Sosyalizm Nedir? Kominizim ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kapitalizm karşıtı olan sosyalizmin hedefi ortak mülkiyet fikrini yürürlüğe koymak ve işçi haklarını savunmak, işçi sınıfı ile diğer sınıfları ortak paydada buluşturmaktı.

Sosyalizm Nedir? Kominizim ile Arasındaki Farklar Nelerdir?
Haber albümü için resme tıklayın

Bireyden ziyade toplumu önemseyen bu ideoloji, eşitlik kavramını baz alarak inşa edilmiştir. Amaç toplum düzeninde yer edinmiş olan sınıfsal farklılıklardan toplumu arındırmak ve tüm kesimlerin refah içerisinde yaşamasını sağlamaktır.

Kapitalizm karşıtı olan sosyalizmin hedefi ortak mülkiyet fikrini yürürlüğe koymak ve işçi haklarını savunmak, işçi sınıfı ile diğer sınıfları ortak paydada buluşturmaktı.

Mülkiyetlerin sahibi devlettir ve devletin sorumluluğu sahip olduğu bu varlığı sınıf ayrımı gözetmeksizin topluma eşit bir şekilde dağıtmaktır.

İlk defa İngiltere’de, 1827 yılında Robert Owen ve takipçileri için bu terimin kullanıldığı bilinmektedir.

Sosyalizm ideolojisinin önemli temsilcileri arasında Robert Owen, Louis Blanc, Charles Fourier gibi isimler yer alırken, kurucusu olarak nitelendirilen kişiler Karl Marx ve Friedrich Engels’tir.

Karl Marx tarafından somut verilere ve bilimsel gerçeklere dayandırılan sosyalizm kavramı, Marksizm olarak da anılmaktadır.

Marx’ın görüşüne göre kapitalizm ve komünizm arasında köprü niteliği taşıyacak olan şey sosyalizmdir.

Günümüzde sosyalist ideolojiye göre yönetilen devletler aşağıda listelenmiştir:

l Küba Cumhuriyeti

l Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti

l Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti

l Çin Halk Cumhuriyeti

Sosyal Devlet ve Sosyalizm Kavramları

Sosyalizm ideolojisinin temel prensiplerini baz alarak yönetilen devlete sosyal devlet denir.

Sosyalist ise sosyalizmi benimseyen, özel mülkiyet fikrinden ziyade eşitliği ve toplum refahını savunan kişilere denir.

Sosyalizm ile Komünizm Arasındaki Farklar

Komünizm, sosyalizmin politik bir nitelik kazandırılmış versiyonudur. Her iki ideoloji de eşitlik ilkesini benimser ve bu ilke ile yönetim şekillendirilir. Fakat komünizm söz konusu olduğunda sınıf, din ve devlet kavramlarından yoksun, yönetim modelinin de eşit olduğu bir toplumu hedefler.

Bununla birlikte sosyalizmde ürün dağılımı bireyin üretkenliğine göre, komünizmde ise ihtiyacına göre yapılır.

Bu iki ideolojinin kapitalizme yaklaşım biçimleri de farklıdır:

Sosyalizm daha ılımlı bir bakış açısıyla yaklaşarak kapitalizmin, sosyalist bir devlet içerisinde yaşayabileceği görüşünü savunurken, komünizm kapitalizmin tamamen ortadan kalkması gerektiğini söyler.

Sosyalizm ve Kapitalizm Arasındaki Farklar

Kapitalist ekonomi sisteminde özel mülkiyet, özel şahıslar ve işletmeler büyük önem arz eder ve desteklenir. Şahıslar, işlettikleri işletmelerden kâr elde etme hakkına sahiptir. Özel mülkiyet hakları önemsenir ve kanunen uygulanabilecek her alanda uygulanır.

Sosyalizmde ise hükümet üretim, üretim araçları ve kâr konusunda yetkili olan tek mertebedir.

Kapitalizmde fiyatlandırma, üretim sıklığı ve şekli, ne zaman ve neyin üretileceği, üretici kişinin inisiyatifine bırakılmıştır; sosyalizmde ise tüm bu konuların yönetimi tamamen devletin tekelindedir.

Birçok ülke karma bir ekonomi sistemine sahiptir.

01 Mar 2024 - 17:34 - Gündem

Mahreç  Gül Devrim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.