Boşanmanın Üstesinden Gelmenin Yolları

Boşanmanın üstesinden gelmek oldukça önemlidir. Süreç boyunca dikkatli olunmalıdır. İşte boşanmanın üstesinden gelmenin yolları....

Boşanmanın Üstesinden Gelmenin Yolları
Boşanmanın Üstesinden Gelmenin Yolları
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Boşanmak, eşlerin sorun yaşaması ile birlikte yollarını ayırmasıdır. Evlilikte eşler karşılıklı anlaşarak ayrılmış bile olsalar sonrasında sorun yaşama ihtimali bulunur. Boşanma sonrası kayıp yası tutulması önemlidir. Yani durum her ne kadar istekle olsa bile yine de belirli aşamalardan geçilmesi gerekir. Bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalındığında önlemlerin alınması gereklilikler arasında yer alır. Nasıl başa çıkılacağının anlaşılması da belirli bir süreci içerisinde barındırır. Psikoloji için de başa çıkma yöntemlerini öğrenmek gerekir.

İstekli olunsa bile danışmanlık alınması gerekir. Neden kaynaklı olarak boşanma yaşandığına karar verilip sorun önleyici çalışmalar yapılabilir. Özellikle uzun süreli birliktelik sonrasında ayrılıkların olması derin bir boşluğa düşürür. Dolayısıyla depresyon yaşanabilir. Depresyona girilmesi hem fiziksel hem de psikolojik olarak sorunların temelini oluşturur. Bunun için boşanmanın üstesinden gelme aşamalarını uygulamak gereklilikler arasında yer alacaktır.

Boşanma Sonrası Depresyon Nedir?

Boşanmanın Üstesinden Gelmenin Yolları

Boşanma sonrası depresyon nedir sorusu sıklıkla sorulur. Depresyon genel olarak hayatı da derinden etkiler. Bu tarz bir durum ile karşılaşmamak için önlemlerin alınması gereklidir. Boşanmak, uzun yıllar hayal edilerek birliktelik yaşanan bir evliliğin bitirilmesidir. Bu evliliğin bitirilmesi ile birlikte hayatta yaşanan boşluk hissinin önlenmesi gerekir. Önleyebilmek için de psikolojik destek alınması gerekir. Özellikle normal yaşama dönülmesi konusunda terapi alınması sürecin daha hızlı atlatılmasına destek olur. Deneyimli kişilerle çalışmalar yapılmalıdır.

Boşanma sonrası depresyon, kötü giden bir evliliğin sonlandırılması ile birlikte yaşanan olumsuzluktur. Bu durumun kabullenmek, zor olunabileceğinin anlaşılması gerekir. Depresyon yaşamak, yalnızca ayrılmanın sonucu olarak değil, yaşanan boşluğun sonucu olarak da ortaya çıkar. Özellikle danışmanlık alınması önemli durumlar arasında yer alır. Herkesin yaşayabileceği bu süreç ile başa çıkmak ilk başta kolay olmasa da daha sonrasında üstesinden gelinebilecektir.

Boşanma Sırasında Karşılaşılabilecek Sorunlar

Boşanmanın Üstesinden Gelmenin Yolları

Boşanma yaşamak, birçok sorunun ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Özellikle psikolojik etkiler fiziksel olarak da etkilerin oluşmasına sebep olur. Psikolojik olarak görülebilecek olan bazı etkiler arasında:

 • Gün içerisinde ya da geceleri normalden daha yorgun olma,
 • Uyku sorunları yaşama , kabus görülmesi,
 • Ani sinirlenmeler, öfke duygusunda artma,
 • İştah değişiklikleri,
 • Ani his kayıpları,
 • Duygu durum bozuklukları,
 • Üzgün bir ruh hali,
 • Hissizlik,

Olarak sıralamak mümkündür. Boşanma sırasında karşılaşılabilecek sorunlar görüldüğünde önlemek için de belli başlı çalışmaların yapılması gerekir. Bu durumun normal karşılanmaması, hem kişinin kendisi hem de ailesi tarafından desteklerin verilmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki boşanma süreci hemen hemen herkes için sıkıntılı bir süreçtir. Süreç boyunca birçok olumsuzluk yaşanır. Bu olumsuzlukların giderilmesi için de psikolojik tedavi gereklilikler arasında yer alır.

Boşanma Sonrası Depresyon Belirtileri

Boşanmanın Üstesinden Gelmenin Yolları

Boşanma sonrasında birçok durum yaşanır. Bütün bu durumların belirtiler şeklinde ortaya çıkması mümkündür. Özellikle oluşacak olan sorunların önceden fark edilmesi ilerlememesi için önemlidir. Boşanma sonrası depresyon belirtileri arasında:

 • Daha öncesinde mutluluk veren etkinliklerden uzaklaşma
 • İştah değişiklikleri
 • Aşırı sinir
 • Uyku bozuklukları
 • Yorgunluk/ halsizlik
 • Öfke sorunları
 • Odak sorunları, konsantrasyon bozuklukları,
 • Ağlama krizleri,
 • Umutsuzluk,
 • Karamsarlık,
 • Suçlu hissetme,
 • Alkol bağımlılığı,
 • Özgüven eksiklikleri,
 • Kilo sorunları,
 • İntihar düşüncesi, girişimleri.

Bulunur. Bu tarz durumların olması ile birlikte çözüm üretmek için çalışmaların yapılması gerekir. Unutulmamalıdır ki belirtiler hafif ya da ağır şekilde olabilir. Erkeklerde de kadınlarda da farklı şekilde ortaya çıkar.

Boşanma Sonrası Toparlanma Süreci

Boşanma sonrası toparlanma süreci kişilerin sağlıklı bir hayata kavuşması için önemlidir. Boşanmanın kabul edilmesi ilk aşamadır. Kişilerin bu konuda yardım alması gerekir. Ayrıca depresyon hissedildiğinde sinirlenmek, ağlamamak da önemlidir. Kişilerin duruma karşı nazik olmaları önemlidir.

Depresif bir duygu halinde olmanın normal olduğunu kabul etmek, ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek sorunlar açısından önemlidir. Aynı zamanda egzersizin yapılması da kişileri rahatlatacaktır. Boşanma sonrası depresyonu yenmek için sağlığa odaklanmak, beslenme düzenini oturtmak oldukça önemlidir. Elbette evliliğin neden bittiğine de dikkat etmek gerekir. Bütün bunların kabul edilip hayata devam etmek gereklilikler arasında yer alır.

Sıkça Sorulan Sorular

Boşanma Süreci En Kolay Nasıl Atlatılır?

Boşanma sürecini atlatmak için öncelikli olarak kabul gerekir. Boşanma süreci eşlerin sıkıntılı olarak yaşadığı bir süreç olduğunda yıpranmalar olacaktır. Bu yıpranmaların atlatılabilmesi için de sürece odaklanmak ve kabullenmek gerekir. Daha sonrasında da terapi alınarak başarı ile sonuç alınır.

Boşanma Psikolojisi

Birçok kişi boşanma psikolojisi hakkında sorulara sahiptir. Psikolojik olarak olumlu ya da olumsuz etkilerin olması önemlidir. Boşanma psikolojisinin üstesinden gelebilmek adına hem boşanma aşamasında hem de boşanma sonrasında dikkatli olmak gereklilikler arasında yer alır. Kabullenme sonrasında kolaylıkla sürecin atlatılması mümkün hale gelecektir. Boşanmanın üstesinden gelmenin yolları öğrenilerek de normal hayata dönme süreci hızlandırılır.

02 Şub 2024 - 15:05 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.