Vücutta İğne Batması Hissi ve Kaşıntı Tedavisi

Bazen vücudumuzda birçok değişiklik görebiliriz. Bunlardan bir tanesi ise vücutta iğne batması hissi olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücudumuzda hissizlik, batma ve kaşıntı gibi belirtiler hissediyorsak eğer hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktor kontrolünde tedavisi görülmesi gerekir. Bu belirtiler bazen ciddi sorunlara da sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı ihmal etmeden doktor kontrolünde tedavisi gerçekleştirilmelidir. Vücudumuzda gördüğümüz iğne batması hissi ve tedavisi öncelikle sebebinin ne olduğu araştırılmalı ve buna bağlı tedavi gerçekleştirilmelidir. Çünkü bu his farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Vücutta İğne Batması Hissi ve Kaşıntı Tedavisi
Vücutta İğne Batması Hissi ve Kaşıntı Tedavisi
Haber albümü için resme tıklayın

Vücutta iğne batması ve kaşıntı tedavisi çok basit yöntemlerden kaynaklı olabildiği gibi büyük sebeplerden kaynaklı da olabilir. Bundan dolayı bu durumun tespiti bir süreç dahilinde yürütülmelidir. Genel olarak sebep ne olursa olsun çözümler mutlaka vardır. İğne batması hissi böcek ısırığı şeklinde hissedilirken bazen de cilt kanserine neden olabilecek büyük sorunlara sebep olmaktadır. Bunun için en iyi ve en doğru tedavi sürecini doktorunuzdan öğrenmeniz en doğru sonuç olacaktır. Sebebin arkasından ise kısa bir süre sonra tedavi süreci başlanacaktır. Eğer vücudunuzda iğne batması gibi belirtiler hissediyorsanız kendi başınıza ilaç almanız en sağlıksız tedavi yöntemlerinden biri olacaktır, bunun için uzman bir doktora başvurmanız gerekir.

İğne batması hissinin bir diğer yan etkisi ise uyuz hastalığı belirtisi olabilir. Yine eğer vücudunuzda şeker hastalığı varsa iğne batması belirtisi yaşayabilirsiniz. Şeker hastalığı hali hazırda vücutta iğne batması ve kaşıntı gibi pek çok hastalığında belirtileri arasındadır. Bundan dolayı şeker hastalığının önüne geçilemez fakat önceden müdahale edilirse yavaşlatılabilir. Bununla birlikte kaşıntıyı hafifletmek adına piyasada bulunan birçok kremler ve jeller mevcuttur. Doktorunuz ön gördüğü taktir de bu kremleri de kullanabilirsiniz. Şeker hastalarının kullanmış olduğu insülin iğnesi de vücutta kaşıntı yapabilmektedir. Bundan dolayı kafanızda net bir yorum yapmadan evvel uzman bir doktor kontrolü sizin için en sağlıklı olanı olacaktır.

Vücutta İğne Batma Hissi ve Kaşıntı

Yukarıda ki içeriğimizde de bahsettiğimiz gibi vücutta iğne batma hissi ve kaşıntı birçok nedene bağlanabilir. Bunun için en doğru kanıyı doktorunuz koyacaktır. Vücutta beliren iğne batması sebeplerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Şeker Hastalığı: Şeker hastası bir kişi vücudunda iğne batması ve kaşıntı hissi duyabilir. Çünkü şeker hastalarının kullanmış olduğu insülin iğnesi vücutta kaşıntıya sebebiyet verir. Fakat hem şeker hastalığı ile yaşamayı öğrenmek hem de bu kaşıntıyı önlemek doktor tedavisi sonucunda mümkündür.
  • Vitamin Problemi: Vücutta görülen vitamin eksiklikleri yine kaşıntı görülmesinin temel sebepleri arasındadır. Özellikle de B12 vitaminin vücutta kaşıntıya neden olur. Bu kaşıntı vücudun pek çok yerinde görülebileceği gibi bundan dolayı kaşıntı vücuttaki vitamin eksikliğinin önüne geçilmesi ile önlenmektedir. Fakat bu tedavi yöntemi birkaç günde olup bitecek bir şey değildir. Tedavi süreci belki bir ay kadar sürmektedir.
  • Uyuz Problemi: Vücutta iğne batması ve kaşıntı hissinin bir diğer nedeni ise uyuz problemidir. Uyuz problemi de vücutta görülen en ciddi sebepler arasındadır. Özellikle de kış aylarında vücutta daha çok görülen uyuz probleminin tedavisi biran evvel yapılmalıdır. Uyuz problemi insandan insana temas yolu ile geçmekte olup bir hayvana veya insana direkt temas olabilir. Havadan bulaşmayacağı için bu hastalıkta temas oldukça önemlidir. Kış aylarında çok fazla görülmesinin nedeni ise toplu alanlarda mont veya ceketlerin üst üste asılmasıdır. Bunun için en pratik çözüm uyuz lokasyonu kullanmaktan geçer. Fakat bu ilaçları kullanmadan evvel mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Kendi kafanıza göre ilaç kullanmak yapacağınız en büyük hatalardan biri olacaktır.
  • Kaşıntı Farklı Hastalıkların Belirtisi Midir? Vücutta görülen kaşıntı pek çok hastalığın nedeni olabilir. fakat genelde tek başına bir hastalık olmayıp yalnızca reaksiyon yolu ile olur. Kaşıntı ve batma hissi bazen bit, pire ve uyuz gibi rahatsızlıklar nedeni ile ortaya çıkan bir durum olabileceği gibi cilt kanserinin de reaksiyonu olabilir. bunun için en doğru tanıyı doktorunuz koyacaktır. Bazı durumlarda vücudun susuz kalması ve neme ihtiyacından dolayı da kaşıntı görülmektedir.
  • Alerjik Reaksiyonlar: Vücutta karşılaşılan kaşıntı ve batma hissinin en büyük nedenleri arasında alerjik reaksiyonlar gelmektedir. Özellikle çocuklar da görülen bu kaşıntının en büyük sebebi alerjiden kaynaklı olabilir. Bu konuda net bir bilgiye sahip olmak istiyorsanız alerji testi yaptırmalısınız. Alerjik reaksiyonlar her zaman olmayıp belirli aylarda ortaya çıkar.

