Peygamber Efendimizin Şans Duası

Peygamber efendimizin şans duası, son dönemlerin merak edilen konularından biridir. Bu duayı okuyan kişinin şansının döndüğü ve işlerinin yoluna girmeye başladığı iddia edilir. Pek, gerçekten de peygamber efendimizin şans duası var mı?

Peygamber Efendimizin Şans Duası
Peygamber Efendimizin Şans Duası
Haber albümü için resme tıklayın

Peygamberimiz Hz. Muhammed, peygamberliğinin başlangıcından bu dünyadan ayrılana kadar sürekli dua etmiş ve rabbimden farklı isteklerde bulunmuştur. Bu istekler çok büyük bir oranda insanların ahiretlerini kurtarmaya yöneliktir. Nadiren, dünyadaki sorunların çözülmesi için de dua ederek Allah’tan yardım istemiştir.

Şans Duası Çok Etkili

Şans duası veya daha farklı bir amaç için edilen duaların en önemli özelliği, Allah’ın sıfatlarının sıralanması ve onun övülmesidir. Şans için kullanılacak bazı dualar şu şekildedir:

  • Lâ ilâhe illallâhü rabbü’s-semâvâti verabbü’l-‘ardı verabbü’l-‘arşi’l-kerîm: Göklerin ve yerin rabbi, tahtın sahibi olan Allah'tan başka hiçbir ilah yoktur.
  • Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azîm: Allah bana yeter, O'ndan başka ilah yoktur. Ben O'na dayandım ve O, arşın sahibidir.
  • Bismillâhirahmanirrahim velâ havle velâ kuvvete illa billâhil aliyyil azim: Allah'ın adıyla, Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. Güç ve kudret ancak yüce ve azametli Allah'a aittir.
Peygamber Efendimizin Şans Duası
  • Lâ ilâhe illâllâhü’l-azîmü’l-halîmü, Lâ ilâhe illallâhu rabbü’l arşi’l-azîm: Allah'tan başka ilah yoktur, O büyüktür, sabırlıdır. Allah'tan başka ilah yoktur, O arşın sahibidir.
  • Ya Hayyu ya Kayyum. Bi rahmetike esteğîsu: Ey diri ve her şeyi ayakta tutan Rabbimiz! Senin rahmetine sığınıyoruz.

Şans duası çok etkili oldukları ifade edilen bazı dualar bu şekildedir. Duaların Türkçe anlamlarına bakıldığında, Allah’ın yüceliğinin ve insanın acizliğinin öne çıkarıldığı görülür. Aciz olan insan, acizliğini Allah’a beyan eder ve ondan yardım ister. Allah’a dua ederken buradaki dua metinleri kullanılabilir.

Olağanüstü Şans İçin Dua

Olağanüstü şans için dua ederken Allah’ın ne kadar büyük olduğu, her şeye gücü yettiği, buna karşın insanın aciz bir varlık olduğu dile getirilerek dua edilebilir. Bu noktada peygamber efendimizin etmiş olduğu dualardan yararlanılabilir.

Bu dualar edilirken belli sayıda söylenmesi gerektiği ifade edilmiştir. Örneğin; peygamberimiz duaları genellikle 3 veya 7 defa tekrar etmiştir. Ancak siz bu duaları tüm gün edebilir ve sürekli Allah’a sığınabilirsiniz. Tüm gün edecek zamanınız yoksa 3 veya 7 defa tekrar edebilirsiniz.

Allah, etmiş olduğunuz duaları elbette duyar ve karşılık verir. Ancak verdiği karşılık her zaman sizin istediğiniz olmaz. Bazen size şer gibi görünen, ancak ahiretinizi olumlu etkileyecek sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Burada duanızı ettikten sonra Allah’a teslim olmalı ve sonucu ona bırakmalısınız.

Şans Açma Duası

Şans açma duası, Allah’ın gücü ve kudretini vurgulayarak, dünyadaki işlerinizin yoluna girmesi için Allah’tan yardım istediğiniz dualardır. Bu duaları, içinizden geçtiği gibi acizliğinizi ve Allah’ın gücünü vurgulayarak edebilirsiniz.

Her ne kadar şans duası, şeklinde bir ifade kullanılıyorsa da, İslam inancında şans yoktur. İslamiyet’te her şeyin Allah’tan geldiğine inanılır. Şans, tesadüf, baht türünden kavramlar bulunmaz. Hatta bazı alimlere göre bunları kullanmak günahtır. Dolayısıyla şans duası konusunda dikkatli olmak gerekir.

Peygamber Efendimizin Şans Duası

Aslında insanların şans ile anlatmak istedikleri işlerinin yoluna girmesidir. Yaşanan sorunların aşılmasıdır. Bu türden durumların düzelmesi için Allah’tan yardım istenebilir, ancak şansım açılsın şeklinde bir dua şekli yoktur.

Her şey Allah’tan geldiği için teslimiyet ve tevekkül gerekir. Önce Allah’a teslim olmalı, sonrasında tevekkül etmelisiniz. Bu süreçte bol bol dua edebilirsiniz. Ancak ortaya çıkacak sonuç olumsuz dahi olsa, kesinlikle isyan etmemeli ve Allah’a dua etmeye devam etmelisiniz.

Peygamberimizin Zafer Duasi

Peygamberimizin zafer duası, Bedir Savaşı öncesinde edilmiştir. Mekke’den Medine’ye yapılan Hicret sonrasında Müslümanlar ile kafirler arasındaki ilk savaş Bedir Kuyuları yakınında yapılmıştır. Bu savaştan önce peygamberimiz:

Allah’ım, bana olan vaadini nasip eyle, vaadini gerçekleştir. Bu bir avuç sana ibadet Müslüman’ı koru şeklinde dua etmiştir.

Bedir Savaşı sonrasında yapılan savaşlarda da benzer dualar yapılmış ve Allah’tan yardım istenmiştir. Mekke Fethi’nden önce ise inen Fetih Suresi ile bu fetih daha gerçekleşmeden haber verilmiştir. Müslümanlar, daha sonraki yıllarda zafer, amaçlarına varmak ve sorunlarını aşarak zafere ulaşmak için Fetih suresini okuyarak dualar etmişlerdir.

# dua

04 Nis 2023 - 12:00 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.