Askerde Nasıl Kalınır?

Askerde nasıl kalınır? Bu soru askerde kalmak isteyenler veya aklında bu şekilde bir düşünce olanlar için önemlidir. Askerlik yaparken gerekli şartları sağlayanlar, eğitim durumlarına göre subay, astsubay, sözleşmeli er, uzman er ve uzman onbaşı olarak askerde kalabilirler. Böylece kısa yolda TSK bünyesinde göreve başlamış olurlar.

Askerde Nasıl Kalınır?
Askerde Nasıl Kalınır?
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Silahlı Kuvvetleri, ihtiyaç duyduğu personellerin alımını iç alım veya dış alım şeklinde gerçekleştirir. İç alım, TSK bünyesinde görev yapanlardan yapılacak alımdır. Dış alım ise TSK bünyesinde görev yapma şartı aranmaksızın yapılan alımdır. Yazımızın devamında, bu tür alımlar üzerinden askerde nasıl kalınır sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Askerde Nasıl Uzman Kalınır?

Askerde uzman kalmak için öncelikle istenen şartları sağlamak gerekir. Uzman olmak, uzman erbaş, uzman çavuş veya uzman onbaşı olmak anlamına gelir. Bu noktada ilk olarak alımın nasıl yapıldığına bakmak gerekir.

Askerde Nasıl Kalınır?

İç alımlarda, askerde uzman olarak kalmak için yazılı, sözlü ve fiziki sınavın geçilmesi gerekir. Yazılı ve sözlü sınav, genellikle zorlayıcı değildir. Ancak fiziki sınavda adaylar zorlanır. Nihayetinde askerlik gibi çok önemli bir mesleği yapabilmek için sağlıklı ve güçlü bir vücuda ihtiyaç vardır.

Kişinin, askerde kaldığında hangi rütbede olacağı eğitim durumuna ve mevcut durumdaki rütbesine bağlı olarak değişir. Mevcut rütbeye göre kalanların alacakları yeni rütbeler şu şekildedir:

 • Er ve erbaşlar: Uzman er, uzman erbaş veya uzman onbaşı
 • Yedek astsubaylar: Astsubay (uzman çavuş)
 • Yedek subaylar: Subay

Buradan da anlaşılacağı üzere askerde uzman kalmak için er veya yedek astsubay olmak gerekir. Daha sonra ise yapılacak iç alıma başvuru yapılmalı ve sınavlar geçilmelidir.

Askere Gidip Askerde Kalmak

Askere gidip askerde kalmak, bu mesleği yapmak isteyenler için çok büyük fırsattır. Zira dış alım ile iç alımda istenen şartlar genel itibariyle benzer olsa da, iç alımda kabul edilmek çok daha kolaydır. İç alım için yazılı, sözlü ve fiziki sınavların geçilmesi gerekir.

Askerde kalmak için ilk olarak iç alım ilanının birliğinize gelmesi gerekir. Böyle bir ilan gelmeden ben askerde kalmak istiyorum şeklinde başvuru yapmanız mümkün değildir. Bahsettiğimiz alım ilanı ise büyük oranda Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı birliklere gelir. Deniz ve Hava Kuvvetlerine gelme olasılığı çok düşüktür.

Eğer Kara Kuvvetlerine bağlı bir birlikteyseniz ve askerde kalmak gibi bir düşünceniz varsa bunu komutanlarınızla paylaşabilirsiniz. Böylece alım ilanı geldiğinde size bilgi verirler. Bu süreçte sağlamanız gereken şartlar şunlardır:

 • 27 yaşını doldurmamış olmak (Yüksek lisans mezunuysanız bu sınır 32’dir)
 • Adli sicil kaydı bulunmamak
 • Askerdeyken disiplin cezası almamak
 • Beden kitle indeksi 18 ile 27 arasında olma
 • Terör örgütleriyle irtibatı ve iltisağı olmamak
 • Kapatılan askeri okullarda öğrenci olmamak
 • Vücudunda dövme ve yara izi olmamak
 • Güvenlik soruşturmasını geçmek
 • Başvuru yapılan tarihte herhangi bir siyasi partiye üye olmama
 • Yapılacak yazılı, sözlü ve fiziki sınavı geçme

Er Olarak Askerde Kalmak

Er olarak askerde kalmak için askerliğin son aylarına gelmeden başvuru yapılması yeterli olacaktır. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda, 6 ay daha askerde er olarak kalabilirsiniz.

Bilindiği gibi son yasal düzenlemelerle birlikte askerlik süresi 12 aydan 6 aya indirilmişti. Ancak askere gidenler, ilk 6 aylık süreden sonra, isteğe bağlı olarak ikinci 6 ayda da askerde kalabilir. İkinci 6 aylık süreçte askerlere, asgari ücretten az olmamak şartı ile ödeme de yapılmaktadır.

İkinci 6 ayda askerde kalanların sigortaları devlet tarafından ödenir. Böylece emeklilik konusunda da kişiler önemli bir avantaj elde etmiş olur.

Askerde Kalmak İçin Gerekli Belgeler

Askerde kalmak için gerekli belgeler, kişinin birliği tarafından sağlanır. Bu noktada adaydan istenen belgeler şunlardır:

Askerde Nasıl Kalınır?
 • Tam teşekküllü bir hastaneden askerlik yapmaya engel durumunun olmadığını gösteren sağlık raporu
 • Lise diploması
 • Nüfus cüzdanı
 • Fotoğraf
 • Yapılan sınavları geçtiğini gösterir belge
 • Adli sicil kaydı

Görüleceği üzere söz konusu belgelerin tamamı kişinin askeri birliğinde olan belgelerdir. Bu yüzden iç alımlarda adaylardan ekstra bir belge istenmesi söz konusu değildir.

Askerde nasıl kalınır sorusunun cevabı genel olarak bu şekildedir. Ancak ülkemizde yapılacak yasal düzenlemelere bağlı olarak askerde kalma şartları değişebilir. Bu tür bir durumda en güncel bilgiler için yeniden sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

28 Nis 2023 - 15:51 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.