Vücutta İğne Batması Hissi ve Kaşıntı

Vücutta görülen kaşıntı ve iğne batmalarının belirtilere göre pek çok nedeni olabilir. En doğru tespitleri ise doktorunuz teşhisi sonucu belirleyecektir. Vücutta iğne batması hissi ve kaşıntı yani bir diğer adı ile parestezi karıncalanma, iğnelenme ve uyuşma anlamındadır. Bu birçok kişide çeşitli nedenlere dayandırılarak görülür. Herkes de görülen reaksiyonu aynı değildir. Farklı sebeplere göre her insanda çeşitlilik gösterebilir. Kimisi uyuzu hastalığından dolayı kaşıntı hissederken kimisi ise şeker hastalığı sırasında kullandığı insülin iğnesinden dolayı vücudunda kaşıntı hissedebilir. Kaşıntının ve iğne batmasının sebebini öğrenebilmek için vakit kaybetmeden uzman bir doktordan randevu alarak tedavi sürecinizi başlatmanız en doğrusu olacaktır. Bunun yanında birçok insanda görülen iğne batması ve kaşıntı hissi ise uzun süre ayakta kalma ve bacaklardaki sinir sıkışmalarından kaynaklı da olabilir. Bu durum da sinire basınç uygulaması sonucu ortaya çıkar. Kaşıntıya bağlı sebepler ise; geçici ya da süreli bir şekilde olabileceği gibi inme, şeker hastalığı gibi nedenlerden dolayı da oluşabilir. Bu belirtilerin de geçmesi için doğru bir şeklide tespiti yapılması gerekir. Bunun yanında uzman doktorun tedavisini doğru bir şekilde uygulaması gerekir. Bu hastalık adına uygulanacak olan belirli yöntemler ise hastalığın neden oluştuğuna dair değerlendirilecek ve buna göre tedavi yöntemi belirlenecektir. Bununla beraber vücutta iğne batması ve kaşıntı için uygulanacak tedavi yöntemleri arasında ilaç kullanmak, desteklenme ve dinlenme, fizik tedavi, cerrahi tedavi yöntemleri gelmektedir.

Vücutta İğne Batması Hissi ve Kaşıntı Neden Olur?

Vücutta görülen iğne batması ve kaşıntı nedene bağlı olarak pek çok değişiklik gösterecektir. Vücutta görülen kaşıntı hissi ve iğne batması sebepleri ufak nedenlerden dolayı olabileceği gibi büyük nedenlere de bağlanabilir. Bu nedenle bu tespit belirlenip ona göre tedavi süreci başlatılmalıdır. Vücutta iğne batması hissi ve kaşıntı neden olur? Pek çok kişinin merak ettiği önemli sorular arasında yer alır.

Vücudunuzda eğer iğne batması, kaşıntı, yanma ve kızarıklık hissediyorsanız ihmal etmeden biran evvel doktorunuza başvurmanız gerekir. Çünkü bu kaşıntının önlenmesi önceden alınacak tedbirlere bağlıdır. İğne batması hissinin bağlanacağı bir çok neden vardır. Örneğin; cilt kanserine de neden olabilir, böcek ısırığı gibi sizin hissetmeyeceğiniz derecede de görülebilir. Bundan dolayı en iyi teşhisi doktorunuz koyacaktır. Eğer sizler de vücudunuz da iğne batması veya kaşıntı hissi duyuyorsanız geç kalmadan biran evvel doktorunuza başvurun.

İğne Batar Gibi Kaşıntı

Kaşıntıyı deri hastalıklarının bir belirtisi olarak görürüz. Fakat hiçbir hastalığa bağlı olmaksızın elimizin derhal kaşınan bölgeye gitmesi ile mahoş bir his ve herkesin hemen hemen karşılaştığı sorunlardan birisidir. Kaşınmak da aynı esnemek gibi bulaşıcı bir durumdur. Bir kişi kaşındığı zaman karşı taraftaki kişiyi de huylandırarak kaşındırmaya başlar. Kaşıntı ve kaşıntıya bağlı olan nedenlerden dolayı hiç geciktirmeden uzman bir doktor kontrolünde tedaviye başlanılmalıdır. Kaşıntı vücudun herhangi bir yerinde iğne batması ve böcek dolaşması gibi bir his veriyorsa ihmal edilmemelidir. Kaşıntı vücutta insana rahatsızlık verip o bölgenin kurumasına kadar neden olur. Kuruyan bölge de nemsiz kalacağı için daha çok kaşınmaya başlar. Bundan dolayı da vücudunuzda gördüğünüz iğne batması şeklinde kaşıntıyı hafife almamanız olacaktır.

09 Ara 2022 - 15:37 - Sağlık

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.