Bankaya Eşimin Borcu Var Evin Tapusu Benim Üzerime

Bankaya eşimin borcu var evin tapusu benim üzerime, haciz gelir mi? İcra ve hacizle karşı karşıya kalanların merak ettiği sorulardan biri budur. Gelecek olan haczin veya başlatılacak olan icra takibinin hangi malları etkileyeceği öğrenilmek istenir.

Bankaya Eşimin Borcu Var Evin Tapusu Benim Üzerime
Bankaya Eşimin Borcu Var Evin Tapusu Benim Üzerime
Haber albümü için resme tıklayın

Haciz işleminin hangi malları, eşyaları kapsayacağı tamamen eşler arasında yapılan mal varlığı ayrılığı sözleşmesi ile ilgilidir. Söz konusu sözleşme, eşyaların ve malların kime ait olduğunu gösterir. Dolayısıyla bu sözleşme kapsamında ev size ait olduğundan herhangi bir haciz işleminin yapılması mümkün olmayacaktır.

Kişinin borcu, sadece kendisini etkiler ve evlilik birliğinin üzerine yüklenmez. Daha açık ifade ile evliliklerde borç, sadece borçluya yüklenir ve eşlerin ikisine aynı anda yüklenemez. Sadece borçlu olan eşin maaşına veya evine haciz gelir.

Eşimin İcra Borcu

Eşimin icra borcu beni etkiler mi? Maaşımdan kesinti olur mu? Bu tür soruların yanıtlarına geçmeden önce icra borcu veya icra takibi ile ilgili kısa bilgiler vermek yararlı olacaktır. İcra takibi kendi içerisinde ilamlı ve ilamsız olmak üzere ikiye ayrılır.

İlamsız icra takibi sadece bir dilekçe ile başlatılır ve buna itiraz ettiğiniz anda takip durur ve süreç mahkemeye kadar taşınır. İlamlı icra takibi ise mahkeme kararına dayanır ve burada işlemler gerekirse devlet gücü ile yapılır.

İcra sürecinde evlilik öncesinde çiftlerin mal varlığı ayrılığı sözleşmesi yapıp yapmadığına bakılır. Söz konusu sözleşme, eşyaların kime ait olduğunu resmi olarak gösterir. Böyle bir sözleşme yapılmışsa, size ait olan eşyaların haciz yolu ile götürülmesi söz konusu olmaz.

Evlilik öncesinde söz konusu türden bir sözleşme yapılmamışsa, edinilmiş mallara katılma rejimi geçerli olur ve malların tamamı ortak olarak kabul edilir. Bu defa ortak malların icra ile götürülmesi gündeme gelecektir. Zira devlet gözünde ilgili mallar aynı zamanda borçlu kişinindir ve borcun tahsili için bunlar alınabilir.

Bu süreçte sadece evlilik sürecinde alınan ortak mallar haczedilir. Kişisel mallar haczedilmez. Örneğin; anne ve babadan kalan miras kişisel maldır ve icra ile alınamaz. Ancak anne babadan kalan evin kiraya verilmesi durumunda elde edilen kira geliri edinilmiş mal kabul edilir ve kira gelirine haciz gelir.

Eşimin Borcundan Dolayı Bana Haciz Gelir Mi?

Bankaya Eşimin Borcu Var Evin Tapusu Benim Üzerime

Evlilik başında yapılan sözleşme ile malların ayrılması söz konusu ise size haciz gelmesi söz konusu olmayacaktır. Zira hangi malların size hangilerinin eşinize ait olduğu mal varlığı ayrılığı sözleşmesi ile belirlenir ve sözleşmeye göre sizin hacizden etkilenmeniz söz konusu olmaz.

