Özel Hastanede Cinsiyet Yanılması Olur mu?

Hamilelik süreci hem anne hem baba adayı için oldukça heyecanlı geçen bir dönemdir. Hamilelik haberini alan anne adayları hastane araştırması içine girerler. Bu süreçte özel hastaneler devlet hastanelerine nazaran daha çok tercih edilmekle birlikte daha çok güven duyulmaktadır. Fakat pek çok annenin merak ettiği cinsiyet konusunda özel hastanede cinsiyet yanılması olur mu? Sorusu akıllara gelmektedir. Bu durum özel hastanelerde doktorların kullanmış oldukları ultrason cihazları ile alakalıdır.

Özel Hastanede Cinsiyet Yanılması Olur mu?
Özel Hastanede Cinsiyet Yanılması Olur mu?
Haber albümü için resme tıklayın

Artık önceden olan cinsiyet yanılmaları günümüzde neredeyse yok denecek kadar azdır. Günümüzde özel hastanelerde kullanılan ultrason cihazları son teknoloji ile üretilmiş olup cinsiyet yanılmaları olmamaktadır. Ancak çok erken tespit edilen cinsiyetlerde bazen yanılmalar söz konusu olabilmektedir. Doktorlar bebeğin cinsiyetini erken dönemlerde tahmin edebilir. Bu da cinsiyette yanılmalara yol açabilmektedir. Kız bebek erkek bebeğe göre kendini daha geç gösterdiği için cinsiyet belirleme konusunda bazen yanılmalar söz konusu olabilmektedir.

Cinsiyetten emin olmak için 16. Hafta beklenmelidir. 13. Haftalarda yapılan cinsiyetlerde mutlaka yanılma payları olabilmektedir. Bundan dolayı emin olmak için 3. Ayın sonlarını beklemek daha doğru olacaktır. Özel hastanede cinsiyet yanılması olur mu? Sorusuna net cevap olarak evet diyebiliriz. Ancak bu durum sadece yanılmalardan ibaret olmaktadır. Doktor cinsiyeti netleştirmediği müddetçe hiçbir zaman cinsiyet konusunda emin olmamanız gerekir. Cinsiyet konusunda emin olmak için aceleci olmamak gerekir.

Özel Hastanede Cinsiyet Yanılması Olur Mu?

Hamilelik başlangıçlarında birçok anne adayının merak ettiği konuların başında özel hastanede cinsiyet yanılması olur mu? Sorusu akıllara gelmektedir. Özel hastanelerde de bazen doktorların tahminlerinden dolayı cinsiyet yanılmaları olabilmektedir. Ancak bebeğin cinsiyeti erkek olarak belirlenmiş ise bu durum da yanılma payları oldukça düşüktür. Erkek bebeklerde cinsiyet daha erken gösterir. Bundan dolayı da erkek bebek olarak belirlenmiş ise yanılma oranı neredeyse yok denecek kadar azdır.

Eğer ilk değerlendirme ve tahminlerde cinsiyet kız olarak belirlenmiş ise 1-2 hafta sonra yeniden ultrason cihazında kontrol edilmesi gerekir. Burada kız cinsiyetlerde yanılma payları daha çoktur. Doktorların özellikle yanıldıkları cinsiyet kız bebekleri olmaktadır. Eğer doktorunuz bebeğin cinsiyetini erkek olarak belirlemiş ise büyük oranda doğrudur. Cinsiyet tahminlerinde doktordan ziyade burada doktorun kullanmış olduğu ultrason cihazının kalitesi ve doktorun tecrübesi de oldukça önemlidir. Bazen doktorların kullanmış oldukları ultrason cihazları kalitesiz olmaktadır ve bu durumda cinsiyet yanılmalarına sebep verir.

Yine aynı zamanda cinsiyet yanılmalarında bebeğin duruş pozisyonu da önemlidir. Daha çok kız bebekleri kendini göstermez ve cinsiyet yanılmaları olabilmektedir. Cinsiyet konusunda kesin ve emin olabilmek için 3. Ayın sonlarını beklemek daha doğru ve kesin sonuçlar verecektir. 13. Haftadan önce bebeğin cinsiyetinde değişiklik olabileceği için ultrason ile cinsiyet öğrenilmeye çalışılması çok da doğru sonuçlar vermeyecektir. Ancak 13. Haftadan sonra cinsiyet tahminlerinde bulunulabilir ve cinsiyet belirlenir. 16. Haftadan sonra ise cinsiyette yanılma payı oldukça azdır.

Cinsiyet Yanılması

Hamilelikte cinsiyet yanılması oldukça sık görülen bir durumdur. Hamile olan anne adayları hamilelik haberini alır almaz içini büyük bir heyecan kaplar. Daha sonra ise bebeğimin cinsiyeti ne olacak? Diye merak etmeye başlar. Bu süreçte sakin ve sabırlı olmanız size iyi gelecektir. Doktorlar bazen cinsiyet belirlemesinde bebeğin kız veya erkek olduğunu söyleyerek ikinci kontrolde aslında bir yanılma olduğunu söyleyerek bebeğin cinsiyetini farklı gördüğünü belirtebilir. Bu durumda anne ve baba adayını şaşkına uğratmaktadır. Bu durum erken cinsiyet tahmininden kaynaklanmaktadır.

