En iyi ön lisans bölümler

En iyi ön lisans bölümler konusunda birçok farklı seçenek vardır. 4 yıllık lisans bölümü okuyarak zaman kaybedeceğini düşünen kişiler için bu konu oldukça önemlidir. Çünkü önlisans bir bölüm tercihinde bulunmak bazen riskli olabilir. Seçeceğiniz bölüme karar verdiğinizde bu bölümü kazanabilmek için çalışmalısınız özellikle farklı bölümlerden birini tercih ettiğinizde kısa sürede kazanç elde edebilirsiniz.

En iyi ön lisans bölümler
En iyi ön lisans bölümler
Haber albümü için resme tıklayın

Önlisans bir bölümü okumak kimileri için saçma ya da zararlı olarak görülse de bazen önlisans bölümü okumak daha faydalıdır. Hem önlisans bölüm okunduğunda 2 yıllık bir kazanç olur. Bu 2 yıllık süreyle işe atılarak geçirmek tecrübe elde etmeye yardım eder. Günümüzde üniversite okumaktan ziyade deneyim önemli olduğundan dolayı önlisans bir bölüm bitirip işin inceliklerini öğrenmek önemli olmuştur. Önlisans bölümler zengin içeriklerle donatılarak tamamen mesleki yönelime doğru öğrenci kazandırmak amacıyla ilerlemektedir. En iyi önlisans bölümleri konusunda birçok farklı bölümlerin olduğunu söylemek mümkündür. Bu bölümler arasında ilk ve acil yardım , adalet, çocuk gelişimi, grafik tasarımı gibi ve daha birçok bölüm bulunur. Bir önlisans bölümü kazanmak için TYT sınavına girilmesi gerekir. Bu sınavda Türkçe, matematik, sosyal ve fen bilimleri soruları vardır. Güzel bir puan kazandıktan sonra önlisans bölümlerinden birini tercih etmek mümkündür.

2 yıllık iyi bölümler

2 yıllık iyi bölümler birçok kişi tarafından önemsemektedir. 2 yıllık bir bölümden mezun olan öğrencilerin iş hayatına atılmakla birlikte daha hızlı bir şekilde atanacağını söylemek mümkündür. 2 yıllık bir üniversite bölümünü okumak için girilen TYT sınavından yeterli bir puan alındığı takdirde üniversite tercihi yapılabilir. Seçilen 2 yıllık bölümlerde taban puanlarını incelemek gerekir. Genellikle önlisans bölümleri mesleğe dair eğitimlerin verildiği bölümler arasında yer alır. Yani 2 yıllık üniversite okuyan bir öğrenci KPSS ile birlikte devlet memuru olarak atanabilir. Eğer 4 yıllığa tamamlanmak isteniyorsa da dikey geçiş sınavı ile lisans mezunu olunabilir. En çok rağbet gören meslekler arasında ağız ve diş sağlığı bölümü yer alır. Ağız ve diş sağlığı bölümünde birçok alanda çalışma imkanı bulunur. Hastanelerde, kliniklerde veya eğitim araştırma hastanelerinde çalışmaların yapılması olanağı vardır.

Birçok seçeneği olan bu iş modellerinden birini tercih etmek de mümkündür. Diğer tercih edilebilecek bölümler arasında odyometri, grafik tasarımı, sosyal hizmetler gibi ülkemiz için de önemli olan meslekler bulunur. Bu bölümlerden mezun olan kişilerin istek halinde 4 yıllığa tamamlaması da mümkün olduğu için tercih edilir.

2 yıllık en gözde meslekler

2 yıllık en gözde meslekler arasında genellikle ülkemizin de ihtiyacı olan sosyal hizmetler, ilk ve acil yardım, uçak teknolojisi, uygulamalı İngilizce ve çevirmenlik, laborant ve veteriner sağlık bölümü gibi çeşitli bölümler vardır. Bu bölümlerden birini tercih ederek birçok iş imkanını yakalayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse grafik tasarım bölümünü okuduktan sonra halihazırda bir meslek sahibi olursunuz.

