Oya Maltepe Mesleği

Oya Maltepe mesleği, özellikle eşi Celal Şengör’den dolayı çok fazla merak edilmektedir. Ülkemizin yetiştirmiş olduğu en önemli bilim insanlarından olan Celal Şengör’ün aile yaşamı ve eşiyle ilgili sürekli haberler çıkmaktadır. Peki, Celal Şengör’ün Eşi Oya Maltepe kimdir?

Celal Şengör, yapısal yer bilimi ve tektonik dallarda yapmış olduğu çalışmalarla ülkemizde ve dünyada bilinen bilim insanlarından biridir. Özellikle deprem döneminde ve hemen öncesinde yapmış olduğu açıklamalarla dikkatleri çekmiştir. Söz konusu durum Şengör’ün ve eşi Oya Maltepe’nin yakından takip edilmesine neden olmaktadır.

Oya Şengör Mesleği

Oya Şengör, 1958 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Şuanda 65 yaşında ola Oya Maltepe, gazetecilik ve yazarlık yapmaktadır. Oya Maltepe mesleği gazetecilik ve yazarlık olmasına karşın çok fazla göz önünde olan bir isim değildir.

Celal Şengör ile 1980 yılında tanışan ve 1986 yılında evlenen Oya Maltepe, 37 yıldır Celal Şengör’e hayat arkadaşlığı yapmaktadır. Çiftin ilk ve tek çocukları olan Hakkı Celalettin Asım Şengör, 1989 yılında dünyaya gelmiştir.

Oya Maltepe ile merak edilen en önemli hususlardan biri nasıl göründüğü, yani fotoğraflarıdır. Celal Şengör gibi önemli bir bilim insanı ile evli olmasına ve eşinin sürekli ekranlara çıkmasına karşın Oya Hanım ekranlardan uzak durmayı tercih etmektedir. Bundan dolayı internet ortamında kendisine ait sınırlı sayıda fotoğraf bulunmaktadır.

Oya Şengör mesleği ile ilgili de çok fazla bilgi yoktur. Kaynaklara göre yazar ve gazeteci olduğu bilinmesine karşın, aktif olarak çalışıp çalışmadığı veya roman ve diğer edebi türleri yazıp yazmadığı bilinmemektedir. Oya Hanım, genel olarak medyanın önünde olmayı tercih etmemekte ve bu konuya fazlasıyla özen göstermektedir. Bundan dolayı internet ortamında kendisine ilişkin bilgiler, yok denecek kadar azdır.

Oya Maltepe

Oya Maltepe, gazetecilik ve yazarlık yapmaktadır. Celal Şengör ile evlendikten sonra onun ismini olan Oya Hanım, genellikle gezi ve turizm alanlarında eserler çıkaran bir isimdir. Şehir rehberleri, turizm ve gezi alanında farklı eserleri vardır.

Bilinen en önemli eserlerinden biri İstanbul’un Balkonları olup, çıktığı tarihte büyük ilgi görmüştür. Bu eseri, Sheree Barka ile birlikte kaleme almıştır. Eserde, İstanbul’daki balkonların çeşitliliğinden, ince tevazu taşımalarından ve görkemlerinden bahsedilir. İstanbul’daki balkonların edebi ve sanatsal yoldan incelendiği bir eserdir.

Celal Şengör’ün Eşi Oya Kimdir?

Celal Şengör’ün eşi Oya Hanım, gazeteci ve yazar kimliğine sahip bir isimdir. 1958 İstanbul doğumlu olup, eğitim hayatının tamamına yakını İstanbul’da geçmiştir. 1980 yılında tanıştığı eşi ile hayatı değişmiş ve bir anlamda onun etkisine girmiştir.

Oya Şengör ile ilgili bilgiler verirken Prof. Dr. Celal Şengör’den bahsetmemek olmaz. Celal Şengör, 24 Mart 1955 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Ülkemizin yetiştirdiği en önemli yer bilimcilerden biridir. Yer yapısı ile ilgili çok sayıda çalışma yapmıştır. Şerit kıtaların dağ kuşaklarının yapısına etkisini ortaya koyan isimlerden biridir. Ayrıca Kimmer Kıtası olarak isimlendirmiş olduğu bir şerit kıtasını da keşfederek önemli bir keşfe imza atmıştır.

