Kızını Sürekli Eleştiren Anne

Kızını sürekli eleştiren anne Narsist anne modeline örnektir. Narsist anne modeli özellikle çocuğuna düşman olan kişilere verilen bir isimdir. Anneyi sevmemenin temel nedenini oluşturur.

Kızını Sürekli Eleştiren Anne
Kızını Sürekli Eleştiren Anne
Haber albümü için resme tıklayın

Bir çocuğun ya da bir gencin ailesiyle olan iletişimi onu sosyal yaşamında da karşılayacaktır. Unutulmamalıdır ki iletişim ailede başlar. Dolayısıyla ailede sağlıklı kurulamayan iletişimin daha sonrasında yerine getirilmesi imkanı yoktur. Kişilerin arkadaşlık ilişkilerinde ya da aşk ilişkilerinde derinden etkilenmesine sebebiyet verecek bu durum dikkate alınmalıdır. Çünkü başlangıçta sağlıklı bir şekilde kurulmayan bir ilişki düzeltilemez. Düzeltilemeyen ilişkiyi ise kişilerin hayatın her alanında kendilerini mutsuz ve huzursuz hissetmesine sebep olacaktır. Ebeveynler tarafından yapılan yanlışların çocukların tüm hayatına mal olması nedeniyle bu konuya hassasiyetle yaklaşmak gerekir . Belki kızını sürekli eleştiren anne o anda yaptığı yanlışın farkına varamayan bilir ancak bunun geri dönüşleri çok riskli olacaktır. Dolayısıyla yapılan yanlışların erkenden farkına varılması için ailedeki tüm bireylerin düzenli aralıklarla psikoterapi seanslarına katılması gerekebilir .

Günümüzde erken ebeveynlik gibi bir durumla sıklıkla karşılaşıldığından dolayı ailelerde hatalar meydana gelmektedir. Bu hatalardan en büyüğü ve en risklisi sevgi ifadesinin yanlış anlaşılıp çocukların psikolojik durumları ile oynamaktır. Psikoloji hayatın her alanında kişilerin yanında olacak ve eğer bir sorun oluşursa çözmelerine destek olacak bir araçtır. Kızını sürekli eleştiren bir anne çocuğunun psikolojisini nasıl etkilediği ile ilgili herhangi bir fikre sahip olamaz. Bu yalnızca anne kız ilişkilerinde değil diğer tüm ilişkilerde de geçerli olan bir kuraldır. Yapılan yanlışların çocukların hayatlarında ciddi etkisi olduğunu unutmayarak davranışların düzeltilmesi gereklidir .

Çünkü ailede meydana gelen ya da meydana gelmiş olan herhangi bir sorun çocukların hayatında ciddi etkiye sahiptir. Günümüzde çocuk psikolojisine özen gösterilerek yapılan hatalardan erken dönülmesi amacıyla çalışmalara katılmak gereklidir. Bu çalışmalar psikolojik rahatsızlıkların en aza indirilmesi veya meydana gelmiş olan sorunların çözülmesi için gereklidir. Eğer bir anne kızını sürekli olarak eleştiriyorsa bunun birçok nedeni olabilir. Bunlardan ilki annenin çocuğunu kendine rakip görmesidir. Bu durum oldukça ciddidir. Çünkü bir annenin kendi doğurmuş olduğu çocuğunu kendine rakip olarak görmüş olması her ikisinin de psikolojisini yıpratır. Bu nedenle bunun fark edilip bir psikoterapi seansına katılmak gereklidir.

Aile Tarafından Sürekli Eleştirilmek

Kızını Sürekli Eleştiren Anne

Aile tarafından sürekli eleştirilmek yapılan doğruların da boşa gitmesine sebebiyet verir. Dolayısıyla çocuklarınıza zaman zaman ödüllendirmeler yapmalısınız. Ayrıca hayatta yaşayabilecekleri tüm sorunlara karşılık olarak onları hazırlamalısınız. Hayatın hemen hemen her alanında sorunlarla karşılaşacağımı ve bu sorunları çözmek için de neler yapabileceğini ona anlatıp eleştirmek yerine uyumlu olmasına yardımcı olmalısınız bir annenin ya da bir babanın çocuğunu kendine rakip olarak görmesi ya da ona yeterince sevgi göstermeyip bir de onu aşağılaması büyük olumsuzlukların meydana gelmesinin temel sebeplerindendir.