Cinsiyet yanılması hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde yaşanılabilecek durumlar arasındadır. Bazen bebeğin duruş pozisyonundan kaynaklı cinsiyet yanılmaları olabileceği gibi bazen de doktorun kullanmış olduğu ultrason cihazının kalitesizliğinden dolayı cinsiyet yanılmaları oldukça sık rastlanan bir durumdur. Seneler boyunca kız veya erkek bebeğe sahip olmak isteyen anne ve baba adayları ilk aşamayı öğrendikleri zaman hissettikleri duygunun heyecanı ve tarifi yoktur. Özellikle de uzun zamandır çocuk sahibi olmayı bekleyen anne ve baba adayları her türlü yoldan çocuk sahibi olmayı denemişse ve bu süreç uzun sürmüşse ilk haberi aldıkları andan itibaren büyük sevinç yaşarlar.

Böylesine sevinçli haberden sonra en çok merak edilen ise bebeğin cinsiyeti ne olacağı konusundadır. Cinsiyetin belirlenmesi kadındaki yumurtadan değil de erkekte ki sperm hücresinden belli olur. Babadaki XY kromozomu annedekini dölleyecektir ve böylelikle cinsiyet belli olacaktır. Yani cinsiyet babanın sperm hücresi ile belli olmaktadır. Bebeğin cinsiyetinin net ayları 3. Aydan sonra belli olmaktadır. İlk aylarda doktor cinsiyet tahmini yapar fakat bu tahminin değişebileceğini bilmelisiniz. Kesin emin olmak adına 3.ayı beklemek daha doğru olacaktır.

17 Haftalık Cinsiyette Yanılma Olur Mu?

Gebeliğin 17. Haftası anne adayı için mide bulantılarının geçtiği ve hamilelik sürecinin daha keyif aldığı bir dönmedir. Bebeğin gelişimini ve büyüdüğünü de anne hissetmeye başlamıştır. Gebeliğin 2. Trimesterı olan 17. Haftalık gebelik de artık annenin rahatsızlıkları biraz daha azalmış bide bulantıları ve baş dönmeleri geçmiş ve bebeğin de sağlığı açısından kaygıları hafiflemiştir. Anne adaylarının bu süreçte en çok merak ettiği ise 17 haftalık cinsiyette yanılma olur mu? Bu süreçte bebekte ve anne adayında gelişmeler devam etmektedir.

17. Haftalıkta gebelikte cinsiyet belirlenmesinde yanılma olma ihtimali çok düşüktür. Çünkü artık bebek oldukça büyümüş ve cinsiyetini belli etmiştir. Bebekte cinsiyet yanılmaları genellikle ilk aylar gözlemlenir. Bebeğin duruşuna kullanılan ultrason cihazlarının kalitesine göre de cinsiyet yanılmaları olmaktadır. Ancak bu süreçte yanılmalar görülmemektedir. Çünkü 17 haftalık bir bebek anne karnında artık büyümüş ve oldukça büyük yer kaplamaya başlamıştır. Annenin de dolayısı ile karnı büyüdüğü için hamile kıyafetleri almaya başlayacağı en uygun zaman bu haftalardır.

29 Haftalık Gebelik Cinsiyet Yanılması

Anne ve baba adayları için hamilelik süreci başlardan itibaren heyecanlı ve stresli geçen bir süreçtir. Bu dönemde en çok merak edilen ise bebeğin cinsiyeti ne olacağı konusundadır. Bazen doktorlar ilk kontrolde cinsiyet konusunda tahminde bulunur ve ikinci kontrolde yanılmalar yaşayabilir. Bu durum sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Anne adayları için merak edilen 29 haftalık gebelik cinsiyet yanılması olur mu? Sorusudur.

Bu haftalarda bebeğin cinsiyeti konusunda artık yanılmalar yaşanmaz. Çünkü neredeyse 6. Ayın sonu ve 7. Ayın başlarıdır. Bebek anne karnında oldukça büyümüş ve kendini göstermiştir. Bundan dolayı da anne adayları rahat olmalıdır ki bu haftalarda gebelik cinsiyet yanılması yaşanmamaktadır. Bebeğin cinsiyeti genel olarak 13. Haftalarda belli olsa da bu haftalar doktorlar için tahminde bulunma haftalarıdır.

Eğer net ve emin olmak isterseniz 16. Haftaya kadar beklemelisiniz. Bu haftaya kadar belirlenen cinsiyetlerde doktorların da yanılma payları olabilmektedir. Cinsiyette yanılmalar doktorun tecrübesi ile de alakalıdır. Aynı zamanda hastanelerde kullanılan ultrason cihazları bazen eskimiş olabilir. Bu durumda da doktorlar bebeği görme de zorluk yaşayabiliyor ve cinsiyet belirleme konusunda da kararsızlık yaşayabiliyor. Bebeğin cinsiyeti net ve kesin olarak 16. Haftadan itibaren belirlenmektedir.

21 Ara 2022 - 12:22 - Sağlık

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.