Temettü Ödeyen Şirketler Hisse Senedi Fonu Nedir?

Temettü ödeyen şirketler hisse senedi fonları yatırımcılar tarafından tercih edilen popüler fonlardandır. Temettü getirisi elde etmeyi hedefleyen yatırımcılar bu fonlarda işlem yapmaktadır.

Temettü Ödeyen Şirketler Hisse Senedi Fonu Nedir?
Temettü Ödeyen Şirketler Hisse Senedi Fonu Nedir?
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Temettü ödeyen şirketler hisse senedi fonu nedir konusu BİST'in yüksek performans sunmasıyla yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı. Yatırımlarını hisse senedinde değerlendirirken temettü getirisi isteyen yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edilen temettü ödeyen şirketler hisse senedi fonlarını inceleyelim.

Yatırım yapılan şirketin karlarının bir kısmını yatırımcısına dağıtmasına temettü ödemesi denir. Şirketler belirli aralıklar ile karlarını açıklamaktadır. Bazı şirketler kar oranını açıkladıktan sonra elde edilen karın bir kısmını hissedarlar ile paylaşmaktadır. Temettü ödemesi olarak adlandırdığımız bu ödeme yatırımcıların ilgisini oldukça çekmektedir.

Temettü ödeyen şirketler hisse senedi fonlarının ortak yatırım stratejisi de temettü ödemesi yapan şirketlere yatırım yapmaktır. Bu fonlar yatırımcıları "hangi temettü ödeyen hisse senedine yatırım yapsam" sorunundan kurtarır.

Temettü Ödeyen Şirketler Hisse Senedi Fonu

Temettü Ödeyen Şirketler Hisse Senedi Fonu Nedir?

Temettü ödeyen şirketler hisse senedi fonu yatırımcılara iki şekilde sunulmaktadır. Bazı fonlar elde edilen temettü getirisini fon içerisinde tutarak daha yüksek getiri hedefler. Bazı fonlar ise getirileri direkt olarak yatırımcısının hesabına aktarır. Burada tercih tamamen yatırımcıya bağlıdır. Yatırımcının, yatırım ufku ile hangisi uyumluysa onu tercih edebilir.

Birçok temettü ödeyen hisse senedi fonu bulunmasına rağmen bunlardan bir kaç tanesi temettü ödemesini direkt olarak sizin hesabınıza aktarır. 

Temettü ödemesinin direkt kendisine yapılmasını isteyen yatırımcıların karşısına 2 yatırım şirketi çıkmakta. Azimut Portföy ve Ata Portöfy'ün temettü ödeyen hisse senedi fonları ödemeyi fonun içine aktarmazlar direkt olarak hesabınıza yatırırlar. Bu fonları inceleyelim...

AZİMUT PYŞ KAR PAYI ÖDEYEN HİSSE SENEDİ FONU (GSP)

Temettü Ödeyen Şirketler Hisse Senedi Fonu Nedir?

GSP koduyla işlem gören Azimut PYŞ kar payı ödeyen hisse senedi fonu yüksek temettü ödemeleri ile oldukça popüler. Fonun KAP'ta yayınlanan yatırım stratejisi ise şöyle;

Fonun yatırım stratejisi, temel olarak BIST Temettü Endeksine dahil olan ihraççı paylarına odaklanır. Ancak, ayrıca BIST Temettü Endeksine dahil olmayan ancak yüksek temettü potansiyeline sahip görülen ortaklık paylarına da yatırım yapılabilir. Fonun hisse senedi yoğun bir yapıya sahip olması nedeniyle, portföy değerinin en az %80'i devamlı olarak BİST'te işlem gören ihraççı paylarına yönlendirilir.
Temettü Ödeyen Şirketler Hisse Senedi Fonu Nedir?
Fon portföyü, Borsa İstanbul'da işlem gören ihraççı paylarına, vadeli işlem sözleşmelerinin nakit teminatlarına, opsiyon sözleşmelerinin primlerine ve borsada işlem gören aracı kuruluş varantlarına yatırılır. Ayrıca, fon portföyüne yabancı para ve sermaye piyasası araçları da dahil edilebilir.
Fon, düzenli olarak nakit temettü ödeyen ortaklık paylarına yatırım yaparak, orta-uzun vadeli perspektifte değer artışlarından ve temettü ödemelerinden oluşan bir nakit akışı sağlamayı hedefler. Bu nakit akışı, her yılın Ocak ayının ilk iş günü ile Temmuz ayının ilk iş günü yapılacak kupon ödemeleri ile sağlanır. Kupon ödemesi, tahsil edilen nakit temettülerin fonun dolaşımda bulunan pay adedine bölünmesiyle belirlenir. Bu kupon ödemesi, fonun toplam değerinde azalışa yol açar ve bu azalış, katılma payı fiyatına oransal olarak yansıtılır.

