vermeleri gerekir.

Prospan Şurup Bebegine Kullananlar

Prospan şurup, öksürüğün eşlik ettiği akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi için geliştirilmiştir. Ayrıca kronik enflamatuar bronşiyal hastalıkların tedavisine, yardımcı ilaç olarak reçete edilir. Kullanımının mutlaka doktor onayı ile olması gerekir. Prospan şurup bebeğine kullananlar, bu hususa ekstra önem vermelidir.

Bu ilaç, halk arasında öksürük şurubu olarak bilinir. Öksürüğün kesilmesinde ve akciğerin öksürükten temizlenmesinde etkili sonuçlar verir. Hastalığa ve şiddetine bağlı olarak 2-4 gün içerisinde öksürüğü önemli ölçüde keser ve çocukları rahatlatır.

Bebeğine prospan kullananlar veya kullanacaklar, söz konusu ilacın etkilerini ve yan etkilerini internet ortamından araştırdıklarında farklı bilgilere ulaşır. Ancak en net ve en doğru bilgilerin prospan şurup kullanan anneler tarafından verileceği bilinir. Annelerin yaptıkları yorumlar, diğer ebeveynler için çok önemli ve bir noktada yol göstericidir.

Prospan Günde Kaç Defa?

Prospan öksürük şurubu, talimatlara uygun şekilde kullanıldığında tam etkisini gösterir. Talimatlara uygun olmayan şekilde kullanıldığında ise etkisini tam olarak göstermeyecek ve öksürüğü geçirmeyecektir.

Kullanım şekli ve dozu, bebeğin ya da çocuğun yaşına ve kilosuna göre belirlenir. Bunu belirleyecek olan ise uzman hekimdir. Eğer doktor tarafından ekstra bir kullanım şekli ve dozu önerilmemişse şu şekilde kullanılmalıdır:

  • Bebekler ve 1 ila 5 yaş arasındaki çocuklara günde 3 defa 2,5 ml olarak verilir.
  • 6-9 yaş aralığındaki okul çağı çocuklarına ve 10 yaşından büyük ergenlere günde 3 defa 5 ml olarak verilir.
  • Yetişkinlere günde 3 defa 5-7,5 ml olarak verilir.

İlacı geliştiren Abdi İbrahim tarafından tavsiye edilen kullanım dozları bu şekildedir. Ancak uzman hekim tarafından hastanın kilosuna ve semptomlarına bakılarak farklı dozlar da tavsiye edilebilir.

Prospan Kaç Saat Arayla Verilir?

Prospan Şurup Bebeğine Kullananlar

Prospan şurup, günde 3 defa kullanılır. Kullanım dozlarının arasında ortalama 6-8 saat olması tavsiye edilir. Bebeklerde kaç saat arayla verileceği konusunda ise doktor talimatına göre hareket etmek yeterli olacaktır.

Sabah, öğle ve akşam alınan bu şurup, kullanmadan önce çalkalanmalı ve homojen bir yapıda olması sağlanmalıdır. Kullanımı sonrasında hastalığa etki etmesi ve hastalık semptomlarını azaltması, hastalığın türü ve şiddetine bağlı olarak farklı sürelerde gerçekleşir.

Hastalık semptomları azalsa dahi, tedavinin kalıcı etki göstermesi için ilacın 2-3 gün daha kullanılması tavsiye edilir. Böylece kesin sonuç alınacaktır.

İlaç, birkaç gün kullanıldıktan sonra dahi semptomlarda azalma yok veya semptomlarda belirgin bir artış varsa direkt olarak doktorunuza başvurmanız gerekir.

Prospan Şurup Bebeklere Verilir Mi?

Prospan Şurup Bebeğine Kullananlar

Prospan şurup bebeklere verilir. İlacın prospektüsünde, 1 yaştan küçük bebeklerde kullanılabileceği belirtilmektedir. Ancak bunun haricinde ayrıntılı bir bilgi yer almamaktadır. 1 yaştan küçük bebekler genellemesi yapılmıştır. Dolayısıyla kararı doktorun vermesi gerekir.

Çocukların ve bebeklerin kullandığı bazı ateş düşürücü ve soğuk algınlığı şuruplarının bazılarında, özellikle 2 aydan küçük, 6 aydan küçük bebekler kullanamaz şeklinde ibareler vardır. Ancak bu ilacın içerisinde bu türden bir uyarı bulunmamaktadır.

İlaçların içerisindeki etken maddeler ve yardımcı maddeler, çok hızlı gelişen bir dönemde bebekler açısından farklı yan etkiler yapabilir. Dolayısıyla ilaç kullanımı, son çare olarak görülür. Bu süreçte anne sütünün antikor taşıma özelliğinden yararlanılmalı ve anne sütü ile bebekler koruma altına alınmalıdır.

Prospan Şurup Açıldıktan Sonra Ne Kadar Kullanılır?

Prospan Şurup Bebeğine Kullananlar

Prospan şurup açıldıktan sonra 6 ay kullanılır. Daha sonra kullanılmaması ve çöpe atılması gerekir. İçeriğinde yer alan maddelerden dolayı kullanım süresi bu şekilde sınırlandırılmıştır.

Burada önemli bir diğer husus ise evinizde bulunan ve eskiden bir miktar kullanmış olduğunuz şurubun yeniden kullanımı ile ilgilidir. Çocuğunuz her öksürdüğünde bu şurubu doktor tavsiyesi ve onayı olmadan vermeniz doğru olmayacaktır.

Öksürük Şurubu Yasaklandı

Prospan öksürük şurubu yasaklandı,öksürükşurubu yasaklandı türünden haberlere denk gelmiş olabilirsiniz. Bu yasak kararı, 2012 yılında ilk defa Belçika hükümeti tarafından verildi. Ancak yasağın hangi şuruplara getirildiğine dair isim belirtilmedi ve genelleme yapıldı. Yasak, 6 yaşından küçük çocuklara yönelik.

Buradaki yasaklama, prospan şurup bebeğine kullananlar üzerinde tedirginlik yaratabilir. Ancak ilgili kararın arkasında farklı bir neden var. Doktor onayı olmadan kullanılan öksürük şurupları, öksürüğün geçmesini veya bastırılmasını sağlar. Öksürük olmadığında, ciddi hastalıklar fark edilemeyebilir ve bunların tedavisi için geç kalınabilir. İşte bundan dolayı doktor onayı olmadan söz konusu ilaçların kullanımına dair bazı ülkelerde yasaklar getirildi.

Prospan şurup kullananlar, doktor talimat ve tavsiyelerine göre hareket etmelidir. Böylece herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan süreç tamamlanır ve bebekler sağlığına kavuşur.

# İlaç

12 Şub 2024 - 07:19 - Sağlık

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.