Dişi Kedinin Çiftleştiği Nasıl Anlaşılır?

Dişi Kedinin Çiftleştiği Nasıl Anlaşılır? Sorusu kedi sahipleri tarafından en çok araştırılan konulardandır. Çiftleşme dönemleri hakkında bilinmesi gereken en önemli konu bu dönem yumurtlamanın oluştuğu dönemlerdir. Dişi kediler bu dönemde oldukça hareketli bir yapıda olup hormonları değişkenlik gösterir.

Dişi kediler çiftleşme dönemlerinde hormon seviyeleri dışında tüylerini kabartırlar, erkekleri çekmeye çalışarak yavrulamaya hazır olduklarını gösteren bir pozisyon alırlar. Genellikle bu dönemler ortalama olarak kış ve ilkbahar aylarında oluşur.

Dişi kedinin çiftleştiği nasıl anlaşılır dışında en çok merak edilen de dişi kedilerin çiftleşme için olan zamanlarıdır. Dişi kedilerde çiftleşme olabilmesi için 1 yaşı doldurmuş olmak önem taşır. Bu konudakedi sahipleri mutlaka gerekli özeni göstermeli ve çiftleşme dönemlerinde dikkatli davranmalıdır.

Dişi kediler çiftleşme dönemlerinde oldukça hassas bir karakter yapılarına sahiptirler. Dişi kedilerin çiftleştiği nasıl anlaşılır dendiğinde de öncesinde gösterdiği belirtilerden anlaşılabilir. Dişi kediler çiftleşme öncesi yaşadığı değişikliklerin başında sahiplerine ve eşyalara sürtünme, hareketlilik kazanma ve ses tonlarında değişiklikler oluşur.

Dişi kedilerin çiftleşme zamanlarında da tüm bu belirtilerin yanı sıra ekstradan ses tonlarında değişiklik olurken aynı zamanda acı çeker gibi miyavlamaları da görülebilir.

Kedilerin Çiftleştiği Nasıl Anlaşılır?

Dişi Kedinin Çiftleştiği Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin çiftleştiği nasıl anlaşılır? Konusunda birçok farklı değişken söz konusudur. Erkek ve dişi kedilerde bu dönemde farklı belirtiler görülür. Erkek olan kediler dişi kedilerin kulaklarını yaladığı görülürken dişi kedi tepki vermeden beklerse çiftleşmeye hazır olduğu belirlenir.

Dişi olan kedi erkek kedinin kendisini koklamasına izin vererek yere uzanır ve erkek kedi üzerine çıkarak ensesini ısırır. Dişi kedinin çiftleştiği nasıl anlaşılır konusunda da en kesin cevap erkek olan kedilerin dişi kedilerin ensesinden ısırması olarak verilebilir. Çiftleşmenin başlayarak sona erdiği bu gibi hareketlerle kolaylıkla anlaşılabilir.

Çiftleşmeleri sona eren erkek kediler dişi kedileri hemen bırakmazlar. Dişi kedilerin kendilerine karşı bir hamle yapmalarından korkmasından dolayı dişi kedileri hemen bırakmak istemezler. Kedi sahipleri de bu hareketleri gözlemleyerek dişi kedinin çiftleştiği nasıl anlaşılır sorusuna da net bir cevap almış olur.

Kedilerin Çiftleşmesi Nasıl Anlaşılır?

Dişi Kedinin Çiftleştiği Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin çiftleşmesi nasıl anlaşılır? Sorusunda bazı belirtileri ve hareketleri gözlemlemek yeterli olur denebilir. Çiftleşme durumları ve belirtileri genel olarak cinsiyetlerine göre farklılıklar gösterir. Erkek kedilerde sonbahar aylarında cinsel isteklerinde azalmalar görülmesi normal bir durumdur. Erkek kediler bu dönemde oldukça saldırgan tavırlar sergileyebilirler.

Çiftleşme dönemlerine giren erkek kedilerde de miyavlama tonlarında değişiklikler görülerek daha uzun ve daha yüksek miyavlarlar. Kedi kumu kullanmazlar ve bulundukları alanlarda herhangi bir yere idrarlarını yaparak koku bırakırlar. Bu durum cinslerin kendilerine çekmesine fayda sağlar ve çiftleşme dönemlerinde olduklarını gösterir.

Dişi kedilerin çiftleştiği nasıl anlaşılır durumunda ise belirtiler farklılıklar gösterirken hassas bir döneme girerler denebilir. Dişi kedilerin davranışlarından çiftleşme dönemlerinde oldukları kolaylıkla anlaşılır.

Kedi Çiftleşmesi Nasıl Olur?

Dişi Kedinin Çiftleştiği Nasıl Anlaşılır?

Kedi çiftleşmesi nasıl olur? Sorusunda kedilerin yavrulamaları için bu dönemin gerçekleşmesi önemlidir denebilir. Erkek kedi ve dişi kedi belirtileri genelde aynı olup hareketler birbirlerine benzer özellik taşır. Erkek kedi dişi kediye kur yaparak yanına yaklaşmaya çalışmasıyla süreç başlar.

Dişi kediyi ensesinden ısırır ve kendi patilerine kontrolü alarak dişi kedinin üzerine çıkar. Diş kedi uzanır ve erkek kedinin kendisini koklamasına izin verir. Erkek kedi ile çiftleşme bu süreçte olur. Çiftleşme sona ermesiyle gelebilecek herhangi bir müdahaleye karşı erkek kedi dişi kediyi hemen bırakmaz. Dişi kedinin çiftleştiği nasıl anlaşılır dendiğinde erkek kedinin ensesini ısırarak bırakmaması şeklinde bir cevap verilebilir. Tıslaması ya da dişi kedinin erkek kediye zarar vermesini önlemek için bekleme pozisyonu alındığını gösterir.

Dişi kediler çiftleşme bitmesinin ardından yerde yuvarlanır ve iki cinste kendini yalayarak temizlik sağlar. Temizlik işlemi diğer kedinin kokusundan kurtulma amaçlı yapılmasından uzun sürebilen bir işlemdir.

Sahipli olan kedilerde çiftleşme sonrasında yavrulama isteniyorsa birkaç kez çiftleşmesi sağlanmalıdır. İlk çiftleşme sonrasında hamile kalma olasılıkları düşük olmasından tekrarlatılması önerilir. Dişi kedinin çiftleştiği nasıl anlaşılır sorusunun cevabı bu şekilde iken aynı zamanda yavrulama içinde gerekli detaylar oldukça açık bir şekildedir.

Kedilerin Çiftleşme Zamanı

Kedilerin çiftleşme zamanı cinslere göre farklılık gösterirken en erken olarak 4 aylıkken kızgınlık dönemleri başlar. Kızgınlık döneminde olan kediler kısırlaştırılmamış ise kendilerine eş aralar ve belirtileri çok net bir şekilde görülebilir.

Çiftleşme zamanında olan kediler kızgınlık döneminde iken asi davranır, miyavlar, sürtünür ve tuhaf bir yürüyüş şekli edinir. Bu kedilerin çiftleşme zamanlarının geldiği anlaşılmalıdır. Erkek kedilerde de ekstra olarak kum kabı kullanmadan idrarlarını dolaştıkları alanlara bırakmak gibi bir davranış söz konusu olur. Dişi kedinin çiftleştiği nasıl anlaşılır sorusunun yanı sıra çiftleşme zamanı gelen kedi davranışları da kedi sahipleri için önem taşır. Bu yüzden bu dönemler gelmeden ya da yaklaşmasıyla kısırlaştırma süreçleri düşünülmelidir.

# yaşam

30 Oca 2024 - 19:58 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.