ATA PORTFÖY KAR PAYI ÖDEYEN HİSSE SENEDİ (TL) FONU (AYA)

Temettü Ödeyen Şirketler Hisse Senedi Fonu Nedir?

AYA koduyla karşımıza çıkan ve kar payı ödeyen diğer popüler fon ise Ata Portöye ait. Fonun KAP'ta yayınlanan yatırım stratejisi ise şu şekide;

Fon, toplam değerinin en az %80'ini Borsa İstanbul'da işlem gören ihraççı paylarına yönlendirir. Yatırım stratejisi, son beş yılda yüksek temettü verimi sağlamış şirketler ile yapılan analizler sonucunda temettü potansiyeli yüksek görülen ortaklık paylarına odaklanır.
Fon portföyü, Borsa İstanbul'da işlem gören ihraççı paylarına ve bu paylara dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin nakit teminatlarına, opsiyon sözleşmelerinin primlerine, aracı kuruluş varantlarına ve ihraççı paylarından oluşan endeksleri takip eden borsa yatırım fonlarına yatırılır. Yabancı para ve sermaye piyasası araçları da fon portföyüne dahil edilebilir.
Temettü Ödeyen Şirketler Hisse Senedi Fonu Nedir?
Fon, özellikle ortaklık paylarından elde edeceği gelirin bir kısmını yatırımcılarına yılda iki kez ödemeyi ve böylece yatırımcılarına belli bir nakit akışı sağlamayı hedefler. Her yılın Ocak-Haziran ve Temmuz-Aralık dönemlerinde fon, son işlem günündeki pay sahibi yatırımcılara tahakkuk ettirilmiş olan nakit temettülerini dağıtır. Dağıtılan kar payı tutarı ve fonun toplam değerine oranı da dahil olmak üzere kar payı dağıtım esaslarına ilişkin bilgilendirme Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapılır. Tahakkuk eden/ödenen kar payı bedelleri sonrası fon birim pay fiyatı, bu kar paylarının yarattığı etki kadar düşürülür.
Fon portföyüne sadece Türk Lirası cinsinden varlıklar ve işlemler dahil edilir. Yabancı para birimi cinsinden varlık ve altın ile diğer kıymetli madenler ve bunlara dayalı sermaye piyasası araçları fon portföyüne dahil edilmez. Ayrıca, fonun alacağı varlıklar ve işlemlerle ilgili olarak ilgili düzenlemelere uyulur.

Sonuç olarak, temettü ödeyen şirketler hisse senedi fonu kar payı adıyla şirketlerden elde ettikleri temettü getirilerini yatırımcılarıyla paylaşmaktadır. Bazı fonlar ise temettü ödemesini fon içerisinde değerlendirerek yatırımcısına daha  yüksek getiri sunmayı hedeflemektedir. Bu fonların içinde yoğun hisse senedi bulunur. Uzmanlar tarafından yönetilen bu fonların riskleri de yüksektir. 

Bu yazımızda hisse temettü ödemesini fonlar ile nasıl sağlarsınız konusunu işledik. Yazımız yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Okuyucuları bilgilendirmeyi hedeflemektedir.

07 Nis 2024 - 09:56 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ekseriyet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ekseriyet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ekseriyet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ekseriyet değil haberi geçen ajanstır.