Gilbert Sendromu: Gilbert Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gilbert sendromu, karaciğerin temel işlevlerinden olan bilrubindir maddesinin işlenmemesinden kaynaklanan, bilirubin birikimi ile seyreden bir hastalıktır. Bilirubin maddesi kana bulunmakta ve karaciğer tarafından arındırılmaktadır.

Karaciğerin bilirubin arındırma işlevini yerine getirememesi nedeniyle bu madde vücutta birikmektedir. Gilbert sendromu genetik bir hastalık olup, 1.dereceden akrabalarında Gilbert sendromu görülen kişilerde hastalığın görülme olasılığı yüksektir.

Gilbert Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Gilbert sendromuna sahip çoğu kişi bir belirti görmeksizin hastalığı teşhis edilmeden yaşam boyu taşıyabilirler. Yalnız bazı durumlarda Gilbert sendromu belirti göstermektedir. Gilbert sendromu belirtileri aşağıdaki şekildedir.

 • Cilt ve gözlerde sarılık
 • Mide bulantısı
 • İshal
 • Karın ağrısı, karında şişkinlik
 • Halsizlik
 • Yorgunluk
 • Anksiyete bozukluğu

Gilbert sendromuna sahip kişilerde %60 olasılıkla belirtilerin hiçbiri gözlemlenmeyebilir. Hastalığın belirtisiz olduğu durumlarda teşhis edilmesi ve hastaların doktora başvurması söz konusu olmadığından hastalığa sahip kişiler ömür boyu hastalığı taşıdıklarından habersiz bir şekilde yaşayabilmektedirler.

Gilbert Sendromu Teşhisi

Gilbert sendromu teşhisi, doktor tarafından yapılacak muayeneye ek olarak, tomografi, ultrason veya MR gibi görüntüleme yöntemleri ile kan tahlili sonuçlarına göre konulabilmektedir. Gilbert sendromu, belirtisiz seyrettiğinden, hastanın şikayetlerine göre olabilecek diğer hastalık olasılıkları ayıklanarak teşhis edilebilir. Hastalığın teşhisinde, yapılacak kan tahlilinde bilirubin seviyesinin ölçülmesi ile bulunabilir.

Ailesinde Gilbert Sendromu hastalığı olan veya Gilbert Sendromu belirtilerinden birden fazlasına sahip kişilerin, doktora danışarak gerekli tetkik ve tahlilleri yaptırması tavsiye edilmektedir.

Gilbert Sendromu Tedavisi

Gilbert sendromu, çoğunlukla tedavi gerektirmeyen genetik bir işlev bozukluğudur ve kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Gilbert sendromlu bazı hastalarda nadiren de olsa ağır belirtiler gözlemlenebilmektedir. Bu tip hastaların hayat kalitelerinin yükseltilmesi ve belirtilerin azaltılması için ilaçla tedavi uygulanabilmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra hastaların doktor tavsiyesi ile uygulaması gereken bir dizi değişiklik de söz konusudur.

Gilbert sendromu tedavisinde hastalarının dikkat etmesi gerekenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • Stresten uzak durmak
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımında uzak durmak
 • Kaliteli ve düzenli uyku
 • Gerektiği miktarda su tüketimi
 • Egzersiz
 • Sağlıklı beslenmek

Gilber Sendromu ilaçlı tedavisi ve kişisel dikkat edilmesi gereken yukarıda sayılanlar haricinde, bitkisel olarak da, Biberiye çayı ve hatmi çiçeği çayı önerilebilmektedir. Biberiye ve hatmi çiçeği çayı ya da diğer adıyla hibiskus çayı vücuttaki Gilbert sendromundan kaynaklı fazla bakır birikiminin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

Gilbert sendromu tedavisi kesin olmadığı gibi, hastalar açısından bakıldığında yoğun belirtiler gözlemlenmiyorsa herhangi bir zararı olan bir hastalık da değildir. Yalnız karaciğerin hastalığın ortaya çıkış sebebi olan bilrubin arındırılamamasından kaynaklı enzim eksikliği, çeşitli ilaçların kullanımında ciddi yan etkilere sebep olabilmektedir.

Gilbert sendromu tedavisi, olunmadığında hastalar açısından risk faktörü sayılabilecek herhangi bir zararı ortaya çıkmamaktadır. Sendromun sarılığa sebep olması başka karaciğer hastalıklarına benzer belirtilerden olduğundan, benzer belirtilere sahip farklı bir hastalığın olup olmadığının belirlenmesi önem taşımaktadır.

09 Şub 2024 - 14:37 - Sağlık

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.