Evlenince Kalça Neden Büyür?

Evlenince kalça neden büyür? Evliliğe dair insanlar arasında farklı algılar, inanışlar vardır. Bunlardan birisi de kalçaların evlilikle büyümeye başlamasıdır. Peki, gerçekten de evlilik nedeniyle kalçalar büyür mü? Kadın kalçası neden büyür? Yazımızın devamında bu soruların yanıtlarını, basen kalça neden büyür konusundaki diğer ayrıntıları bulabilirsiniz.

Evlenince Kalça Neden Büyür?
Evlenince Kalça Neden Büyür?
Haber albümü için resme tıklayın

Kadın Kalçası Neden Büyür?

Kadın kalçası neden büyür? Aslında bu sorunun cevabı çok basittir; kilo alınca. Evet, kalçanın veya vücudun farklı bir bölgesinin büyümesinin temelinde kilo alımı vardır. Kilo almadan kalçanın veya daha farklı bir bölgenin büyüklüğünün, hacminin artması söz konusu değildir.

Kilo alımı ile evlilik arasındaki ilişkiye bakıldığında, evlenince kalça neden büyür sorusunun cevabı çok daha net şekilde ortaya çıkar. İnsanlar, evlilikle birlikte düzenli yaşama ve dolayısıyla düzenli beslenmeye geçer.

Örneğin; daha önce tek yaşayan biri, gün içindeki öğünlerini geçiştirir, sağlıklı beslenmez ve bundan dolayı zayıf olur. Evlilikle birlikte hayatı ve beslenmesi düzene girer. İster istemez öğünler atlanmaz, sağlıklı atıştırmalıklar tüketilir. Ve bunlar yapılırken, zamanın önemli kısmı evde geçirildiğinden, alınan kaloriler yakılmaz.

Yakılmayan kaloriler ise vücutta yağ olarak depolanır. Vücut için ilk depolama alanlarından birisi kalça ve basenlerdir. İşte evlenince kalça neden büyür sorusunun cevabı tam olarak budur.

  • Kalça Neden Büyür?

Kalça, kaba et olarak ifade edilen ve yağ depolamaya müsait alanlardan biridir. Kilo almaya başladığınızda, alınan kilolar ilk olarak göbek bölgesi ve kalçalarda kendini belli eder. Buna bağlı olarak kalçalar belirgin olarak büyür.

Kalça büyümesinin farklı nedenleri vardır. Bunlardan belki de en az bilineni genetik faktörlerdir. Size şaşırtıcı gelebilir ama ailenizdeki kadınların kalçaları normale göre büyükse, benzer bir durum sizde de görülebilir. Zira genetik kodlar, aynı sonuca neden olur.

Bir diğer önemli neden ise yağ birikimidir. Zaten büyümenin temelinde yağ birikimi, kilo alımı vardır. Yağ hücrelerinin burada depolanmaya başlaması ile birlikte kalçalar ciddi anlamda büyür. Eğer zamanında egzersiz ve diyet gibi tedbirler alınmazsa ortaya dağınık ve büyük kalçalar çıkar. Hiçbir kadın böyle kalçalara sahip olmak istemez.

  • Kadınlarda Kalça Büyüklüğü Neden Olur?

Kadınlarda kalça büyüklüğü neden olur? Sorudan da anlaşılacağı üzere kadınlara has, onlara özgü nedenlerin olup olmadığı merak edilmektedir. Evet, kadınlara has bazı nedenler, bahsedilen duruma yol açar.

Hormonal faktörler, vücudun ne kadar yağ depolayacağı ve yağlanacağı ile yakından ilgilidir. Kadınlarda bulunan ve kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen, bu noktadaki en önemli unsurlardan biridir. İlgili hormona bağlı olarak vücutta yağlanma meydana gelebilir. Meydana gelmesi durumunda bu yağlar büyük oranda kalçalarda depolanır. Dolayısıyla ilgili bölgenin büyümesi kaçınılmaz olur.

Kadınlara özgü bir diğer önemli husus ise gebelik, doğum ve daha sonraki dönemlerdir. Gebelikle birlikte kadınların normale göre daha fazla besin tüketmeye başladığı bilinen bir durumdur. Daha fazla besin ise doğum kilolarına yol açar. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi ilgili kilolar direkt olarak kalça, basen ve göbek bölgesinde depolanır.