Celal Şengör, dünya çapındaki birçok bilim kurulunun üyesi konumundadır. Amerikan Felsefe Topluluğu, Sırp Bilimler ve Sanatlar Akademisi, ABD Ulusal Bilimler Akademisi ve Rus Bilimler Akademisi söz konusu bilim oluşumlarından sadece bazılarıdır. Rus Bilimler Akademisindeki ikinci Türk olması, onun ne kadar önemli bir bilim insanı olduğunu gözler önüne sermektedir.

Lise eğitimini Robert Koleji’nde, lisans eğitimini New York Eyalet Üniversitesi’nde ve doktora eğitimini ise Houston Üniversitesi’nde almıştır. 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde profesörlüğünü almıştır.

Uzun zaman İTÜ’de çalışan Şengör, 23 Mart 2022 günü son dersini vermiş ve 24 Mart 2022 tarihinde emekli olarak harika bir kariyer bırakmıştır. Yer bilimi ve jeoloji alanında parmakla gösterilen isimlerden biri olan Şengör, sık sık TV kanallarına çıkarak tartışma programlarında halkımızı aydınlatmaktadır.

Celal Şengör Eşi Oya Maltepe

Celal Şengör eşi Oya Maltepe ile ilgili bilgiler son derece sınırlıdır. Öyle ki, sadece doğum yılı haricinde, neredeyse hiçbir detay yoktur. Oya Maltepe nereli, memleketi nere, burcu ne gibi soruların tamamı cevapsız durumda.

Medyatik bir isim olmaması son derece anlaşılır bir durumdur. Ancak internet ortamındaki bilginin bu kadar sınırlı olmasının arkasında Celal Şengör’ün kariyeri olduğu iddia edilmektedir. Celal Şengör, kariyerinin önemli kısmında yurtdışında yaşamıştır. Eşi de zaman zaman ona eşlik etmiştir. Bundan dolayı Oya Şengör, eşi için bir anlamda kariyerinde fedakarlık etmek zorunda kalmıştır denilebilir.

Asım Şengör Mesleği

Asım Şengör mesleği ile ilgili detaylar vermeden önce tam adının Hakkı Celalettin Asım Şengör olduğunu söylemek gerekir. İnternet üzerindeki kendisi ile bilgilerde ismi genellikle H. C. Asım Şengör olarak geçer.

Asım Şengör, küçüklüğünde asker olmak istiyordu. Babasının askerlerle yakın ilişkisi nedeniyle henüz küçük yaşta birçok kurmay subayla sohbet etme imkanı bulması, askerlerden etkilenmesine neden olmuştur. Buna karşın kulağındaki problem nedeniyle asker olamamıştır.

Asım Şengör, genetik uzmanıdır. 1989 yılında dünyaya gelen H. C. Asım Şengör, Özel Alman Lisesi’nden 2008 yılında mezun olmuş ve buradan İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsünde eğitim almıştır. Kariyerini bu yönde seçmesi, başarılı bir anne ve babanın evladı olarak şaşırtıcı olmamıştır.

Celal ve Oya Şengör çifti, çocuk yetiştirme konusunda hemfikir olduklarını farklı platformlarda dile getirmişlerdir. Çocuk yetiştirme sürecinde sadece rehber rolünde olduklarını, çocuklarının neyi yapıp neyi yapmayacağına karışmayacaklarını belirtmişlerdir. Sadece neyin doğru ve neyin yanlış olacağını söyleyeceklerini dile getirmişlerdir.

Yakınlarındaki askerlerden çok fazla etkilenmesi, Asım Şengör’ün karakterinin erken oturmasını sağlamış ve onun başarılı bir genetik uzmanı olmasına katkı vermiştir. Oya Maltepe mesleği de bu noktada etkili olmuştur.

10 Şub 2024 - 08:04 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.