Yavaş: Yalanlarını yüzlerine çarpacağız

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında açıklamalarda bulundu. Yavaş, "Kızımın Mortgage (ipotek) ile 32 yıl taksitle aldığı, taksit taksit tam 32 yıl ödeyeceği bir evi, daha da alalı 2 yıl oldu, 'Mansur Yavaş'ın Londra'da evi var' diyerek, dilinde tüy bitti. Önümüzdeki hafta Allah'ın izniyle bütün belgeleri açıklayacağım. İnşallah yalanlarını yüzlerine çarpacağız" dedi.

Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında CHP'nin Çankaya adayı Hüseyin Can Güner ile birlikte Seyranbağları Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışına katıldı.

Yavaş, 31 Mart seçimlerinde büyükşehir belediyesinin yanı sıra pek çok ilçede CHP'nin kazanacağını belirterek, "İnşallah Keçiören bizim pastanın üzerindeki çilek olacak. Alacağız kesin, çok iddialıyız. İnşallah 15'ten fazla belediyemiz olacak. 5 yıldır sizlere hizmet ediyoruz. Sizlerin parasıyla hizmet ediyoruz. Bu nedenle sizlerden aldığımız parayı boşa götürmeden halkımızın gerçek ihtiyaçları neyse sadece oralara harcıyoruz. Başkaları gibi 'Proje yapıyorum' adı altında milyon milyon dolarları çöpe atacak paramız yok. Ortak akılla hareket ediyoruz. Açık ihalelerle canlı yayınlayarak herkese gösteriyoruz yaptıklarımızı. Ayrıca belediyemizin tüm harcamalarını web sayfamızdan kuruşu kuruşuna görüyorsunuz. Hiç kimseyi ayırmadık. Herkesi kucakladık" diye konuştu.

'SANDIĞA GİTMEYENLERİ GÖTÜRÜN'

Halkın desteğiyle rekor oyla seçimi kazanacağını söyleyen Yavaş, artık televizyonlarda Ankara'nın hiç konuşulmadığını söyledi. Yavaş, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde çoğunluğun alınması gerektiğini vurgulayarak, "Sandığa gitmeyenleri sandığa götürmenizi, herhangi bir sebeple kızgınlık olanlara da bu durumu izah etmenizi mutlaka istiyoruz" dedi.

Yavaş, içinde insan olmayan hiçbir projeye imza atmadıklarını, bu anlayışın insanların uzun yıllardır unuttuğu sosyal devlet, sosyal adalet anlayışını Ankara halkına ve Türkiye'ye yeniden hatırlattığını söyledi. Yavaş, "Şu anda bizleri, 'Projesi yok' diye eleştirenlerin kopyalayıp kopyalayıp sanki Ankara'da hiç yokmuş gibi yeni bir şey anlatıyormuş gibi zaten bizim yaptığımız projeleri anlattıklarını görüyorsunuz" ifadelerini kullandı.

'HALKTAN SAKLADIĞINIZ NE VAR'

Bir belediye başkanının şeffaf olması gerektiğini vurgulayan Yavaş, "1999 yılında Beypazarı Belediye Başkanlığı'ndan itibaren bütün hesaplarım açıktır. Kaldı ki 4'üncü defa aday oluyorum. En ufak bir açık bulsalardı her gün televizyonda onları dinleyeceksiniz değil mi? Dolayısıyla mal beyanını açıklayan rakibim onu da eksik açıklamış. Televizyoncu soruyor, '600 daire Antalya'da' diyor; 'Babadan kalma, babadan kalma' diyor. Şimdi de diyor ki bana 'Tapularını göster.' Bir tane bile daire, arsa eksik gösterdiyseniz halkın yüzüne nasıl bakacaksınız? Kaldı ki kız kardeşiniz, 'Bu mal beyanı eksik' diyor. Onu da mı yalanlayacaksınız? Niye yalan söylüyorsunuz? Yalan söylüyorsanız niye Ankara'nın yönetimine talip oluyorsunuz? Başka yalanlarınız ne var? Halktan sakladığınız ne var? Her şeyi açıklayın. Zaten bunlar mutlaka bir şekilde göz önüne çıkacaktır. Halkına yalan söyleyenden belediye başkanı olmaz" dedi.

'ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA AÇIKLAYACAĞIM'

AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Turgut Altınok'un, kızının Londra'da satın aldığı evi gündeme getirdiğini belirten Yavaş, "Kızımın Mortgage (ipotek) ile 32 yıl taksitle aldığı, taksit taksit tam 32 yıl ödeyeceği bir evi, daha da alalı 2 yıl oldu, 'Mansur Yavaş'ın Londra'da evi var' diyerek dilinde tüy bitti. Önümüzdeki hafta Allah'ın izniyle bütün belgeleri açıklayacağım. 'Mansur Yavaş'ın Londra'da evi var. Onun Londra'da bir evinin parası benim bütün mallarımı öder' diyor. Takas yapalım, onda biriyle takas yapalım, yüzde biriyle takas yapalım. İnşallah yalanlarını yüzlerine çarpacağız. Bizde yalan yok. En ufak bir eksiğimiz olsa, devletin bütün kademeleri elinizde öyle mi? Her şeyi çıkarırsınız. Basın toplantısında daha başka şeyler de anlatacağım. Artık bu kirli iftira siyasetinden bıktı Ankara. Tertemiz oldu Ankara. Yalanlarınızı, kirli siyasetinizi, iftiralarınızı, kendinize oy vermeyenleri aşağılamanızı, bölmenizi, 'Çalıyor ama çalışıyor' felsefenizi çoktan toprağın altına gömdü artık Ankara. Bunun da geri dönüşü asla yoktur" diye konuştu.

'HİÇBİR YERDE BÖYLE MİTİNG YAPAMIYORLAR'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Savurdukça savuruyorlar çünkü artık yapacakları bir şey kalmadı. Hiçbir yerde böyle miting yapamıyorlar. Toplanamıyorlar. Vatandaş rağbet göstermiyor artık. Yalanlarından bıktılar. Ankara'da kim kazanacak diye bir problem kalmadı. Allah'ın izniyle rekor oyla kazanacağız" dedi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP'nin Kahramankazan Belediye Başkan adayı Selim Çırpanoğlu ve beraberindeki partililer ile birlikte Kahramankazan ilçesinde iftar programına katıldı. Burada konuşan Yavaş, 5 yıl boyunca bir Allah'ın kulunu ayırmadan, seçildikten sonra rozeti çıkarıp herkesi kucakladığını kaydederek, "Belediye Başkanı doğumundan ölümüne kadar kentte yaşayan herkesin beşeri ihtiyaçlarıyla ilgilenir dolayısıyla asli görevimiz hemşerilerimizin her türlü derdiyle ilgilenmek. Esnafın ayakta kalması, iş adamının işini geliştirmesi, öğrencinin daha iyi şartlarda okuması, derdi olanın derdi, sağlığı her şey belediye başkanına aittir. Belediyecilik asla asfalt ve kaldırımdan ibaret değildir. Bunu fen işleri yapıyor zaten" diye konuştu.

'İNGİLTERE'DEN DÜNYA BAŞKENT BELEDİYELERİ BELEDİYE BAŞKANI ÖDÜLÜ ALDI'

Elazığ'daki depremde, Karadeniz'deki sellerde, Antalya'daki yangında orada olduklarını ve son olarak Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde de her şeye yetiştiklerini söyleyen Yavaş, pandemi sürecinde yapılan hizmetlere vurgu yaptı. Yavaş, "Ama bizler seçilmeden ne söylüyorlardı? ‘Gelir gelmez işçileri işten atacak. Sosyal yardımları kesecek’ Hep bunlar iddia edildi değil mi? Bunun sebebi mevcut düzenlerinin, rant düzenlerinin devam etmesini sağlamaktan başka hiçbir şey değil. Dediler ki idare edemez. Küçücük bir belediyenin belediye başkanı kocaman bir Ankara belediyesi nasıl idare edecek? Bu kardeşiniz İngiltere'den dünya başkent belediyeleri belediye başkanı ödülü aldı" şeklinde konuştu. 

'1 MİLYAR 858 MİLYON DOLAR BELEDİYENİN BORCUNU AZALTTIK'

Yavaş, Amerika merkezli bir derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings’e göre ABB’nin kredi notunun Türkiye’de birinciliğe yükseldiğini söyledi. Yavaş, “2019’da aldığımızdaki belediyenin mali durumu nedir? 2023 yılının sonunda nedir? 1 milyar 858 milyon dolar belediyenin borcunu azalttık” dedi.