Bir çocuk evde azarlanıyor ve aşağılanıyor arsa okul ortamında da zorbalıkları maruz kalma ihtimali yüksektir. Yalnızca okul ortamında değil hayatın her alanında onu aşağılayacak insanlarla karşılaşma ihtimali vardır. Dolayısıyla dünyaya getirmiş olduğunuz çocukların psikolojilerinin sağlıklı hale gelebilmesi için sizlerin de gereken özeni göstermeniz önemlidir. Yapılan yanlışların geri dönüşleri olmayacağını bilerek davranışları şekillendirmek çocukların gelecek yaşamında mutlu olmasını sağlamak demektir.

Bilinçli ebeveynler bilinçli çocuklara sebep olur. Dolayısıyla eğer bir yanlış yapıldığı fark ediliyorsa bu yanlıştan geri dönmek için çaba sarf etmek de gerekecektir. Hayatı boyunca onunla birlikte gelecek olan aile duygusunun en iyi şekilde benimsenen bilmesi için çocuğunuza destek olmanız aranızdaki iletişimi de kuvvetlendirecektir.

Sürekli Aşağılayan Anne

Bir çocuğu sürekli aşağılayan anne kendinde yeterlilik duygusunu hissediyordur. Çocuklarıyla rahat bir güven ilişkisi kuramayan ya da kurduğu ilişkilerde hep üstünlük çabasında olan annenin daha öncesinden bu tarz durumlara maruz kaldığını söylemek mümkündür.

Eğer bir insan geçmişte ya da yaşadığı ortamda herhangi bir aşağılanma duygusuyla karşılaşsa o da bu yaşadığı bu hissi çocuklarına ya da eşine yaşatmaya çalışır. Doğduğu ilk andan itibaren annesine bir hayli muhtaç olan çocuk ise seçilecek ilk av olmaktadır. Bu anlamda anne çocuğunun yaptığı her yanlışta kendini kötü hissetmesine sebebiyet verecek şekilde aşağılar. Bu durum çocuğa kendisini yetersiz hissederken anne kendini daha rahat hissedecektir. Bu duruma narsist anne durumu denir.

Narsist anne modeli tipinde genellikle çocuk pasiftir. Söylenen her şeyi kabul etmek zorundadır. Yaptığı ya da yapacağı her yanlış için cezalandırılır ve aşağılanır. Genellikle bu annelerin çocuklarında intihar oranı daha yüksektir.

Sürekli Eleştirilmek

Kızını Sürekli Eleştiren Anne

Sürekli eleştirilmek ya da aşağılanmak kişilerin hayattaki başarılarının düşürülmesine sebebiyet vermektedir. Özellikle herhangi bir durumda hata yapıldığında ailelerin direkt olarak o kişiyi suçlaması ciddi bir problemin öncüsüdür. Günümüzde narsist şekilde ailelerin çocuklarına davranışları görüldüğünden dolayı buna bir önlem alınması gerekir. Sürekli eleştirilmek kişilerin duygu durum bozukluğuna sebebiyet vereceğinden dolayı narsist durumun hafifletilmesi de önemlidir.

Aile Tarafından Aşağılanmak

Aile tarafından aşağılanmak kişinin yaşayabileceği çok ciddi ve sıkıntılı bir süreçtir. Bu süreç kolaylıkla da anlatılmaz. Narsist bir aile biçimi çocuklarını aşağılayarak büyütme eğilimindedir. Bu eğilimde olan bir ailesi tamamen problemlere odaklanarak çözümü düşünmezler. Bu tarz bir ailede büyüyen çocuklar gelecek yaşamlarında kendilerini ifade edememe sorunu yaşarlar. Aynı zamanda başkalarına karşı kendilerini savunamaz ve düşük hissederler.

# yaşam

09 Şub 2024 - 17:44 - Yaşam

Mahreç  Muhammetfatih Yaylaoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.