Evlilik boyunca elde edilen mallar edinilmiş mal kabul edilir ve bunlara haciz gelebilir. Burada hangi malların edinilmiş mal, hangilerinin kişisel mal olduğunun bilinmesi çok önemlidir. TMK içerisindeki 219.maddeye göre edinilmiş mallar şu şekildedir:

  • Çalışmanın karşılığında elde edilen edinimler
  • Sosyal yardım ve sosyal güvenlik kurum ve kuruluşlarının yaptığı ödemeler
  • Çalışma gücünün kaybedilmesinden dolayı yapılan ödemeler
  • Kişisel mallardan elde edilen gelirler
  • Edinilmiş malların yerine geçen unsurlar

Bunlar, edinilmiş mal kabul edilir. Yani eşlerin ortak malları kabul edilir ve bunlara haciz, icra gelmesi söz konusu olur. TMK 220.maddede ise kişisel mallar açıklanır. Bu maddeye kişisel mallar şunlardır:

  • Kişisel kullanma kapsamındaki mallar
  • Evlilikten önce eşlerden birine ait olan veya evlilikte miras ya da karşılıksız olarak elde edilen mal varlıkları
  • Manevi tazminatlar
  • Kişisel mal yerindeki değerler

Bunlar ise kişisel mal kabul edilir ve bunlara haciz gelmez.

Eşinin Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelirmi?

Bankaya Eşimin Borcu Var Evin Tapusu Benim Üzerime

Eşler arasında mal ayrılığı sözleşmesi varsa borçlu kişinin evine haciz gelmez. Eşyaları bu süreçten etkilenmez. Borç, direkt olarak borçlu eşi etkiler. Ancak böyle bir sözleşme yoksa durum değişir. Evlilik birliği içerisinde sahip olunan eşyalara haciz gelir.

Burada önemli olan eşyaların kişisel eşya mı, yoksa edinilmiş eşya mı olduğudur. Kişisel eşya kapsamındaki herhangi bir işlem uygulanması söz konusu değildir. Ancak edinilmiş eşyalar haczedilir.

Eve haciz geldiğinde tüm eşyaların götürülmesi gibi bir durum yaşanmaz. Haciz, sadece kişinin yaşamı için zorunlu olmayan eşyaları kapsar. Televizyon, perde, buzdolabı gibi eşyalar alınmaz. Birden fazla televizyon varsa bir tanesi hariç diğerleri alınır, ziynet eşyaları alınır.

Borçlu Olan Kişinin Eşine Haciz Gelirmi?

Borçlu olan kişinin eşi, bu durumdan etkilenmez. Borç, sadece borçluyu kapsar. Özellikle kişisel eşyalara haciz gelmesi veya bunların icra takibinden etkilenmesi gibi durumlar yaşanmaz.

Burada bahsedilen kişisel eşyalar, ilgili yasa kapsamındaki kriterlere uyanlardır. Bunların haricindeki edinilmiş mal kabul edilir ve eşlerin ortak eşyaları olarak sayılır. Dolayısıyla bunlar hacizden etkilenir ve kullanımı zorunlu olmayan sınıfında yer alması durumunda haczedilerek götürülür.

Eşimin Borcu Yüzünden Arabama Haciz Gelir Mi?

Haciz ve icra konusunda merak edilen konulardan biri de araba ile ilgili. Bilindiği gibi arabalar günümüzde lüks değil, adeta bir zorunluluk. Eşimin borcu yüzünden arabama haciz gelir mi sorusu da bundan dolayı çok sık sorulmaktadır.

Daha öncede ifade edildiği gibi borçlar direkt olarak borçlu kişiler bağlar. Bundan dolayı eşinizin borcundan dolayı sizin aracınız etkilenmez, herhangi bir icra takibi yapılamaz. Bu yüzden aracınızı sorunsuz olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Eşimin Evlenmeden Önceki Borçları

Eşimin evlenmeden önceki borçları beni etkiler mi? Bu borçlar yüzünden bana haciz gelir mi? Borçlar, evlenmeden önce yapıldığı için direkt olarak kişinin kendisini etkiler. Kendi maaşı veya kendine ait olan kişisel malların haczi gibi durumlar söz konusudur.

Evlenmeden önceki borçlar nedeniyle sizin sorumluluğunuz yoktur ve bu borçlar sizi kesinlikle etkilemez. Dolayısıyla içiniz rahat bir şekilde kişisel eşyalarınızı kullanabilirsiniz.

# para, banka

05 Şub 2024 - 07:09 - Ekonomi

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.