Amerika’ya İlk Göçmenleri Taşıyan Gemi: Mayflower

Mayflower, Amerika’ya ilk göçmenleri taşıyan gemi olarak bilinir. Gerek üstlendiği misyon gerekse de tarihin akışında meydana getirdiği etki nedeniyle özel bir yere sahiptir. Yazımızın devamında Mayflower nedir sorusunun detaylı yanıtını ve konuya ilişkin diğer ayrıntıları bulabilirsiniz.

Mayflower Nedir?

Mayflower, Amerika’ya giden ilk göçmenleri taşıyan gemidir. Gemi, yaklaşık 180 ton ağırlığa, 7 metre genişliğe ve 30 metre uzunluğa sahiptir. Bir ticaret gemisi olmasına karşın 1620 yılında 102 yolcu ile birlikte İngiltere’nin Playmouth limanından ABD’ye gitmiştir.

Geminin yolcuları, daha sonra Pilgrim olarak nitelendirilmiştir. Bu nitelemenin nedeni ise göçmenlerin bir kısmının dini nedenlerle ABD’ye gitmesidir. Bu kişiler, hacı (Pilgrim) olarak ifade edilmektedir. Ayrıca gemi ile birlikte sadece insanlar değil, aynı zamanda bazı hayvanlar da ABD’ye götürülmüştür. Bu durum, Kuzey Amerika kıtasındaki hayvan popülasyonunun daha sonraki dönemlerde değişmesine yönelik ilk adımdır.

Dini zulümden kaçan ve ABD’de yeni bir koloni kurmak isteyenleri taşıyan Mayflower, Püritenler ve İngiliz Separatistleri olarak bilinen kişileri taşımıştır. Göçmeleri taşıyan bu ilk geminin önemli özellikleri şu şekildedir:

  • Esasında Mayflower ABD’ye gelen ilk gemi değildir. İlklerden biridir, ancak en ünlüleri arasında yer alır.
  • Bu gemi ile gelen bazı isimler, daha sonraki süreçte Amerika Birleşik Devletleri’nin kurulmasına katkı vermiştir.
  • Yolcuların büyük kısmı, dinlerini özgür bir şekilde yaşamak için Amerika’ya gelmiştir. Bu düşünce, daha sonraki süreçlerde ABD’nin dini özgürlüklere bakış açısını ciddi anlamda etkilemiştir.
  • Mayflower yolcuları, kıyı bölgelere yerleşmiş ve Kuzey Amerika’daki ilk başarılı İngiliz kolonisini kurmuşlardır.
  • Mayflower, ABD’nin kuruluşunda sembolik bir role sahip olduğu için diğer gemilerden farklı kabul edilir.

Göçmenleri taşıyan bu gemi, ABD’ye daha öncede gitmek istemiş, ancak hava şartları nedeniyle İngiltere’ye geri dönmek zorunda kalmıştır. İngiltere ile ABD arasındaki yaklaşık 3000 millik mesafeyi 1620 yılında başarılı şekilde tamamlamış, 1624 yılına kadar farklı amaçlarla kullanılmaya devam etmiştir. 1624 tarihinde ise gemi hurdaya çıkarılmıştır.

Mayflower Gemisinin Hikayesi Nasıl?

Mayflower, bir ticaret gemisidir. Kereste, gıda ve benzeri eşyaların taşınması için tasarlanan, üç bölümlü bir kargo gemisidir. Bu kargo gemisi, Amerika’ya giden ilk göçmenleri taşıması ile büyük bir üne sahip olmuştur.

1620 yılında İngiltere’den Amerika’ya göç eden göçmenleri taşıyan bu gemi, deniz ve okyanusları aşarak tam 66 gün sonra Amerika’ya ulaşmıştır. 9 Kasım günü, Cape Cod olarak bilinen yere varmıştır. Yerleşme amacı ile gelen insanlar, New England’ın Massachusetts kıyılarda bir koloni kurmuştur.

Kurulan koloni, ilk yıllarda ciddi anlamda uyum sorunu yaşamıştır. Avrupa ile Kuzey Amerika kıtasının iklim, bitki örtüsü ve yeryüzü şekillerinin farklı olması, bu soruna neden olmuştur. Ancak bölgede bulunan yerli halk olan Kızılderili kabilelerin yardımı ile göçmenler uyum sağlamaya başlamış ve tarihin ilk başarılı İngiliz kolonisi ortaya çıkmıştır.

Yolcu gemisi olarak inşa edilmeyen Mayflower, ilk göçmenleri ambar olarak ifade edilen depo bölümünde taşımıştır. Göçmenler, geminin alt bölümlerinde 66 gün geçirmiş ve zorlu yol şartlarını aşarak ABD’ye ulaşmıştır.

Mayflower sırrı, yapılan bu yolculuk değildir. Zira tarihi kayıtlara bakıldığında daha önce göçmen taşıyan gemilerin olduğu görülür. Ne zamanki bu geminin götürdüğü yolcuların kurduğu koloni başarılı olmuş, o zaman bu gemi ciddi bir üne kavuşmuştur.

Kaptanlığını Christopher Jones’ın yaptığı geminin yolcuları arasında John Carver, Miles Standish ve William Bradford gibi isimler yer almaktaydı. Bu isimlerim ABD’nin kuruluşundaki dolaylı ve direkt etkileri, geminin meşhur olmasını sağlamıştır.

# yaşam

08 Şub 2024 - 12:42 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.