Bunun dışında bu bölümü bitirmiş olan kişiler DGS yaparak 9 farklı lisans programına kayıt yaptırabilirler. Grafik tasarımı bölümü dijitalleşme geçen dünyada önemli bir bölüm olduğundan dolayı tercih edilebilir. Bunun yanı sıra diğer bölümlerde de ilgi göstermek gereklidir. Tercih edilecek bölümün ilgi alanlarına göre de seçilmesi mümkündür. DGS ile tamamlama imkanı da bulunduğu için eğer isteniyorsa 2 yıllık bölüm seçip daha sonrasında lisans tamamlamasıyla bu bölümlerin tamamlanması sağlanabilir.

2 senelik iyi bölümler

En iyi ön lisans bölümler

2 senelik iyi bölümler birçok öğrenci tarafından merak edilir. Özellikle 2 yıllık bir bölüm okuyarak hemen atanmak isteyen kişiler tarafından bu bölümler tercih edilir. Sağlık sektöründen mimari tasarımlar yapabilecek sektörlere kadar birçok uygun alan vardır. Bu alanlardan birini tercih ederek 2 yıllık bölümden mezun olup hemen iş hayatına atılabilirsiniz. Öğrenciler genellikle önlisans programlarını eğitim masraflarını azaltmak ve hızlı bir şekilde meslek hayatına sahip olabilmek için tercih ederler. Fakat eğer bilinçli bir şekilde tercih edilirse önü açık olan mesleklerden fayda sağlamakta mümkündür. Liseden mezun olmuş bir öğrenci için TYT sınavına girip hemen okul kazanmak önemli bir unsur gibi görülebilir.

Ayrıca AYT gibi zor bir sınavın yapılmayacağı düşüncesiyle birlikte çalışmalar daha çok TYT yöneldiğinde olduğu için 2 yıllık bölümlerin de önemi artar. Bunun yanı sıra 2 yıllık bölümlerin önünde herhangi bir engel bulunmayan seçimler yapabileceğiniz kısımları da var. Örneğin hasta ve yaşlı bakıcılığı okuduğunuz zaman yurt dışına giderek kendinize harika bir ortam ayarlayabilirsiniz. Bunun dışında tıbbi sekreterlik okuyarak hemen hemen her hastanede kliniklerde çalışma imkanı bulabilirsiniz.

2 yıllık en iyi bölümler

En iyi ön lisans bölümler

2 yıllık en iyi bölümler konusunda tercih edebileceğiniz birçok bölüm vardır. Bu bölümler arasında:

  • Bankacılık ve sigortacılık
  • Grafik tasarımı
  • Çocuk gelişimi
  • Eczane hizmetleri
  • Ameliyathane hizmetleri
  • Anestezi
  • İlk ve acil yardım teknikerliği bulunur.

Bu bölümlerden herhangi birini tercih ettiğimizde özel hastanelerde ajanslarda ya da birçok şirkette çalışma fırsatı bulabilirsiniz. İlgi alanlarımıza göre yaptığınız bir seçim sonrasında memnuniyet artacaktır. Dolayısıyla 2 yıllık bir bölüm tercihinde bulunmak sizi korkutmasın. Daha sonra tamamlayabileceğiniz ve özel sektörde ya da devlette hemen iş bulabileceğiniz bu okul bölümleri tercihi yaptığınızda problem yaşayacağınızı unutmayın.

Fakat bu konuda da zorunluluktan bir bölüm seçmek zorunda kalmayın. Çünkü zorunlu olarak seçtiğiniz bölüm size herhangi bir şey katmaz. Daha çabuk iş hayatına katılabileceğiniz bu bölümlerde eğitiminizi güzel bir şekilde tamamladıktan sonra problem yaşamayacağını da bilmeniz gereklilikler arasında yer alır. Önemli olan sizdeki istek ve azimdir. Bunlar olduğunda problemsiz bir şekilde meslek hayatına atılarak kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz.

07 Şub 2024 - 11:37 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.