‘KOPYALAMAK ZORUNDA KALACAKSINIZ’

Kendisi için 'yardımları kesecek' denildiğini bildiren Yavaş, "Ankara'da 200 bin kişinin üşümesine, evinde tir tir titremesine izin vermeyen bir belediye başkanı var. Maddi durumu iyi olmayan çocukları beslenemeyen ailelere 28 aydır düzenli şekilde et ödemesi yapan, onların aç kalmasına izin vermeyen bir belediye başkanı var. Kırtasiye destekleri dahil. Başkent Kart çıkarttık. Başkent Kart buranın dahi köylerindeki bakkallarında geçerli. Rakibim ne diyor? 'Ben Başkent Kart' çıkaracağım size, içine para yükleyeceğim' diyor. Gözün aydın 3 yıldır yapıyoruz. Kantinlerde çocukların bir kısmı, durumu iyi olmayanlar teneffüslerde gidip simit alamıyor, poğaça alamıyor onlara kantin desteğinde bulunuyoruz 2 yıldır. Rakibim diyor ki 'kantinde destek olacağım ben onlara' ve bana ondan sonra diyor ki 'projesi yok' İşte belediyecilik budur. Kopyalamak zorunda kalacaksınız. Benim yaptıklarımı ancak vadederek ortaya çıkabiliyorsunuz. Ben Keçiören'de 50 bin kişiye düzenli destek oluyorum. 5 bin tane emekliye düzenli destek oluyorum. Emeklilerin durumu 8 aydır kötü, 8 aydır kendi belediyenden 5 tane emekliye neden arka çıkmadın? Şimdi de 'tüm emeklilere 5'er bin lira vereceğiz' diyor. Ankara'da 1 milyon 100 bin emekli var. 5'er bin lira verdiğin zaman ayda 6 katrilyon eder. Nerede bu para? Savurdukça savuruyorlar çünkü artık yapacakları bir şey kalmadı. Hiçbir yerde böyle miting falan yapamıyorlar. Toplanamıyorlar. Vatandaş rağbet göstermiyor artık. Yalanlarından bıktılar" ifadelerini kullandı. 

'BELEDİYE MECLİSİNE İHTİYACIMIZ VAR'

Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak kendilerine başvuran, duyumu uyan herkese destek olduklarını söyledi. Belediye Meclisi'nde çoğunluğun alınması gerektiğine işaret eden Yavaş, "Evren ilçesinin 3 bin 500 seçmeni var, 2 meclis üyesi geliyor, biri belediye başkanı. Ayaş'ın, Güdül'ün 8-10 bin seçmeni var, 3'er tane geliyor. Beypazarı'ndan, Nallıhan'dan 4'er tane geliyor. Ama Çankaya'dan sadece 10 tane geliyor. Evren'den 3 bin kişiye 2 kişi gelirken, Çankaya ve Keçiören'de 65 bin oya ancak 1 tane geliyor. Dolayısıyla bizim belediye meclisine ihtiyacımız var. Ben kırsal kalkınmalar, çeşitli yaptığımız çalışmalar nedeniyle Ankara'nın gönlüne girdiğimi biliyorum. Televizyonlarda artık Ankara konuşulmuyor farkında mısınız? 'Ankara'da kim kazanacak' diye bir problem kalmadı. Allah'ın izniyle rekor oyla kazanacağız" dedi.

'ANKARA'NIN HER YERİNE İZ BIRAKMAK İSTİYORUZ'

Kendisine oy verecek herkesten CHP'nin Kahramankazan Belediye Başkan adayı Çırpanoğlu'na da oy vermesini isteyen Yavaş, "Ankara için, Ankara'nın hakkı için ben Sayın Cumhurbaşkanı'na çıktım. Her pazartesi gittim havaalanında karşıladım. Bir yerim mi eksildi? Sizler için gittim. Bakanlarla görüştüm, bakanlarla Ankara için birtakım taleplerde bulundum. Bir yerim mi eksildi? Bunu gerektiriyor ama işte bunlarda devlet adamlığı sıfatı yok. Seçilmiş belediye başkanını yok sayıyorlar. Bu nedenle de değiştirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

'İKİ DÖNEM BİR BELEDİYE BAŞKANINA YETER'

Kendisinin son dönemi olduğunu ve Beypazarı'nda da seçildiği akşam bir daha belediye başkanlığı yapmayacağını açıkladığını bildiren Yavaş, "İki dönem bir belediye başkanına yeter. Benim anlayışım bu. Onun için bu dönem İnşallah Selim Başkan'ı seçiyoruz. İnşallah el ele vermek suretiyle önümüzdeki 5 yıl doya doya Ankara'ya hizmet edip, tüm ilçelerde Ankara'nın her yerinde iz bırakmak, eser bırakmak istiyoruz. Selim Başkan'ı ve kendimi size emanet ediyorum. Sizi Allah'a emanet ediyorum" ifadelerini kullandı.

23 Mar 2024 - 22:03 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.