Doğumun ardından söz konusu bölgelerdeki kilolar kalır. Eğer bu dönemde egzersiz yapılmazsa, yağlar kalıcı olacaktır. Ayrıca doğumdan kaynaklı hareketsizlik, bebeğin verdiği stres ve benzeri unsurlar da yine yağlanmayı artırıcı etki yapacaktır.

  • Kadınların Kalçaları Neden Genişler?

Kadınların kalçaları neden genişler? Buradaki temel nokta kilo alımı olmasına karşın tek suçlunun kilo alımı olduğunu söylemek yanlış olur. Zira kilo alımına rağmen kalçasının şeklini koruyan kadınlar olduğu bilinen bir durumdur.

Kalçaların genişlemesi, genellikle evlenmeye bağlanır. Ancak direkt olarak evlilik veya daha açık yazmak gerekirse cinsel ilişki kalçaların büyümesine ve genişlemesine neden olmaz. Evlendiği halde kalçaları büyümeyen, genişlemeyen çok sayıda kadın vardır.

Genişlemenin nedeni aşırı kalori alımı, hareketsiz bir yaşam, egzersiz yapmama ve sağlıklı beslenmeme şeklindedir. Bunların neredeyse tamamı, evliliğin getirdiği rahatlıkla ilgilidir. Evlendim, eskisi gibi dikkat etmeme gerek yok düşüncesi, kadının beden güzelliğinin bozulmasına yol açar. Daha sonra ise çiftler arasındaki ilişkiyi dahi olumsuz etkiler.

Kadınlarda Basen Neden Büyür?

Evlenince Kalça Neden Büyür?

Kalçayla birlikte büyüyen bir diğer nokta ise basenlerdir. Birçok kadın, kadınlarda basen neden büyür sorusunun yanıtını merak etmektedir. Buradaki temel sorun da aynıdır. Kilo alımı, egzersiz yapmama ve hareketsiz yaşam tarzı en önemli suçludur.

İnsan bedeninin bazı bölgeleri kilo almaya çok uygundur. Kalçalar ve basen, bu noktadaki en önemli seçeneklerdir. Vücut, oluşturduğu yağ hücrelerini direkt olarak bu bölgelerde depolar. Dolayısıyla basenlerde büyüme meydana gelir.

Gebelik, evlilik, cinsel ilişki ve benzeri hususların da burada farklı etkileri vardır. Ancak tamamının temelinde kilo alımı, yanlış beslenme ve egzersiz yapmama olduğu unutulmamalıdır.

Kalça Kaç Yaşına Kadar Büyür?

Evlenince Kalça Neden Büyür?

Kadınların merak ettikleri bir diğer soru ise kalça kaç yaşına kadar büyür? Buradaki soruda, kalçanın normal gelişim dönemlerine bağlı olarak hangi yaşa kadar şekillendiği ile ilgilidir. Normal ve sağlıklı kadınlarda kalçalar, ergenliğin sonuna kadar şekillenir. Bu süreç ise 18 yaşına kadar devam eder. Bazılarında daha erken veya daha geç yaşlarda şekillenme tamamlanabilir.

Kalçaların ne kadar büyüyeceği, şeklinin nasıl değişeceği tamamen genetik faktörlerle ilgili bir konudur. Herkesin sağlıklı beslendiği, düzenli spor yaptığı varsayıldığında, buradaki şekillenmenin temelinde kalıtımsal unsurların olduğu ifade edilir. Ancak günümüze bakıldığında, kalçaların büyümesinin arkasında genetik unsurlardan daha çok kilo alımı olduğu görülür.

Günümüz şartlarına bakıldığında insanların yaşla birlikte daha hareketsiz kaldığı dikkate alındığında, menopoz sonrasına kadar kalçaların büyüyeceği ifade edilebilir. Zira bu dönemde sonra kadınlar, ideal kilolarına ulaşır ve kilolarında değişim olmadığı süre kalçaları aynı büyüklükte kalır.

08 Şub 2024 - 17:24 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.